‘Bu proje bir an önce durdurulmalıdır’

Yazar:

23.02.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Bu proje bir an önce durdurulmalıdır’

AKP’nin Taksim Meydanı Projesi’ne ilişkin gelinen noktayı değerlendiren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)…

Başbakan’ın üst kurul kararı ile ilgili açıklamalarının suç olduğuna değinirken, dayatılan bu projenin bir an önce durdurulmasını istedi.

Koruma Kurulu’nun Gezi Parkı’nın yok edilerek yerine Topçu Kışlası yapılmasını reddetmesinin ardından Başbakan Erdoğan, bu kararı tanımadıklarını söylemişti. Projede gelinen noktayı ve Erdoğan’ın bu sözlerini değerlendiren TMMOB, projenin durdurulmasını istedi.

“Şehircilik ilkeleri bakımından kabul edilemez”
Projenin, içeriği ve uygulanma biçimiyle şehircilik ilkeleri ve planlama esasları bakımından kabul edilemez hususlar içerdiğine değinilen açıklamada, Başbakan’ın talimatıyla Taksim Meydanı’nın tarihi çevresi, kültürel mirası, sosyal, kültürel, ekonomik yapısı ve fiziksel koşulları dikkate alınmadan ortaya bir proje konulduğuna dikkat çekildi.

Gezi Parkı’nın önemi…
“Cumhuriyetimizin Taksim Anıtı ve Atatürk Kültür Merkezi gibi önemli simgelerini barındıran ve simgeselliği nedeniyle mevcut haliyle korunmasını gereken Taksim Meydanı’nın her ne şekilde olursa olsun yapılaşmaya açılması bu tarihin yok sayılması anlamına gelmektedir” denilen açıklamada, yerine Topçu Kışlası’nın yeniden inşa edileceği söylenen Gezi Parkı’nın İstanbul’da erken Cumhuriyet döneminin ilk ve en kapsamlı şehircilik uygulamalarından biri olduğu ifade edildi.

“Taksim gösteriler için kullanılamaz hale gelecektir”
Taksim Gezi Parkı’nın, Taksim Meydanı ile doğrudan ilişkili tek yeşil ve açık alan olduğu belirtilirken, “Taksim’de uygulanan projeyi mümkün kılan plan değişikliği kamu yararına aykırı bir işlemdir” denildi.

Yayalaştırma adı altında bölgenin tek yeşil alanı olan Gezi Parkı’nın yapılaşmayacağı açılacağına vurgu yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Araç tünellerinin inşası ile ortaya çıkacak olan istinat duvarları nedeniyle bölgeye yaya geçişinin engelleneceği görülmektedir. Meydana giriş noktalarında büyük istinat duvarlarıyla çevrili olarak tasarlanan dalış tünelleri, bulundukları caddenin meydanla ilişkisini koparacak, yaya hareketliliğini sınırlandıracaktır. Kaldırımlar arası geçiş istinat duvarlarının yükselmeye başladığı noktadan itibaren mümkün olmayacak ve caddelerin mevcut kimliği yok olacaktır. Meydana yaya erişimini engelleyecek proje ile birlikte Taksim Meydanı; şenlik, tören, kutlama veya gösteriler için kullanılamaz hale gelecektir.”

“Başbakan’ın sözleri suçtur”
Açıklamada, proje sonunda yeraltında ve çevre yollarda büyük bir trafik sorunu ortaya çıkacağına değinilirken, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası ve Peyzaj Mimarları Odası tarafından yargıya götürülen projenin, devam eden yargı sürecine karşın sürdürülmesine tepki gösterildi.

Başbakan’ın, İstanbul II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Topçu Kışlasını reddetmesine karşılık sözlerine de değinilen açıklamada, “Başbakan, açıklamalarıyla suç niteliğindeki bu çalışmaları yürütenleri cesaretlendirmektedir. Bu dayatmacı proje, yukarıda özetlenen bilimsel ve teknik gerçekler göz önüne alınarak bir an önce durdurulmalıdır” denildi.

Kaynak: Sol Portal

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ