Bursa İnşaat Mühendisleri Odası’nın Olağan Genel Kurulu 22 Şubat’ta!

Yazar:

19.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bursa İnşaat Mühendisleri Odası’nın Olağan Genel Kurulu 22 Şubat’ta!


TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Olağan Genel Kurulu 20-22 Şubat tarihleri arasında düzenleniyor. Genel Kurul’da Maksut Kayanın başkan adayı olduğu Çalışma Grubu ile Yaşar Poyraz’ın öncülüğündeki Çağdaş İnşaat Mühendisleri Grubu yarışacak.

Dün YeniDönem gazetesini ziyaret eden Çalışma Grubu başkan adayı Maksut Kaya, Kamil Göral, Mehmet Albayrak ve Fatih Canbazoğlu çalışmaları hakkında bilgi verdi…

Bilecik, Kütahya, Yalova, Bozüyük, Simav, Tavşanlı, Mustafakemalpaşa, Gemlik, İnegöl temsilciliklerinin de bağlı olduğu İMO Bursa Şubesi’nin 3 bin 649 üyesi var.

***

DEVAMLILIK ESAS

Maksut Kaya Şubeye bağlı olan temsilcilikleri dolaştıklarını anlattı. Çalışma Grubu’nun ilkelerini anımsatan Kaya, grup bünyesinde devamlılığın söz konusu olduğuna vurgu yaptı: “Aynı ilkelerle yok çıktık” dedi….

Kaya, çeşitli dönemlerde İMO Bursa Şubesi yönetim kurullarında, komisyonlarda görev aldığını da söyledi.

Kent sorunlarına yeterince duyarlı olunmadığına yönelik göndermelerine ise mevcut yönetimin Başkan Yardımcısı olan Fatih Canbazoğlu’ndan yanıt geldi…

Zira kamuoyuna yansıyan ya da şöyle diyelim oda çıkışlı haberlerde genelde köprü ayaklarına ve yeni hava limanına yapılan teknik ziyaretler yer almıştı.

Canbazoğlu geçmiş dönem çalışmalarına değinirken, TMMOB’un duruşu yüzünden şube çalışmalarının olumsuz etkilendiğini belirtti.

Malum, iktidar, TMMOB’un genel duruşundan pek de hoşnut olmadığından torba yasayla getirdiği bazı değişikliklerle odaların gelir kaynaklarını azaltmıştı.

Bu da TMMOB’a bağlı odalarda birtakım tasarruf tedbirleri alınmasına neden olmuş, bazı şubelerde çalışan sayısı azaltılmıştı.

Bu konuya atıfta bulunan Canbazoğlu, “En iyi direnci gösteren şube olduk…” derken… Bu konularla uğraşmaktan kent sorunlarına yeterli olamadıklarını söylerken, mesleki alanlarına yönelik ulusal sempozyum düzenlediklerini, 17 Ağustos’ta yaptıkları açıklamaları anımsattı…

Üye katılımcılığının da yeterli olmadığına değindi…

TECRÜBE/ DİNAMİZM BULUŞMASI

Maksut Kaya ise “Gittiğimiz her yerde gördük ki meslektaşlarımız yanımızda. İlçelerin tümünde çalıştık. Aldığımız tepkiler çok iyi. Odalar kapatılıyor gibi bir algı oluşmuştu.

Genç mühendis arkadaşlarımız temsil için odaların gerekliliğini hissetmişler.

Biz Çalışma Grubu olarak yönetimde tecrübe ve dinamizmi buluşturmayı hedefliyoruz” derken…

Tekrar söz alan Canbazoğlu “Gençler, oda bize ne verecek, diyorlardı. Şimdi gördük ki odaya olan gereksinimin farkındalar.

inşaat yapma oyunu

Mesela İnegöl İl Temsilciliğimiz tasarruf nedeniyle hizmet binalarından çıkmışlardı. Şimdi, 25 arkadaşımız bina istiyor, her türlü fedakârlığa hazır olduklarım söylüyorlar. Bu sevindirici bir şeydir. Duyarsızlıktan yakınırdık. Biz temsilcilerimize mekansal imkân sağlayacağız” dedi.

Geçmiş çalışmalara atıfta bulunan Maksut Kaya, İmar ve Yapı Denetim Yasası’nın 2012 yılında çıkmasında İMO Bursa Şubesi’nin çok önemli katkıları olduğunu anlattı.

***

ŞUBE YERİNE BİRLİK

TMMOB Kanunu’nun değişmesini, şubelerin baro ya da tabip odaları gibi birlik olmasının ise öncelikleri arasında yer aldığını söyledi.

(Yıllardır, TMMOBda sağ yelpazede bir araya gelen ‘Çalışma, Birlik, Dayanışma’ gibi çeşitli adlarla sağ ittifak diyebileceğimiz grupların ortak taleplerinin en başında “Şube yerine Birlik” olması gelir…

Gelmesine de… iktidarlar açısından birlik ya da şube olunması açısından bir fark görülmediğinden yasalar nezdinde bir değişiklik olmaz.) Çalışma Grubu başkan adayı Maksut Kayaya önümüzdeki dönem kent içinde söyleyecek sözleri olup olmadığını sorduk…

Mesela DOSAB Termik Santrali hakkında ne düşünüyordu; “Karşıyım. Şehrin ortasına termik santral olmaz” diye yanıtladı…

Kent içinde ulaşımdan altyapıya her konuda görüş belirteceklerini, gerektiğinde eleştiri de yapacaklarını söylerken “Yapıcı eleştirimiz olacak. Eleştiriyi yaparken çözümlerini de sunacağız” dedi.

Emsal artışına ise “Yüzde 50 de olabilir, 1 de olabilir. Ama planlama yerel yönetimlerce yapılmalı, yeşil alan, otopark, sosyal donatı alanları da planlanmalı” dedi…

***

NEDEN OY VERİLSİN?

Fatih Canbazoğlu ‘Kentsel Dönüşüme dikkat çekti ve dedi ki: “2015 yılı itibarıyla Bursa’da yasa çıktığından beri 400 bina yıkıldı. İstanbul’da ise 7 bin! TUİK verilerine göre Bursa’daki 700 bin binanın yüzde 60’ı 30 yaş ve üzeri.

400 bin yapı riskli. Biz ayrıca sanayi bölgelerinin de kentsel dönüşüme tabi olmasını savunuyoruz.” Ardından “Size neden oy verilsin?” sorusuna Maksut Kaya’dan özetle şu yanıtlar geldi.

“Şubede demokrasinin devamı için…

Kentte söyleyecek sözümüz olduğu için…

Meslektaşa, mesleğe katkı koymak için…” Toplantıda Çalışma Grubu temsilcileri, TMMOB bünyesindeki İKK oluşumunu kurumsal olarak doğru bulmadıklarını ancak toplantılara da katıldıklarını belirtirken, TMMOB Genel Merkezi’nin halktan ve üyelerden kopuk olduğunu da söylediler…

Yeni Dönem/ Gül Kolaylı

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EYLÜL AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

29.09.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4340 ₺ 4310 ₺ 4280 ₺
İzmir 4245 ₺ 4225 ₺ 4180 ₺
Karabük 4260 ₺ 4210 ₺ 4160 ₺
Biga 4290 ₺ 4270 ₺ 4250 ₺
Payas 4220 ₺ 4190 ₺ 4160 ₺
Gebze 4250 ₺ 4230 ₺ 4210 ₺
Samsun 4310 ₺ 4310 ₺ 4250 ₺
Ankara 4280 ₺ 4250 ₺ 4220 ₺
Bursa 4310 ₺ 4290 ₺ 4245 ₺
Kütahya 4310 ₺ 4290 ₺ 4245 ₺
Sivas 4370 ₺ 4340 ₺ 4310 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ