Bu stat nereden çıktı?

Yazar:

27.03.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bu stat nereden çıktı?

2020 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na aday olan İstanbul’un ulaşım altyapısı bu organizasyonu kaldıracak durumda değil. Haydarpaşa’ya yapılması planlanan “Boğaziçi Stadı” kent için hazırlanan hiçbir imar planında yer almıyor.

2020 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na aday olan istanbul’un ulaşım altyapısı bu organizasyonu kaldıracak durumda değil. Olimpiyatlar için Haydarpaşa’ya yapılması planlanan “Boğaziçi Stadı” da kent ve bölge için hazırlanan hiçbir imar planında yer almıyor. Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, hükümet çevreleri yaklaşık 6 ay önce Haydarpaşa- Harem bölgesine 70 bin kişilik stat yapma konusunu gündeme getirdiğinde böyle bir proje olup olmadığını araştırdıklarını ve hiçbir bilgiye ulaşamadıklarını anlattı. Şimdi stat projesinin resmen açıklandığını söyleyen Muhcu, mevcut Haydarpaşa planında o bölgeye ticaret fonksiyonunun yüklendiğini anımsattı. 1/100.000 Çevre Düzeni Planı’nda, nazım planlarında da stat projesinin yer almadığını vurgulayan Muhcu, “Stat kararı Başbakan tarafından kapalı kapılar arkasında hiç kimsenin görüşüne başvurulmadan alındı. Bu projenin gerçekleştirilmesi halinde altyapı eşiklerinin aşıldığı Haydarpaşa bölgesine yeni yükler eklenecek. Çevresel ve kentsel sorunlara yol açacak. Küçük bir yatınma grubunun önerisi olarak karar altına alındı. Büyük organizasyonlar kapsamında kente dayatılan bu projeler ilk etapta tanıtıma katkı sağlasa da bir süre sonra atıl kalıyor. Mevcut Olimpiyat Stadı atıl durumda iken yine atıl kalacak yeni tesisin ülkeye katkısı yok. Dünya mirası İstanbul’un değerlerini ezecek kararlar olimpiyat ruhuna da aykırı.” şeklinde konuştu.

İMO İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe de öncelikle spor müsabakalarının yapılacağı yerlere ulaşımın mümkün olup olmadığına bakmak gerektiğini belirterek “2020’ye kadar süre var. ‘Metro ağı ilavelerle 400-500 km’ye çıkarılabilir’ diye düşünülebilir. Keşke öyle olsa ama ben bu sürede ulaşım altyapısındaki sorunların çözülebileceğini düşünmüyorum” diye konuştu. Olimpiyatlara ev sahipliği yapmış hiçbir kentin İstanbul gibi bir ulaşım ve trafik kargaşası içinde olmadığına dikkat çeken Gökçe, 5-6 yıl önce istanbul’un adaylığı gündeme geldiğinden beri kenti hazırlamak yerine sadece konut, AVM ve gökdelenler inşa edildiğini söyledi. Gökçe, “Mahallelerde çocukların, gençlerin spor yapacağı alanları da yapmak gerek. 2020’ye 2 yıl kala da bu alanları ortaya çıkarabilirsin. Ama olimpiyat sadece bu değil ki… Kent fiziki olarak hazır olsa da psikolojik olarak hazırlanmış olmaz” diye konuştu.

Avrupa Kültür Başkenti 2010 Girişim Grubu Üyesi mimar Kornan Gümüş de İstanbul’u yönetenlerin kamusal bir perspektifi olmadığına, Dünya Kültür Başkenti sürecinin de bu yüzden çıkmaza girdiğine dikkat çekerek aynı nedenle olimpiyatların da yönetilemeyeceğini vurguladı. İstanbul yönetiminin olimpiyatlarla baş edebilecek güçte olmadığını belirten Gümüş, “Kamusal alanlar için özelleştirme dışında hiçbir perspektif yok. Olimpiyat da bir özelleştirme konusu olacak, kent halkına hizmet etmeyecek” şeklinde konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

21.04.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3350 ₺ 3350 ₺ 3380 ₺
İzmir 3290 ₺ 3325 ₺ 3355 ₺
Karabük 3300 ₺ 3330 ₺ 3330 ₺
Biga 3330 ₺ 3355 ₺ 3380 ₺
Payas 3230 ₺ 3260 ₺ 3290 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ