-

yakan aydınlatma


DASK Yarışmasına 29 Üniversiteden 66 Takım Başvurdu

Yazar:

07.05.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

DASK Yarışmasına 29 Üniversiteden 66 Takım Başvurdu

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından geleceğin inşaat mühendislerinde depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini ve zorunlu deprem sigortası bilincini geliştirmek amacıyla düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması için başvurular sona erdi. Bir önceki yıl 42 başvuru alan yarışmaya, ikinci yılında 26 farklı şehirdeki 29 üniversiteden toplam 66 takım başvurdu. Teknik Danışma Kurulu tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda 25 proje finale kalmaya hak kazanacak. Finale kalan takımlar, www.daskbinatasarimi.com üzerinden 8 Mayıs’ta açıklanacak.

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’na inşaat mühendisliği bölümü bulunan üniversitelerden 5’er kişilik öğrenci takımları bir öğretim üyesi danışmanlığında katılabiliyor. 5 kişilik takımlardaki öğrencilerin yarısından çoğunun inşaat mühendisliği öğrencisi olması gerekiyor. Takımlar da mimarlık bölümü öğrencileri de yer alabiliyor.

Üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilere yönelik yarışma, ‘dünya sallansın, sen sağlam dur’ sloganıyla düzenleniyor. Yarışmada inşaat mühendisliği öğrencilerinden oluşan takımların tasarladığı bina modeli maketleri, teknik şartnameye uygunluklarına ve sarsma masasındaki depreme dayanıklılık performanslarına göre değerlendiriliyor. Yarışmada birinci olan takım, üniversitesinin inşaat mühendisliği bölümüne deprem simüle eden sarsma masası kazandırıyor. Birinci, ikinci ve üçüncü olan takımdaki öğrenciler ise sırasıyla 10 bin, 5 bin ve 3 bin TL’lik para ödüllerini paylaşıyor.

Kaybedeni olmayan yarışma
Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın DASK’ın en prestijli projesi olduğunu ve yurt dışından mühendislik ve deprem alanında çalışma yürüten pek çok kurumun ilgi ve takdirini kazandığını belirten DASK Koordinatörü İsmet Güngör, şunları ifade etti:

“Geçen yıl yarışmamıza katılan öğrenciler finalde ‘kaybedeni olmayan yarışma’ tanımını kullanarak, çok güzel bir değerlendirmede bulunmuşlardı. Yarışmamız, inşaat mühendisliği öğrencilerinin o güne kadar öğrendiklerini konsolide etmesine ve depreme dayanıklı bir bina projesinin nasıl hayata geçirileceğine ilişkin deneyim kazanmasına imkan veriyor. Aynı zamanda öğrencileri akademiden ve özel sektörden en üst düzey inşaat mühendisleri ve mimarlarla bir araya getirerek tanışmalarına, ilişki kurmalarına ve deneyim kazanmalarına zemin oluşturuyor”.

Önümüzdeki dönemde uluslararası kimlik kazanacak
DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması hayata geçirilirken ABD’de 10 yılı aşkın süredir düzenlenen benzer bir yarışmadan esinlenildiğini belirten Güngör, “İlki geçen yıl düzenlenen yarışmada o kadar büyük ve başarılı bir organizasyona imza attık ki, bu yıl yurtdışından katılım talepleri gelmeye başladı. Bu yıl da yarışmamızı ulusal düzeyde tutup bir adım daha ileriye taşıdıktan sonra önümüzdeki dönemde yarışmamıza uluslararası kimlik kazandırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Üniversiteliler Ataşehir’de otel tasarlayacak
Yarışmaya katılan takımlardan, İstanbul’un Ataşehir ilçesinde çok katlı bir otel binası projesi geliştirmeleri ve bu projeyi balsa çıtalar kullanarak bir bina modeli maketine dönüştürmeleri bekleniyor. En az 20, en çok 30 kattan oluşması istenen otelin deprem yükleri etkisindeki performansının ve fayda/maliyet oranının yüksek olması talep ediliyor. Ayrıca yapı mimarisinin, otel amaçlı kullanılmaya ve gün ışığından azami ölçüde yararlanmaya elverişli olması da değerlendirme kriterleri arasında yer alıyor.

Jüri
Yarışmaya, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Eski Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik başkanlık ediyor. Teknik Danışma Kurulu ise Doç. Dr. Beyza Taşkın, Doç. Dr. Eren Uçkan, Doç. Dr. Ufuk Hancılar, Doç. Dr. Güven Kıymaz ve Dr. Cüneyt Tüzün’den oluşuyor.

Bina maketi modellerini yapısal, mimari ve pazarlama iletişimi açısından değerlendirecek jüride ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zekeriya Polat, Tabanlıoğlu Mimarlık’ın sahibi Murat Tabanlıoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve köşe yazarı Yrd. Doç Dr. Fatoş Karahasan ile DASK Koordinatörü İsmet Güngör yer alıyor.

Kaynak : Radikal

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS