-

yakan aydınlatma


Bursa’da emsal artışına mahkemeden iptal!

Yazar:

13.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bursa’da emsal artışına mahkemeden iptal!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ‘riskli bina tespit edilerek kentsel dönüşüm yapılması halinde 0.50’ye kadar emsal artışı yapılabilir’ kararı, Bursa 3’üncü İdare Mahkemesi’nden döndü. Değişikliği hukuka uyarlı bulmayan mahkeme, daha önce de, ‘dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, 29 Mayıs’taki toplantısında, Bursa ve 17 ilçenin onaylı ve yürürlükteki 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planlarına ‘Riskli Bina tespit edilerek Kentsel Dönüşüm yapılması halinde 0.50’ye kadar emsal artışı yapılabilir’ plan notu ilavesi kararı aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Recep Altepe tarafından, Bursa’daki riskli binaların dönüşümünde büyük önem taşıdığı açıklanan karar, kentin çeşitli yerlerine asılan afişlerle kamuoyuna duyuruldu.

‘VATANDAŞIN RANTI VAR’

Kararın alınmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, değişliğin uygulanacağı Nilüfer Sitesi’ni ziyaretinde eleştirilere yanıt vererek ve Bursa’nın 0.50 emsal artışı yöntemiyle yenileneceğini söyledi. Benzer uygulamayı turizm sektöründe denediklerini ve başarılı olduklarını kaydeden Başkan Altepe, “Kentsel dönüşümde de başarıyı yakalayacağımıza inanıyorum. Bazılarının iddia ettiği gibi ortada rant yok, vatandaşın rantı var. İnsanların evlerinde rahatça uyuyabilmelerinin, muhtemel depremde düne nazaran daha güvende olmalarının rantı var” diye açıklama yaptı.

ŞEHİR PLANCILARI DAVA AÇTI

Bursa Şehir Plancıları Odası Şubesi, onaylanan plan notu değişikliğinin Bursa’da sosyal, toplumsal, ekonomik ve mekansal ayrışmalara ve kontrolsüz yapılaşmaya yol açarak önemli sorunları beraberinde getireceğini bildirerek, itirazda bulundu. Oda söz konusu işlemde kamu yararı bulunmadığı gerekçesiyle idari yargıya taşıdı.

Başvuruyu değerlendiren Bursa 3’üncü İdare Mahkemesi, plan değişikliğini hukuka uyarlı bulmayarak, ‘telafisi güç zararların oluşabileceği’ sonucuna vardı ve yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

MAHKEME İPTAL ETTİ

Bursa 3’üncü İdare Mahkemesi, Yürütmeyi durdurmanın ardından 9 Şubat’ta davayı karara bağladı. Mahkeme, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ‘riskli bina tespit edilerek kentsel dönüşüm yapılması halinde 0.50’ye kadar emsal artışı yapılabilir’ kararını iptal etti.

Şehir Plancılar Odası’nın açtığı davada Mimarlar Odası’nın müdahil olma talebini ret eden Mahkeme kararında şöyle denildi:

“Davalı idare tarafından her ne kadar dava konusu plan notu değişikliğinin kamu yararı uyarınca yapıldığı ileri sürülmekte ise de, Bursa genelinde 17 ilçeye yönelik, her ilçenin /yörenin kendine özgü nüfus ve coğrafi yapısı, yapıların alanda ilişkileri, birey başına düşen sosyal donatı alan hesaplamaları gibi hususlarda herhangi bir araştırma inceleme yapılmadan, 1/50 bin ölçekli planlarda riskli bina tespit ederek kentsel dönüşüm yapılması halinde yüzde 50’ye kadar yoğunluk artışı yapılabileceğini öngören dava konusu plan notu değişikliğinde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.”

‘HUKUKSAL DAYANAĞI EKSİK’

Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık, mahkemenin itirazlarını haklı bulduğunu belirterek kararı şöyle değerlendirdi:

“17 ilçenin tamamı aynı özellikleri taşımıyor. Mahkeme de bunu dikkate alarak kararını verdi. Aslında bu kararın hukuksal dayanağı da eksik. Çünkü afet risk bulunan bölgeler ile ilgili yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait. Bakanlık bu yetkiyi belediyeye verirse meclis karar alabilir.”

Bursa Kent

Haber Bursa Hakimiyet Gazetesi’nde şu şekilde yer aldı…

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ‘riskli bina tespit edilerek kentsel dönüşüm yapılması halinde 0.50’ye kadar emsal artışı yapılabilir’ kararı, Bursa 3’üncü İdare Mahkemesi’nden döndü. Bursa Şehir Plancıları Odası Şubesi, onaylanan plan notu değişikliğinin Bursa’da sosyal, toplumsal, ekonomik ve mekânsal ayrışmalara ve kontrolsüz yapılaşmaya yol açarak önemli sorunları beraberinde getireceğini bildirerek, itirazda bulundu. Oda söz konusu işlemde kamu yararı bulunmadığı gerekçesiyle idari yargıya taşımıştı. Plan değişikliğini hukuka uyarlı bulmayarak, ‘telafisi güç zararların oluşabileceği’ sonucuna varan ve yürütmenin durdurulmasına karar veren mahkemenin itirazlarını haklı bulduğunu belirten Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık,” 17 ilçenin tamamı aym özellikleri taşımıyor. Mahkeme de bunu dikkate alarak kararını verdi. Aslında bu kararın hukuksal dayanağı da eksik. Çünkü afet riski bulunan bölgeler ile ilgili yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait. Bakanlık bu yetkiyi belediyeye verirse meclis karar alabilir” dedi.

Bursa Hakimiyet

Haber Vatan Gazetesi’nde şu şekilde yer aldı…

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ‘riskli bina tespit edilerek kentsel dönüşüm yapılması halinde 0.50’ye kadar emsal artışı yapılabilir’ kararı, Bursa 3’üncü İdare Mahkemesi’nden döndü. Değişikliği hukuka uyarlı bulmayan mahkeme, daha önce de, ‘dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık, mahkemenin itirazlarını haklı bulduğunu belirterek, “17 ilçenin tamamı aynı özellikleri taşımıyor. Mahkeme de bunu dikkate alarak kararını verdi. Aslında bu kararın hukuksal dayanağı da eksik. Çünkü afet risk bulunan bölgeler ile ilgili yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait. Bakanlık bu yetkiyi belediyeye verirse meclis karar alabilir” açıklamasını yaptı.

Vatan

Haber Yeni Marmara Gazetesi’nde şu şekilde yer aldı;

BURSA Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ‘Riskli bina tespit edilerek kentsel dönüşüm yapılması halinde 0.50’ye kadar emsal artışı yapılabilir’ kararı hakkında, Bursa 3’üncü İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermesi ardından Mimarlar Odası Bursa Şubesi, bilgilendirme toplantısı yaptı.

Odası Başkanı Can Şimşek, dönüşüme değil, depremsellik riskinin vicdan sömürüsü aracına dönüştürülerek, bir kısım çevrelerin rant elde edeceği hale getirilmesine karşı olduklarını söyledi. 0.50 emsal artışından yararlanan Nilüfer Sitesi sakinleri Şimşek’e iptal davasıyla ilgili tepki gösterdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, 29 Mayıs’taki toplantısında, Bursa ve 17 ilçenin onaylı ve yürürlükteki 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planlarına ‘Riskli Bina tespit edilerek Kentsel Dönüşüm yapılması halinde 0.50’ye kadar emsal artışı yapılabilir’ plan notu ilavesi kararı aldı. Bursa Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası Bursa Şubeleri, onaylanan plan notu değişikliğinin Bursa’da sosyal, toplumsal, ekonomik ve mekânsal ayrışmalara ve kontrolsüz yapılaşmaya yol açarak önemli sorunları beraberinde getireceğini bildirerek, itirazda bulundu. Odalar, değişikliği, hukuka ve üst ölçekli plan kararlarına aykırı, 1’inci derece deprem bölgesinde olan Bursa’da nüfus yoğunluğunu arttırıcı nitelikte ve öngörülemeyen artan nüfus yoğunluğu ile sosyal altyapı dengesini bozucu, dolayısıyla şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına aykırı olduğu ve söz konusu işlemde kamu yararı bulunmadığı gerekçesiyle idari yargıya taşıdı.

Başvuruyu değerlendiren Bursa 3’üncü İdare Mahkemesi, plan değişikliğini hukuka uyarlı bulmayarak, ‘Plan notu değişikliğine dayanılarak emsal artırılmak suretiyle inşai faaliyetlerin başlatılması halinde telafisi güç zararların oluşabileceği’ sonucuna vardı.

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

İptal kararı ardından Mimarlar Odası Bursa Şubesi, Bursa Akademik Odalar Birliği’nde konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Can Şimşek, iptalin ardından belli mecralarda konunun vatandaşlara yanlış anlatılması nedeniyle böyle bir bilgilendirmeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bu toplantıyla ilgili hazırlanan ve billboardlara konulan afişlerin kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildiğini kaydeden Şimşek, “Halkın gerçek anlamda bilgilenmesinden o kadar korkuyorlar ki hiç bir bilimsel altyapısı olmadan insanlara yalan söyleyerek kendi dedikleri noktaya getirmeye çalışıyorlar. Biz bununla ilgili mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

Bursa’nın mevcut yapı stokunun yüzde 80’inin kaçak yapıdan oluştuğunu vurgulayan Şimşek, olası bir depremde oluşabilecek en büyük can kayıplarının asıl nedeninin kaçak yapı olacağını anlatırken, “Hesaplarımıza göre 1.5 milyon kişinin yaşadığı bölgelerde şu anda insanlarımız gerçek anlamda mezarlarında yaşıyorlar. Hiçbir fenni kurala dayanmaksızın hiçbir statik hesaplaması olmaksızın yapılan binalarda oturuyorlar. Odalar olarak dönüşüme değil depremsellik riskinin vicdan sömürüsü aracı olarak getirilip, bir kısım çevreler rant elde edeceği hale getirilmesine karşıyız” diye konuştu.

Toplantıya katılan ve 0.50 Emsal artışından yararlanan Nilüfer Sitesi yönetici Metin Onan ve site sakinleri Can Şimşek’e tepki göstererek, plan değişikliği sayesinde oturdukları depreme dayanıksız binaların yıkılarak modern yapılar haline dönüştürülmesiyle iki-üç kat değer kazanacağını, ancak iptal kararıyla bunun engellendiğini öne sürdü. Kısa süreli tartışma ve gerginliğin ardından toplantı sona erdi.

Yeni Marmara Gazetesi

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS