‘Dava açacağız’

04.04.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Dava açacağız’

Radikal’in duyurduğu Ağaoğlu’na arazi kıyağına meslek örgütleri tepki gösterdi. Şehir planlamacıları ve mimarlar dava açmaya hazırlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Veliefendi Hipodromu’nun tam karşısında işadamı Ali Ağaoğlu’na ait 73 bin 957 metrekare arazi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘nin itirazına rağmen imar değişikliği yapmasına meslek örgütleri de karşı çıktı.

*Tayfun Kahraman (Şehir Plancıları İstanbul Şube Başkanı): “Bu konuyu Şubat ayından beri takip ediyoruz. Bu süreç hukuki olarak devam ediyor. Biz de gerekli başvurularımızı yapacağız. Burası imarsız araziyken esas buradaki sıkıntıyı ortaya çıkaran çevre yapılanma koşullarının çok üzerinde, yeni bir imar hakkı tesis edilmesi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) belediyelere gerekli başvuruyu yapan ve 2 ayda olumlu sonuç alamayan herkese, istediği her alanda, her tür ölçekteki planı yaptırma yetkisine sahiptir. Hatta o bölgedeki inşaat ve çalışma ruhsatlarını vermeye muktedirdir. Şu an bakanlığın buna yetkisi var. Maalesef bu planda Büyükşehir Belediyesi tarafından reddedildikten sonra, bakanlık tarafından yerine getirilmiş bir plan değişikliği. Bu açıdan baktığınızda bakanlığın gerçekten ayrıcalıklı imar hakkını engellemesi gerekirken böyle bir planın altına imza atması oldukça düşündürücü. İtirazımızı yaptık. Büyük ihtimalle itirazımız reddedilecektir. Sonrasında da konuyu dava edeceğiz.”

*Eyüp Muhcu (Mimarlar Odası Genel Başkanı): Parsel bazında yapılan plan tadilatıyla bir inşaat, bir yatırımcıya haksız bir kazanç sağlanmıştır. Kentin plan bütünlüğü göz ardı edilerek altyapı, donatı, ulaşım ve yeşil alanların yetersiz olduğu bölgede yoğunluk artışı getirilmiştir. Bu söz konusu bakanlığın aldığı kararla anayasal hakları çiğnenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin plan tadilatının iptali ve bu hukuksuzluğun giderilmesi için dava açması gerekir. Bununla birlikte bu süreçte çevrede yaşayan yurttaşların mutlaka itirazlarını yapmaları ve yargıya başvurmaları da gerekmektedir. Bizler meslek örgütleri, sivil demokratik kuruluşlar olarak konuyla yakından ilgilenmekteyiz. Bakanlığın bu son derece yanlış kararı düzeltmemesi durumunda yargıya gideceğiz.”

Sinan Genim (Mimar): “Büyükşehir Belediyesi’nin uygun görmediği bir şeyi bakanlığın uygun görmesi hiç doğru değil. Merkezi idareden kurtulduk derken, merkezi idarenin tekrar bu ağırlıkla bu işlere müdahale etmesi doğru değil. Artık bu alandaki nüfusu dondurmak lazım. Her boş alana inşaat yapılırsa bunun sonu ne olacak? Tepeden inme usullerle yapılan plan değişikliklerinin sıkıntılarını yaşıyoruz. Zekice yapılmış işlerin ne bize, ne de topluma faydası yok. Akılla yapmamız gerekiyor bu işleri, ne yazık ki aklımızı kullanmayı beceremiyoruz.”

İnşaat alanı 3 kat arttırıldı
Radikal, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin itirazına rağman Bakırköy Kartaltepe Mahallesi’nde işadamı Ali Ağaoğlu’na ait arazi için imar değişikliği yaptığını ortaya çıkartmış ve dün manşetinden duyurmuştu. Böylece arazideki park ve yeşil alanlar yarı yarıya azaltılıp inşaat alanı 64 binden 190 bin metrekareye çıkarıldı.

Kaynak: Radikal

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ