DASK – Zorunlu Deprem Sigortası Hakkında Herşey

Yazar:

18.02.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

DASK – Zorunlu Deprem Sigortası Hakkında Herşey

DASK Nedir?

 

Ülkemizin deprem kuşağında olması ve sıklıkla hafif hasarlı da olsa depremler ile karşılaşması sonucunda yapıları ve dolayısı ile insanları korumak amacı ile dask zorunlu hale getirilmiş olan bir sigortadır. Aslında dask nedir sorusunun cevabı sigorta olarak bilinse de, dask “Doğal Afet Sigortaları Kurumu” nun kısaltmasıdır.

Bu sigorta ile güvence altına alınan yapılar deprem dolayısı ile her hangi bir zarar görmesi durumunda ise zarar nakdi olarak karşılanmaktadır. Sadece deprem sırasında yapının yıkılmasını karşılamayan bu sigorta çeşidi deprem dolayısı ile olan tsunami ya da yangından doğan zararları da karşılamaktadır.

 

 Dask Ücreti Ne Kadardır Ve Nasıl İptal Edilir?

 

Dask zorunlu mudur sorusunu kesin cevabı olarak evet denilmektedir. Bunun ise en büyük sebebi ülkemizin deprem kuşağında yer alması ve birçok hasarlı deprem deneyimi yaşamış olması gelmektedir. Dask’ın zorunlu olması sebebi ile ise akıllara gelen ilk soru elbette ki dask ücreti ne kadar olmaktadır. Dask ücretlerinin belirlenmesinde birçok etmen söz konusu olmaktadır. Bu etmenlerin başında binanın bulunduğu il, ilçe, mahalle ya da köy önemli olmaktadır. Çünkü ülkemizin her bölümü eşit risk altında olmamaktadır. Dask’ın ücretini etkileyen bir diğer etmen ise bina ile ilgili konulardır. Bu konular binanın yapı tarzı, yaşı, kat sayısı ve yüz ölçümü olmaktadır. Elbette ki daha önceden Dask’tan yararlanılıp yararlanılmaması da önemli bir konu olmaktadır. Detaylı prim bilgilerine şuradan ulaşabilirsiniz : https://www.dask.gov.tr/zorunlu-deprem-sigortasi-tarife-ve-primler.html

 

Dask nasıl iptal edilir sorusunun cevabı için ise bir kaç zorunlu hal dışında iptal ettirilemez olmaktadır. Bu zorunlu haller ise şu şekilde sıralanabilir:

  •  Aynı yapı için birden fazla dask yapılması durumunda,
  •  Poliçede yer alan bilgilerin eksik ya da yanlış olması durumunda,
  •  Yapı sahibinin değişmesi durumunda,
  •  Dask kapsamı dışında kalan yerlerin poliçelenmesi durumunda dask iptaline gidilebilir.

 

 Dask Tazminatına Nasıl Başvuru Yapılır?

 

Dask tazminatı nasıl alınır sorusu ise sigortalıların aklına takılan bir başka soru olmaktadır. Rizikonun gerçekleşmesi durumunda en kısa zaman içersin de ALO DASK 125’in aranması veya sigorta yapılan acente ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bildirim sırasında ise doğal afet sigortaları tarafından verilen teminatlar çerçevesinde hareket edilmesi gerekmektedir.

 

Sigortalılıarın dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise poliçe imzalamadan önce tazminat tutarlarının doğru olup olmadığı konusudur. Çünkü poliçede belirtilen tazminat tutarından daha fazla olması mümkün olmamaktadır. Dask tazminatı ne kadar sorusunun cevabı da bu şekilde verilebilir.

 

Yapılan hasar bildirimleri en kısa süre içerisinden kurul tarafından incelenir ve neticelendirilir. Tazminat ödemeleri ise en kısa süre içerisinde sigortalıya yapılmaktadır.

 

 Dask Kapsamında olan Ve Olmayan Binalar

 

Dask zorunlu bir sigorta şekli olmasına rağmen bazı binalar kapsam dışı bırakılmış bulunmaktadır. Hangi binalar dask kapsamındadır sorusunun cevabını ise şu şekilde vermek mümkün olmaktadır.

 

Dask kapsamında olan binaları genel olarak tabir etmek gerekirse belediye yönetimi altında olan binalar şeklinde diyebiliriz. Özel olarak belirtmek gerekirse ise;

 

Tapuya kayıtlı olmak koşulu ile özel mülkiyete ait meskenler dask kapsamında bulunmaktadır. Bu binaların kat mülkiyeti yasasında belirtilen bölümleri de yine sigorta kapsamında bulunmaktadır. Ayrıca sözü edilen bu binaların içerisinde bulunan ticarethane, büro ve benzeri amaçlar ile kullanılan bölümlerde yine dask kapsamına dahil edilmiş bulunmaktadır.

 

Doğal afet sebebi ile devlet tarafından yaptırılan ve mağdurların kullanımına verilen yeni binalarda dask kapsamı içerisinde bulunmaktadır.

 

Bu özellikte ki yapıların dışında kalan bazı yapılarda dask kapsamı içerisinde bulunmaktadır. Bu yapılar ise şu şekilde sıralanabilir.

  •  kat irtifakı tesis edilmiş binalar,
  •  tapu kütüğünde vasfı arsa olarak geçmesine rağmen gerekli izinleri alınmış olan binalar,
  •  kooperatif evlerinin henüz tapuda tahsisi yapılmamış olsa bile dask kapsamında sayılmaktadır.

 

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemine Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

16.07.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3550 ₺ 3530 ₺ 3510 ₺
İzmir 3475 ₺ 3455 ₺ 3410 ₺
Karabük 3530 ₺ 3480 ₺ 3430 ₺
Biga 3470 ₺ 3450 ₺ 3430 ₺
Payas 3540 ₺ 3510 ₺ 3480 ₺
Gebze 3490 ₺ 3470 ₺ 3450 ₺
Samsun 3540 ₺ 3540 ₺ 3480 ₺
Ankara 3550 ₺ 3520 ₺ 3490 ₺
Bursa 3540 ₺ 3520 ₺ 3475 ₺
Kütahya 3540 ₺ 3520 ₺ 3475 ₺
Sivas 3560 ₺ 3530 ₺ 3500 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ