-

yakan aydınlatma


Çayyolu’ndaki Orman Alanı Yapılaşmaya Açılıyor

Yazar:

05.11.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Çayyolu’ndaki Orman Alanı Yapılaşmaya Açılıyor

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Çayyolu Semt Meclisi sakinleriyle birlikte, Çayyolu’ndaki 63 bin 700 metrekarelik orman alanların yapılaşmaya açılmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis’inin aldığı karar doğrultusunda Çayyolu’nda bulunan ve orman alanı olan 913 kadastro parselde plan değişikliği yapıldığını bildirdi. Plan değişikliğiylebölgenin ‘Kentsel Dönüşüm Gelişim Planı’ alan sınırı içine dahil edildiğini belirten Candan, söz konusu alanın orman alanı vasfından çıkartılarak konut ve park alanı olarak belirlendiğini ifade etti.

“4 ayda ne değişti, neden karar değiştirildi?”

“Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak kamu yararını savunmayı sürdürüyoruz ve bu konuda dava açıyoruz” diyen Candan sözlerine şöyle devam etti: “Mart ayından Nisan ayına kadar  bu alanla ilgili 3 plan değişikliği  kararı var. Nisan ayında Belediye Meclisi plan değişikliklerini iptal ediyor ve alan eski konumuna dönüyor. Ağustos ayında iptal ettiği pland değişikliğini yeniden onaylıyor. Nisan ile Ağustos ayında ne değişti de Belediye Meclisi fikrini değiştirdi. Bunu kamuoyuna açıklaması gerekiyor. Yeryüzünün yol göstericiliğinde hareket etmeyen bilimden uzak bir yaklaşımla kentin yeşil alanlarını nefes boruları tıkanmaya çalışılıyor. Gökçek kamu yararına aykırı uygulamalarına ara vermiyor. Doğayla, ekolojiyle ve yaşamla uyumlu kararlar yerine değişik kesimlerin rant ilişkilerine hizmet eden plan kararları veriliyor. Dolayısıyla biz bu süreçte betonun karşısında yeşili, rantın karşısında kamu yararını savunuyoruz. Ekolojik bütünlük içinde planlama süreçlerini ele alınmasını gerektiğini düşünerek dava açıyoruz. Çay yolunda step potansiyeli olan bir alandan söz ediyoruz. Step alanları yeryüzünün en önemli gen bankalarıdır. Bu alanları yapılaşmaya açarak yeryüzünü genleriyle oynuyorlar. Gökçek’i Ankara’nın steplerini anlamaya ve step step dersini çalışmaya davet ediyoruz. Parsel parsel Ankara gerçekliğini unutmadan, bu kentin ulaşım sistemini kilitleyen, altyapısını çözemeyen bilimden uzak plan kararları ve uygulamalarıyla Ankara’yı yaşanmaz hale getiren Büyükşehir Belediyesinin uygulamaların karşı kamu yararını önceleyerek dava açıyoruz. Orman alanını yapılaşmaya açamazsınız, Ankara’nın nefesini kesemezsiniz. Çayyolu Semt meclisi yaşam alanlarına sahip çıkarak  örnek bir mücadeleye yürütüyor. Çayyolu’nda bulunan 913 kadastro parselin plan değişikliği. Nazım İmar planında orman alanı olarak bulunan 63 bin 700 metrekarelik alan konut ve park alanına dönüştürülüyor. Emsal 2 hmax serbest. Tamamen betonlaşacak bir sürece doğru gidiyor. Hikayesi aslında 14 Martta başlıyor. Arka arkaya mecliste üç tane karar alıyorlar sonrasında da 15 Nisan’da aldıkları kararları iptal ederek eskiye dönüyorlar ve plan değişikliklerini iptal ediyorlar. 12 Ağustos’ta da Kentsel Dönüşüm Gelişim Planı alan sınırı içine dahil etmek üzere bu alandaki orman alanı orman alanı vasfından çıkartarak konut ve park alanı olarak belirleniyor. 8 Eylül’de askıya çıkıyor askı sürecinde vatandaşlar itiraz ediyor 7 ekimde askıdan iniyor. 14 Ekimdeki kararla birlikte bütün itirazlar reddediliyor.  Kent İzleme Merkezimiz meclis kararlarını uzmanlarla değerlendirdi. Kentin nefes alma alanlarından olan  bu alanın  bir ekolojik eşik özelliği taşımaktadır. kentsel yeşil aks içerisindeki varlığı ve step potansiyeli vardır. Ankara’nın stepleri korunmalı, orman alanları yapılaşmaya açılmamalıdır. Konuyu yargıya taşıyoruz.”

“Çayyolu rant yolu oldu”

Çayyolu Semt Meclisi sakinleri de yaşam alanlarına ranta kurban edilmesine izin veremeyeceklerini vurguladı. Semt sakinlerinden Mehmet Peker, “10 yıl önce Çayyolu’na taşındım. O zaman alışılmışın dışında planlı yerleşim için tasarlandı. Altyapısı hazırlandığını düşünerek bir kooperatif kurmuştuk. Birlikte yaşama hayalini kurarak, keyifle yaşamaya devam ediyorduk. Bu yapı Çayyolu’nun değerini arttırdı değeri artıkça cazibe merkezi haline geldi. Cazibe merkezi haline gelince de Çayyolu rant yolu oldu. Dört köyümüz var, rant sürecinin parçası oluyor ve direnemiyorlar. Çocuklarımızı yetiştireceğimiz bir atmosferin olduğu Çayyolu’nda yarınlarımızdan kuşku duyar hale geldik.  Buradaki çığlığın herkes tarafından duyulmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Ankara’nın nefes alma alanlarından”

Semt meclisinden Uğur Yüksel ise tepkisini şöyle dile getirdi: “Çayyolu’na 21 yıl önce geliş amacımız huzur ve planlı ortamdı. 913 parsel bir ekolojik koridor, bu koridor şu anda Atatürk hatıra ormanı içinde, hemen yanında Ali Rıza Bey ormanı var onun yanında Gordionun güneyinde yer alan 60 hektar büyüklüğündeki ağaçlandırma ve park alanlarıyla bir zincir oluşturarak birleşen koridor bulunuyor. Ankara’nın nefes almasını sağlayacak, AOÇ yeşil alanlarıyla birleşen bir yer burası. Bunun üstünde doğal bitkiler badem ağaçları var. Kuş yuvaları var. Bu doğal ve yeşil alanların elimizden çıkmasını istemiyoruz. Eğer torunlarımıza iyi bir çevre bırakmak istiyorsak mücadele etmek istiyoruz”.

“Kentsel dönüşüm değil, yeşil alanları dönüştürüyorlar”

Semt Meclisinden Erdoğan Balcıoğlu da, “Doğal bir çevrede yaşama arzusuyla yapıların ve trafiğin yoğun olduğu kent merkezinden ormanların olduğu bölgeye Çayyolu’na taşındım. Biz bu yeşil alanda yürüyüş yapıyorduk, evimin önüne birkaç sene önce kirpiler ve tilkiler geliyordu. Envai çeşit kuş sesleri duyuyorduk. Ama birkaç yıldır Türkiye’de kentsel dönüşüm furyası başladı. Bu yasayı hazırlayan kadrolar bozulmuş ekonomik ömrünü tamamlamış, yıpranmış, kaçak deprem riskini oluşturan yapıları dönüştürmek için hazırlamıştı. Ancak bu yasa kullanıcılar eliyle ağaçların ve yeşil alanların dönüştürülmesi yasası haline geldi. Dolayısıyla belediyeler rantı artmış bölgelerde artık alan kalmadığı içil yeşil alanlara yönlenmiş durumda. Benim ağacımı dönüştürecek kararların hukuki dayanağı yoktur. Benim ağacımı yeşilimi dönüştürme, bu alan bize kalsın. Eğer dönüştürmek istiyorsanız Ankara’nın tehlike arz eden Demetevler gibi bir alanı var, buraları dönüştürün. Yeşilin olduğu yerde deprem riski varsa toplum güler” diye konuştu.

“Altyapı ve trafik problemi arttı”

Çayyolu’nda çocuk parklarının dahi otoparka dönüştürüldüğünü bildiren Çayyolu sakinlerinden emekli Bilge Orman ise şunları söyledi:

“Çayyolu’na doğa içinde bulunmak ve nefes almak için taşındım Sosyal alanlar, çocuk parkları ve yeşil alanlar dönüştürülmeye başlandı. Buna ilişkin mücadele etmeye başladık. Yeşil alanlar çocuk bahçesi, park, orman alanından iki çardak ve iki ağaç dikilen yerler haline getirildi.  Yeşil alanların topluma hizmet etmesi lazım. Çayyolu’nda yapılaşma başladı belediyeler park alanlarına satış ofisi büfeler, çay ocağı koyarak gittikçe daraltılar ve binalar dikilmeye başlandı. Altyapı ve trafik problemleri ortaya çıktı. İnsanların yaşam alanlarına sahip çıkmasın istiyoruz.”

Çayyolu Semt Meclisi ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 19 Kasım’da sabah saat 08.00’de  dönüştürülmeye çalışılan alanda sabah doğa yürüyüşü gerçekleştirmek için çağrı yaptılar.

kaynak:yapi.com.tr

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.




İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS