‘Çevre Dostu Şehir’ Ödülü Uygulaması Geliyor

Yazar:

06.12.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Çevre Dostu Şehir’ Ödülü Uygulaması Geliyor


18. Taraf Ülkeler Toplantısı yapıldı. Toplantıda, kıyı şehirlerine verilmek üzere ‘Çevre Dostu Şehir’ ödülü uygulamaya konulacağı bildirildi

Akdeniz’in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi çerçevesinde düzenlenen 18. Taraf Ülkeler Toplantısı’nda, İstanbul Deklarasyonu oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantıda çevre kirliliğinin azaltılması için çevre dostu teknolojilerin uygulanmasının teşvik edilerek, kıyı şehirlerine verilmek üzere ‘Çevre Dostu Şehir’ ödülü uygulamaya konulacağı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantının ilk oturumunun başkanlığını yaptı. Bayraktar, ilk oturumun ardından İstanbul Deklarasyonu’nun görüşüleceği ikinci oturuma geçileceğini söyledi.

Çevre dostu şehirlerin oluşturulması için bir araya geldiklerini anlatan Bayraktar, çalışmaların İstanbul Deklarasyonu’nda kendini bulacağını dile getirdi.

Bayraktar, İstanbul Deklarasyonu’nun, Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerin bölgedeki ekosistemin korunması için kararlılığının ve birlikte çalışma isteğinin bir belgesi olduğunu kaydetti.

İstanbul Deklarasyonu taslağı, Birleşmiş Milletler Çevre Komisyonu Genel Sekreteri Maria Luisa’nın isteği üzerine, sunucu Özlem Gürses tarafından okundu.

Bazı delegelerin, bütçesinin tekrar değerlendirilmesi için mola istediği İstanbul Deklarasyonu, yaklaşık 4 saat süren ve ikinci oturum başkanlığını Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar’ın yaptığı görüşmelerin ardından oy birliğiyle kabul edildi.

Deklarasyon

Deklarasyonda 1975’ten bu yana Akdeniz Eylem Planı (MAP) vasıtasıyla tesis edilmiş olan bölgesel işbirliğinin önemine, deniz ve Akdeniz’deki kıyı kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesine yönelik işbirliğine karar verildi.

MAP – Barselona Sözleşmesi ve Protokolleri’nin uygulanmasının desteklendiği deklarasyonda, biyolojik çeşitlilik ve doğal kaynakların önemine işaret edilerek, “Özellikle deniz çöpü, kalıcı organik kirleticiler, ağır metaller ve gıda atıkları ile açık deniz araştırma ve işletme faaliyetleri, deniz taşımacılığı kaynaklı kara ve deniz bazlı kirlilik kaynaklarından gelen sürekli tehditlerden dolayı son derece endişeli bulundu. Doğal kaynakların aşırı kullanımı, yöreye özgü olmayan istilacı türler, aşırı avlanma, yasa dışı, denetimsiz ve gözetimsiz balıkçılık ile kara ve kıyı bozulması hakkında da endişeler var” ifadelerine yer verildi.

Son yıllarda kıyı yerleşimlerindeki çarpık kentleşmeye vurgu yapılan ve gerekli tedbirlerin alınacağı belirtilen deklarasyonda, çarpık kentleşmenin Barselona Sözleşmesi – MAP entegre izleme ve değerlendirme sistemi üzerinden periyodik olarak incelenmesi hedeflendi.

inşaat yapma oyunu

Revize edilen tüm protokoller yürürlüğe sokulacak

Akdeniz’de deniz ve kıyı koruma alanlarına ilişkin 2020 itibarıyla kapsamlı, iyi yönetilen, etkili ve adil, ekolojiyi temsil eden bir sistemin geliştirileceği aktarılan deklarasyonda, bölgedeki açık deniz ve gemi taşımacılığı faaliyetlerinden kaynaklanan kirliliği önlemek için gereken önlemlerin alınması kararlaştırdı.

Rio+20’nin sonuçlarına uygun olarak 2015 itibarıyla Akdeniz Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi’ni revize etmenin ve Akdeniz Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu’nda reformun hedeflendiği deklarasyonda, Barselona Sözleşmesi’nin 40. yılı olan 2016’ya kadar tüm revize edilmiş protokollerin yürürlüğe sokulması kararı alındı.

Çevre kirliliğinin azaltılması için çevre dostu teknolojilerin uygulanmasının teşvik edileceği bildirilen deklarasyonda, kıyı şehirlerine verilmek üzere “Çevre Dostu Şehir” ödülünün uygulamaya konulacağı aktarıldı.

İlgili diğer örgütlerle işbirliği geliştirilecek

Hedeflere ulaşılması için birlikteliğin geliştirilmesi gereken diğer ilgili örgütlerle işbirliğinin geliştirilmesinin istendiği deklarasyonda, mutabık kalınan kurumsal reformların uygulanmasının üstlenilmesine karar verilerek, entegre bir planlama ile ortak hedeflere varmak üzere MAP bileşenleri arasında etkili bir koordinasyon ve işbirliği yapılacağı kaydedildi.

Deklarasyonda, dünyadaki diğer bölgelere bir örnek teşkil etmesi için Akdeniz ekosistemi ile deniz ve kıyı çevresinin sürdürülebilir gelişimi, yönetimi için korunmasına ilişkin küresel önlemlerin benimseneceği vurgulandı.

 

Kaynak: yapi.com.tr

 

 

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

29.11.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5000 ₺ 4970 ₺ 4940 ₺
İzmir 4935 ₺ 4910 ₺ 4860 ₺
Karabük 5000 ₺ 4950 ₺ 4900 ₺
Biga 4890 ₺ 4870 ₺ 4850 ₺
Payas 4920 ₺ 4890 ₺ 4860 ₺
Gebze 4970 ₺ 4940 ₺ 4910 ₺
Samsun 5020 ₺ 5020 ₺ 4950 ₺
Ankara 5020 ₺ 4990 ₺ 4960 ₺
Bursa 5005 ₺ 4980 ₺ 4930 ₺
Kütahya 5005 ₺ 4980 ₺ 4930 ₺
Sivas 5030 ₺ 5000 ₺ 4970 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ