Devler ‘Ucuz Ev’ için TOKİ’nin Kapısını Çaldı

Yazar:

29.01.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Devler ‘Ucuz Ev’ için TOKİ’nin Kapısını Çaldı


Kentsel dönüşümün lüks konutlarda arzı artıracağını öngören KONUTDER, arsa almak için TOKİ’ye gitti. İnşaat şirketleri Emlak Konut örneğini göstererek yeni arsa talebinde bulundu.

Milliyet Gazetesi’nden Yavuz Karaman’ın haberine göre, Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), ucuz konut yapmak için kendilerine arsa satması için Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) başvuruda bulundu.

Sektörün önde gelen konut üreticilerinden oluşan KONUTDER’in üyeleri, TOKİ’nin kendi iştiraki olan Emlak Konut GYO’ya yaptığı gibi kendilerine de arsa satması için ortak başvuru yaptı. Kentsel dönüşümle birlikte yeni yapılacak binlerce konutun üst gelir grubuna hitap edeceğini ve asılında bu segmentte bir tıkanma olacağını ifade eden KONUTDER, “Kentsel dönüşümü yapılan binalar genellikle şehrin eski ve merkezi yerleşim bölgelerinde olacak. Bu projelerdeki konutlar lokasyonları itibariyle orta-üst gelir grubunun alabileceği fiyatlardan pazara sunulacak. Bu nedenle de orta-üst gelir grubuna yönelik konutlarda büyük bir arz fazlası oluşacak” açıklamasını yaptı.

Böyle bir tabloda ise özellikle dar gelirli vatandaşlar için yapılacak konutlarda ise arz açığı ortaya çıkacağına işarete eden KONUTDER, kentsel dönüşümde çok dikkatli davranılması gerektiğinin altını çizdi. Dönüşümü planlayan makamların dönüşüm sürecinde gerekli tedbirleri almaları gerektiğine vurgu yapan KONUTDER, şu açıklamayı yaptı:

Stokta 50 bin lüks ev

“Bu konuda yetkili mercilerin gerekli tedbirleri alması gerekiyor. Kentsel dönüşüm alanlarında imar artışı kontrol altında tutulmalı,yıkılan bir konutun yerine iki yada daha fazla konut yapılmasına müsaade edilmemesi gerekiyor.

Bir konutu yenileyelim derken yerine 2-3 konut yaparsak, bir süre sonra fazladan yapılan bu konutları satın alacak kimse olmayabilir. Zaten İstanbul’da en az 50 bin lüks konut fazlası var.”

Bedelsiz arsa alabiliyor

İstanbul gibi büyük bir metropolde özel sektörün konut inşa etmesinin arsa sıkıntısı ve fiyatlarının yüksek olması nedeniyle hayli zor olduğuna işaret eden KONUTDER, kentin içindeki boş arsalarda orta ve dar gelirliler için konut üretiminin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

inşaat yapma oyunu

KONUTDER, bu sıkıntı nedeniyle inşaat firmalarının yüzde 1 KDV avantajı,  kira ve kredi desteği,  vergi ve harç muafiyetleri nedeniyle kentsel dönüşüm bölgelerinde lüks konut yapmak zorunda kalacağının altını çizerek, şu açıklamayı yaptı:

“Dar ve orta gelirlilere yönelik konut üretiminin durmaması adına, bu alanda faaliyet gösterecek firmalara arazi temini konusunda TOKİ’nin önemli bir rol üstlendiği düşünülüyor. TOKİ, kendine ait arsa ve arazilerde, çevre ve imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde her tür ve ölçekteki planlar ile imar planlarını yapmaya, yaptırmaya ve tadil etmeye yetkilidir.

TOKİ, aynı zamanda hazineye ait arsa ve araziler ile hazine adına tescil edilecek arsa ve arazilerin mülkiyetini bedelsiz olarak devralabiliyor. Diğer yandan TOKİ’nin mülkiyetinde bulunan arsa ve araziler, temin edilen bedelin altında kalmamak kaydıyla Emlak Konut GYO’ya satılabiliyor.”

Emlak Konut GYO örnek gösterildi

TOKİ’nin dar ve orta gelir grubuna yönelik konut üretmek isteyen özel sektördeki tüm firmalara arazi temin edebileceğini ifade eden KONUTDER, TOKİ’ye şu mesajı gönderdi:

“TOKİ’nin özel sekötrü arsa satması halinde özel sektör, Emlak Konut GYO ile aynı şart ve koşulda arsa temin edebilecek. Haliyle dar ve orta gelirlilere yönelik konut yapmak mümkün olabilecek. Aksi durumda bir tarafta kentsel dönüşüme verilen teşvikler varken, özel sektörün dar ve orta gelirlilere konut üretmesi mümkün olmayacak. Bu segmentteki ihtiyaç bütünüyle TOKİ üzerinde büyük bir yük olarak kalmaya devam edecektir. Bu çerçevede KONUTDER üyesi firmalar adına, Emlak Konut GYO ile aynı şartlarda olmak üzere, İdareniz tarafından satışı planlanan arsaları satın almaya talip olduğumuzu belirtiriz.”

 

Kaynak: yapi.com.tr

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EYLÜL AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

29.09.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4340 ₺ 4310 ₺ 4280 ₺
İzmir 4245 ₺ 4225 ₺ 4180 ₺
Karabük 4260 ₺ 4210 ₺ 4160 ₺
Biga 4290 ₺ 4270 ₺ 4250 ₺
Payas 4220 ₺ 4190 ₺ 4160 ₺
Gebze 4250 ₺ 4230 ₺ 4210 ₺
Samsun 4310 ₺ 4310 ₺ 4250 ₺
Ankara 4280 ₺ 4250 ₺ 4220 ₺
Bursa 4310 ₺ 4290 ₺ 4245 ₺
Kütahya 4310 ₺ 4290 ₺ 4245 ₺
Sivas 4370 ₺ 4340 ₺ 4310 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ