yakan aydınlatma


Çorum’un vizyon projelerinde son durum!

Yazar:

20.05.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Çorum’un vizyon projelerinde son durum!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Çorum Belediyesi’nin ihalesi yapılan ve ihale aşamasında olan yatırım projelerinin toplam maliyetinin 500 milyon lirayı bulduğu belirtiliyor. Yarım trilyonluk yatırım bedeline bazı büyük projeler dahil değil.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün birinci ve ikinci döneminde vaat ettiği yatırım projelerinin gerçekleşme oranları büyük ölçüde netleşiyor.

İlk akla gelen projelerle ilgili bazı bilgileri özetleyip genel bir toparlama yapıldığında, ilk dönemde söz verilen yatırım projelerinin büyük ölçüde tamamlandığı, bazı lider projelerin ise ikinci döneme devrettiği anlaşılıyor.

 İşte derlemenin sonuçları:

SEBZE HALİ-KAMYON GARAJI

İller Bankası kredisi ile 59 bin m2 alan üzerine yapılan Sebze Hali ve Kamyon Garajı işyerleri ve sosyal tesisler tamamlandı.

ENGELLİ EĞİTİM MERKEZİ

Akpınar Caddesi’ne Engelli Eğitim Merkezi planlandı ve yapıldı.

NİKAH SARAYI

İl Jandarma Alay Komutanlığı’na ait askeri gazino, yerine başka bir tesis yapılması şartıyla yıkıldı. Nikah Sarayı Yunus Emre Parkı’na yapılarak hizmete açıldı.

TRAKTÖRCÜLER SİTESİ

Şehir merkezinde kalan traktörcülere Çevre Yolu üzerinde yer tahsis edilmesine destek verildi. Yeni site alt yapı eksiklikleri tamamlanarak hizmete açıldı.

BUHARAEVLER KÜLTÜR MERKEZİ

İller Bankası kredisi ile yapılan Buharaevler Kültür Merkezi hizmete girdi. Merkezde bayanlar yüzme havuzu, gençlere yönelik halkoyunları, bilgisayar derslikleri, konferans salonları, aile danışma merkezleri, basketbol sahası, buz pisti gibi sosyal alanlar var.

TERMİNAL

Çevre Yolu üzerinde Gıda Toptancılar Sitesi çaprazında 55 dönüm alan üzerine kurulan yeni Terminal devreye girdi.

STADYUM VE SPOR KOMPLEKSİ

2009 yılından bugüne devreden yatırımlar arasında yer alan  15 bin kişi kapasiteli 32 bin m2 alan üzerine yeni stadyum inşaatı 60 milyon lira bedelle Çevre Yolu üzerinde başladı.  Geçtiğimiz dönem sözü verilen 3 bin 500 kişi kapasiteli spor salonu, 2 bin 700 m2 idari bina, yaklaşık 9 bin m2’lik kamp eğitim merkezi (değişik illerden gelen sporcular eğitim görecek) Seminer salonu, atletizm pisti, tenis kortu henüz yapılamadı. Bazı semt sahaları hizmete girdi.

MEVCUT STAT-AVM VE KONUT

Geçtiğimiz dönemden sarkan  Dr. Turhan Kılıçcıoğlu Şehir Stadı AVM, çevresi konut projesi revize edildi.  Mevcut stadyum ve müştemilatı konut ve ticaret merkezi işaretlenerek  ihale edildi, ancak bir süre sonra ihale iptal edildi. Önümüzdeki süreçte projenin büyük ölçüde revize edilerek yeniden ihale edileceği belirtiliyor.

KENTPARK

2009 yılından devreden bir diğer yatırım projesi  Kentpark oldu. Hıdırlık civarında 157 dönüm alan üzerine kurulacak olan Kentpark’ın ihalesi yapıldı, müteahhit işe başladı. Kentpark projesinin başlatılması için daha önce Tarım İl Müdürlüğü’ne yeni bina yapıldı.

TARİHİ KALE

Geçtiğimiz dönemden ikinci döneme uzanan bir diğer proje tarihi Kale oldu. Kale’de istimlaklar yapıldı, koruma altına alındı. Röleverestorasyon çalışmaları sürüyor. Anıtlar Kurulu ile görüşülerek Kale’nin cazibe merkezi olması için geliştirilen projeye son şekli verilecek.

NAMAZGÂH

DevaneNamazgah bölgesi restore edilerek hizmete alındı. Son iki yıldır Ramazan akşamları teravih namazı kılınıyor.

KAPALI/AÇIK OTOPARKLAR

Şehir içi trafiğini rahatlatabilmek için öncelikle Yunus Emre otoparkı hizmete alındı. Gazi ve İnönü Caddelerinin kenarlarındaki otopark kamulaştırmaları kısmen yapıldı. Karakeçili bölgesinde açık otopark vaadi yerine gelirken, kapalı otopark henüz hayata geçirilemedi. Karakeçili Kapalı Otoparkı için Anıtlar Kurulu ile birlikte çalışmalar devam ediyor. Bölgeye kapalı otopark sözü yerine getirilmeyi bekliyor.

BELEDİYE HİZMET BİNASI

Belediye Hizmet Binası Farabi Caddesi Akşemseddin Camii karşısına işaretlendi. Bu yıl sonunda ihale edilecek.

İHL KAMPÜSÜ

Çevre Yolu üzerine tamamı belediye kaynakları ile İmam Hatip Lisesi Kampüsü yapıldı. Kampüste eğitim-öğretim başladı. Öğrenci yurdu ve spor salonu inşaatı devam ediyor.

KÜLTÜR SANAT MERKEZLERİ

Çorum Belediyesi söz verdiği kültür merkezlerini hayata geçirdi. Her mahalleye hitap edecek birer kültür merkezi yapıldı.

YENİ PARKLAR

Çorum’da son 7 yılda yaklaşık 20 büyük yeni park yapıldı. Ayrıca irili ufaklı semt parkları ihdas edildi. Merkezin en büyük ikinci parkı olan Mimar Sinan Mahallesi’nde bulunan Bosna Parkı ile Yunus Emre Parkı yeniden düzenlendi. Eski Cezaevi ve kültür sitesi yıkılarak yerlerine park yapıldı. Bahabey ve Sıklık Parkı’nda çalışmalar devam ediyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Arasta dışındaki Kentsel Dönüşüm Projeleri büyük ölçüde tamamlandı. YazıçarşıKahramançavuş bölgesi imar planı bitti. Cengiz Topel Caddesi ve Yukarı Sanayi imar uygulamaları yapıldı. İstimlak ve hukuki süreç devam ediyor. Akpınar Caddesi kuzeyi imar planı tamamlandı. Arasta dönüşüm projesi yargıya takıldığı için seçim döneminde plan değişikliği sözü verildi. Devane’de ilk etapta 440 konut yapıldı, mülk sahiplerine teslim edildi. İkinci etap konutların ihalesi yapıldı.

DERE ISLAHI

Gülabibey, Mimar Sinan, Bahçelievler, Ulukavak ve Üçdutlar Mahallesi sınırları içinde kalan derelerin büyük bölümü DSİ ile işbirliği yapılarak ıslah edildi.

BULVAR YOLLAR

Akşemseddin, Fevzi Çakmak, İlhan Gürel, Çiftlik,  Fen Lisesi ve Cengiz Topel Caddesi’nin bir kısmı bulvar yol haline getirildi. Belediye eski Başkanı Turan Atlamaz döneminde yarım kalan Osmancık ve  Ankara  Yolu tamamlandı.

KATI ATIK BERTARAF PROJESİ

60 milyon lira bedelli katı atık projesi devam ediyor. ihalesi yapıldı, müteahhit işe başladı.

SPOR SALONLARI

Şehir merkezinde 3 bin 500 kişi kapasiteli yeni spor salonu yapılma sözü henüz yerine getirilmedi.  Ancak projesi hazırlandı. Mahallelere spor salonları vaadi  için ilk çalışma Mevlana Otoparkı’nda başlatıldı. Otoparkın üstü ve altı spor tesisi yapılıyor. Buharaevler, Aşıklar Tepesi ve Gülabibey Mahallesi’ne spor salonu yapım işi ihale edilecek.

SOSYAL PROJELER

Kadın kültür merkezleri devreye girdi. Kadın Sığınma Evi vaadini Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü hayata geçirdi.

SU KAYNAKLARI YÖNETİM SİSTEMİ

Su Kaynakları Yönetim Sistemi bu yıl içinde bitmiş olacak.

MEYDAN PROJESİ

Belediye’ye devredilen Tekel Binası yıkıldı. Özel İdare Müdürlüğü binasının yenisi yapılarak yıkılması için protokol imzalandı. Sağlık Müdürlüğü binası önümüzdeki yıllarda Eğitim ve Araştırma Hastanesi içindeki 1. Basamak Sağlık Kampüsü’ne nakledilerek yıkılacak. Belediye Özel İdare Müdürlüğü arkasına meydan ve iki katlı kapalı otopark yapacak.

İÇMESUYU YATIRIMLARI

Belediye Yenihayat ve Hatap Barajı’nda su kalitesini artırdı. Çomar Barajı’nda DSİ tarafından çalışma yapılacak. Koparan Derivasyon Kanalları arıtmaya bağlanıyor. Koçhisar Barajı İsale Hattı için  yatırım yapılıyor.

ATIK SU ARITMA TESİSİ

Ankara Yolu Karacaköy yakınlarında mevcut arıtma tesisine ilave bir tesis yapılacak. Proje çalışmaları devam ediyor. Merkezde ana arterlerde çöp sistemi yer altına alındı.

RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ

Belediye Samsun Ladik’e rüzgar enerjisi santrali kuracak. Bu konuda Meclis’ten yetki alındı. Sonradan  Enerji gücü artırılınca proje revize edildi. Gelecek ay sonunda ihale edilecek.

ALT/ÜST GEÇİTLER

Belediye somut olarak alt ve üst geçit yapmadı. Ancak merkezi hükümetle işbirliği yaparak alt/üst geçitlerin yapılmasına destek olma hedefini yerine getirmeyi amaçlıyor.

KSS’DE 450 DÜKKAN

Aşağı Sanayi’de yeni imar düzenlemesi yapıldı. Bölge 10 kat konuta açıldı. Sanayinin kaldırılması için Belediye ve kooperatif işbirliğinde Küçük Sanayi Sitesi’ne 162 işyeri yapılarak esnafa teslim edildi. Yaydiğin Yolu üzerinde 450 işyeri tamamlanma aşamasına getirildi. Alt yapısı yapılıyor. Bu yıl işyerleri teslim edilecek.

ÇOMAR BARAJI REKREASYONU

Çomar Barajı Rekreasyon Projesi hayata geçirilemedi. Şehrin su ihtiyacının baş göstermesi üzerine barajdan su alınabileceği gündeme geldi. Koçhisar Barajı isale hattı bitene kadar Çomar Barajı Rekreasyon Projesi bekletilecek.

MESİRE ALANLARI

Çorum Belediyesi Bahabey Çamlığı’nda kapsamlı bir düzenlemeye henüz başlamadı. Yaklaşık 140 dönüm alanda yürüyüş yolları, kameriyeler ve diğer sosyal donatılarla birlikte mesire alanı oluşturulacak. Sıklık’ta bulunan tabiat parkına Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ile birlikte yatırım yapılıyor.

AT VE BİNİCİLİK TESİSİ

Celılkırı bölgesine At ve Binicilik Tesisi yapılacak. 7 milyon lira maliyetle ihalesi yapıldı. Yaklaşık 450 günde tamamlanacak.

YENİ ÇORUM İMAR PLANI

Emniyet Müdürlüğü ve Namazgah arasında ‘Yeni Çorum’ olarak adlandırılan kapsamlı imar planı yapıldı.

ESKİ POLİS KARAKOLU RESTORASYONU

Şeyheyüp Sokak Velipaşa Konağı yanında bulunan eski Polis Karakolu devralındı. Restorasyon projeleri bitti. Anıtlar Kurulu ile restorasyona son şekli verilecek. Velipaşa Hanı’nda restorasyon çalışmalarının iki ayrı işyerinin yargıya başvurması üzerine beklemeye alındığı belirtiliyor.

İÇMESUYU HAVZASI KORUMA PROJESİ

Belediye ve DSİ işbirliğinde içmesuyu havza koruma projesi ihale aşamasına getirildi.

HAYVAN PAZARI ET ENTEGRE TESİSİ

Başlangıçta Ankara Yolu üzerine düşünülen Hayvan Pazarı’nın yeri değişti. İskilip Yolu üzerine işaretlenen Hayvan Pazarı projesi yapılıyor. Projede et entegre tesisi yer alacak.

AQUPARK

Özellikle çocukların gözdesi AQUPARK Projesi’nde yer sorunu var. Proje bu yıl bekliyor.

MAHALLE MESCİDLERİ

Bağcılar, Çiftlik Mezarlığı altı, GülabibeyYörükevler arkası, İlhan Gürel Caddesi, Silmkent ve Buharaaevler Manas Parkı karşısına yeni örnek mahalle mescitleri  ve Kur’an kursları yapılacak.  Belediye ayrıca Meydan Camii ve Hz. Ebubekir Camii’nin ikmal inşaatlarını tamamladı. Ulu Camii, Hıdırlık ve Abdibey Camii gibi merkezi ibadethanelere modern abdesthane, yürüyen merpen ve engelli asansörü yerleştirildi. Belediye Başkanı Muzaffer Külcü,  mescid projelerini önceki gün Abdibey Camii’nde düzenlediği programla açıkladı.

SOSYAL KONUT PROJESİ

Dar gelirli vatandaşlara yönelik yapılacak sosyal konut projesi resmi prosedürlerin uzaması nedeniyle gecikti. Askeri Kışla Atış Poligonu’nun bulunduğu alan devralındı. Arsa alımı ile ilgili süreç yeni tamamlandı.

YAŞLILAR KÖYÜ

Yaşlılar Köyü Projesi’nde çalışmalar devam ediyor. Örnek bir proje hazırlanması hedefleniyor.

OKULLAR HAYAT OLSUN PROJESİ

Belediye’nin sosyal projeleri arasında yer alan Okullar Hayat Olsun Projesi’ne 2 milyon lira kaynak ayrıldı. Okullara Kütüphane yapılması planlanıyor.

Çorum Hakimiyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

03.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 14100 ₺ 14000 ₺ 13750 ₺
İzmir 13750 ₺ 13600 ₺ 13400 ₺
Karabük 14100 ₺ 13900 ₺ 13700 ₺
Biga 13750 ₺ 13600 ₺ 13400 ₺
Payas 14150 ₺ 14000 ₺ 13800 ₺
Gebze 13850 ₺ 13750 ₺ 13500 ₺
Samsun
Ankara 14300 ₺ 14150 ₺ 13950 ₺
Bursa 14050 ₺ 13900 ₺ 13700 ₺
Kütahya
Sivas 14350 ₺ 14200 ₺ 14000 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS