-

Çevre Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Yazar:

20.03.2022

Kişi Okumuş

0 Yorum

Çevre Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Çevre Mühendisliği Nedir?

Çevre mühendisliği çevrenin ve doğanın korunmasını amaçlayan ve bunun için yeni teknik çözümler sunan doğal kaynakları bitirmeye değil sürdürülebilir şekilde devam etmesini amaçlayan bir mühendislik dalıdır. Yapılan her türlü faaliyetin insan sağlığına ve doğaya zarar vermemesini planlar ve denetler. Son dönemlerde dünyanın giderek kirlenmesi bu gibi mesleklerin önemini günümüzde artırmaktadır.

Çevre mühendisi nasıl olunur, lisans düzeyinde eğitim veren mühendislik fakültelerinde çevre mühendisliği bölümü vardır. 4 yıllık bu bölümü başarıyla bitirenler ‘Çevre Mühendisi’ unvanı alırlar.

 

Çevre Mühendisliği Dersleri

Çevre mühendisliği çevre konularıyla ilgili konularda gerekli eğitimi alırlar. Herhangi bir çevre olayında fonksiyonel çözümler sunarlar. Mesleki bilginin yoğun verildiği bu bölümde alınan dersler şöyledir; çevre kimyası, malzeme bilimi, çevre mikrobiyolojisi, ekoloji, hidroloji, akışkanlar mekaniği, termodinamik, çevre modelleme gibi derslerdi. Temel dersler olarak matematik, fizik, Türk dili gibi dersler de verilmektedir. Çevre mühendisliği bölümü zor mudur, teknik bilginin yoğun olduğu bu bölümün bir mühendislik dalı olduğu unutulmamalıdır. Hesaplama işleri de yoğun bir şekilde gerçekleşir.  Yaratıcı olma, iş birliği içinde bulunma, yazılı ve sözlü iletişiminin güçlü olması, analitik bakış açısına sahip olan bir kişi bu mesleği yapabilir.

 

Çevre Mühendisi Ne İş Yapar?

Çevre mühendisi iklim, orman, hava kirliliği gibi gelişen dünyanın sorunlarını çözmek için uğraşır. Sağlık ve yaşanabilir çevre oluşturmak ana hedeflerindendir. Su, hava ve toprak kalitesini kontrol eder, fabrika atıkları için çözüm önerileri sunar, kanalizasyon su ve yağmur gibi sistemlerin uygun biçimde tasarlanmasını sağlar, sosyal ve çevresel olayların insan sağlığı üzerinde denetimlerini yapar, teknolojik gelişmelerin çevre üzerindeki baskısını ölçer.

Çevre mühendisliği nasıl bir meslek derseniz, çevre konularının çok yönlü olması sebebiyle birçok meslek grubuyla çalışır ve çözümler sunar. Analitik yaklaşabilen ve çözüm odaklı ilerleyen bir meslektir. Çalışma alanları çok çeşitlidir. Doğa ve çevrenin konusu olan her yerde çalışabilir. Kapalı mekanlar ve açık alanlarda işini icra eder. İş ilanları da bu sebeple pek çok sektörden olabilir.

  

Çevre Mühendisliği İş İmkânları

İş olanakları bir hayli fazladır. Güncel konulara çözüm arayan bir meslek grubu olduğu için çok çeşitli sektörlerde çalışabilir. Hangi kurumlarda iş bulabilir, fabrikalarda, inşaat firmalarında, su arıtma birimlerinde, ilgili bakanlıklarda, DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğü, belediyelerde çalışabilir.

Çevre mühendisi olan biri lisans eğitiminden sonra lisansüstü eğitimine başlayabilir. Üniversitelerde ders verebilirsiniz. Bunun için gerekli sınavlara girmelidir.

  

Çevre Mühendisliği Maaşları

Çevre mühendisliği kamuda ya da özel sektörde istihdam edilir. Devlet maaşlarının özel sektöre göre daha iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz Kamudaki ücretleri kuruma ve kişinin niteliklerine göre değişse de genel olarak mühendis grubunu aldığı ücretle eşdeğer olup 11000-12500 TL arasında maaş alırlar. Özel sektörde ne kadar maaş alır derseniz 3000-6000 TL arasında değişir. Özel sektörde deneyim ve firmadaki pozisyon gibi birçok etmen maaşı etkiler. Yeni mezun maaşları ise asgari ücret civarındadır.

 

Kamu Mühendis ve Mimar Maaşları – 2022 

Mühendis  ve mimar (1/4) 2022 ocak maaşı 11.349 TL olarak belirlenmiştir. Bu en düşük derecenin maaşıdır derece arttırkça maaş artmaktadır.  Ayrıca, maaş hesaplamasında eşi çalışmayan memura ödenen aile yardımı ile 0-6 yaş grubu 2 çocuk yardımı esas alınmıştır.

 

  Elektrik Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Peyzaj Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Harita Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Devlette Çalışan Mimar ve Mühendislerin Maaşını Etkileyen Faktörler :

 • Derece/Kademe
 • Hizmet Yılı
 • Medeni Durum (Eşin çalışıp çalışmaması)
 • Varsa çocuk ve çocuk sayısı
 • Sendika üyeliği (3 ayda 1 kesilir, 3. ayda kesilen iade edilir)
 • Görev yapılan şehir/ilçe
 • Görev yolluğu – Harcırahlar
 • Yabancı Dil Tazminatı vb.

Özel Sektör Maaşlarına Dair Açıklamalar :

Şunu belirtmekte fayda var, maaş  firmaya, kuruma, şehirlere, ülkelere, kişinin tecrübe ve donanımına, yol,yemek,sigorta,konaklama gibi diğer imkan şartlarına  göre de  farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin, aynı tecrübede, aynı firmada  Moskova şehrinde çalışan ile; Irak’ta çalışan veya, İstanbul’da çalışanla Siirt’te çalışanın, aynı tecrübede, aynı pozisyonda, kurumsal bir firma ile daha az kurumsal firmada çalışanların maaşı aynı olmaz.  Bu nedenle net olarak bir maaş söylenemeyeceği için, yukarıdaki gibi aralıklar ile ifade edilir. Minium ve maksimum değerleri bilmek, mesleğin çalışma şartları ve hayat konforu açısından size fikir verecektir. 1500 tlye çalışan yeni mezun mimar mühendis olduğu gibi, 3000 tlye çalışan yeni mezunlarda bulunmaktadır. Ayrıca 20 yıllık tecrübesiyle 4000-5000  tl alan mimar mühendisler olduğu gibi aynı tecrübeye sahip olup 20000-30000 tl alanlar da vardır.

Özel Sektörde Maaşı Etkileyen Faktörler:

 • Tecrübe (Yüksek Tecrübe= Yüksek Maaş)
 • Yaş (Çok doğru olmasa da, bazen etkili olabilmektedir.)
 • Çalışılan Firma (Firmaların maaş skalaları önemli etkendir.)
 • Çalışılan Pozisyon (Aynı firmada aynı tecrübede, pozisyona bağlı farklılıklar olabilir, daha üst düzey pozisyon daha yüksek maaş alır, şantiye çalışanları; kısmen ofisten daha yüksek maaş alabilir, aynı ofiste, planlama müh. benzer tecrübede proje mühendisinden yüksek maaş alabilmektedir. )
 • Çalışana sağlanan mesai şartları ve sosyal imkanlar (Bir firma 2500 tl maaş + yol + yemek + özel sigorta + ev verebilir, diğer firma 3000 tl verir ama sigortayı asgariden yapar)
 • Çalışılan şehir, ülke (Aynı firma, aynı pozisyon, Moskova-Irak maaşları farklıdır, Bkz: Enka)
 • Mezun olunan üniversite (Mezun olunan üniversite, doğrudan olmasa da dolaylı olarak etkiler, üniversitenin seçkinliği size daha yüksek maaşlı kapılar açabilir.)
 • Yabancı Dil (Firmanın bu şartı aradığı durumda, bilenle bilmeyen bir olmaz)
 • Yüksek Lisans ( Yüksek lisans daha fazla tecrübe ve bilgi dolayısı ile daha yüksek maaş olabilmektedir. Enka, İş Bankası gibi  gibi kurumsal firma ve kurumlarda, kamuda, yüksek lisans maaş artışı demektir.)
 • Yurtdışı Tecrübesi (Farlılık yaratan bir etkendir)
 • Çalışılan alandaki diğer yetkinlikler (program bilgisi, eğitim vb.)
 • Referenslar ( Halk dilinde torpil denilmektedir.)
 • Kişisel Beceriler ( Başlıcası tabir-i caizse; kendini nasıl sattığınızdır. Bunun dışında iletişim gücü, takım çalışmasına yatkınlık, pratik düşünme ve hareket edebilme, ikna yeteneği vb. çeşitli pozisyonlarda önem arzettiğinden kişiyi seçkin kılıp yüksek maaş almasına yardımcı olabilir.

 

 

Çevre Mühendisliği Atama Puanları

Çevre mühendisleri kamuda da istihdam edilirler. Birçok bakanlıkta veya bakanlığa bağlı kurumlarda çalışma imkânları vardır. Bunun için KPSS’ye girmeli ve geçerli bir puan almalıdırlar. Merkezi atama ya da açıktan alımlar ile ilgili pozisyonlara yerleştirilirler. Ancak son zamanlarda istihdamın azalması ve artan mezun sayısı sebebiyle atamam puanlarının bir hayli yüksek olduğunu belirtmeliyiz.

 

Çevre Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralamaları

Her sene bölümün kontenjanlarıyla birlikte taban puan ve sıralamalar da değişmektedir.

puan tablosu güncellenmektedir.

  Ziraat Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Orman Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Metalurji Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

kaynak : https://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/kategori/muhendislik-maaslari

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS