-

yakan aydınlatma


Diyarbakır otantik haliyle yeniden inşa edilecek!

Yazar:

07.03.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Diyarbakır otantik haliyle yeniden inşa edilecek!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Halk ile terörist çok iyi ayrılmış. Halk memnun, terörist ya terk etmiş ya köşesine sinmiş. Sindikleri köşeden onları çıkarmayacağız. Bir daha Silopi sokaklarına onlar egemen olmayacak. Silopi’de gördüğüm mutlu halk, güven ve huzur içinde hayatını sürdürecek” dedi.

Davutoğlu, A Haber Gündem Özel’de katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Sur’daki operasyonların ne zaman biteceği yönündeki soru üzerine Davutoğlu, terörle mücadelenin 23 Temmuz’dan beri çok büyük kararlılıkla sürdüğünü söyledi. Başbakan Davutoğlu, şunları aktardı:

“Herhalde hiç kimse böylesine kararlı bir mücadeleyi yürüteceğimiz kanaatine sahip değildi. Zannettiler ki biz sadece zevahiri kurtaracak bazı adımlar atıp, belli bir yerde bu operasyonlar duracak ya da 1 Kasım seçimleri sonrası duracak. 23 Temmuz’da verdiğim talimat ve karalılığımız neyse bu gün de aynısı geçerlidir. Biz bu ülkenin hiçbir yerinde silahlı bir yapılanmaya izin vermeyeceğiz. Herkesin bunu anlamaması lazım. Bu mücadeleyi yürütürken beni memnun eden birkaç husus var. Yüreğimiz yanıyor, şehitlerimiz var. Bütün şehitlerimize rahmet diliyoruz. Ama memnun eden husus şu; güvenlik birimlerimiz arasında olağanüstü iyi bir koordinasyon var. Silopi’deydim hem halkımızla buluştum, sonra kaymakamlıkta bütün süreçle ilgili brifing aldım, tugay komutanlığında güvenlik brifingi aldım. Hepsinde gördüğüm şey; asker, polis, jandarma, mülki birimler çok iyi bir koordinasyon içinde bunu yürütüyorlar. İkinci memnuniyet verici olan husus şu; bunu alanda hele hele Silopi’de görmekten büyük bir memnuniyet duydum.”

Güvenlik birimlerinin halk ile teröristi çok iyi ayırdığını belirten Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“1990’lı yıllardaki gibi değil. Halkla terörist öylesine ayrılmış ki halk memnun. Demirtaş, benim hemen kaymakamlık önünde açıklama yapıp, ayrıldığım, kaçtığım gibi laflar serf etmiş. Silopi’de dün 5,5-6 saat belki kaldım ve Silopi’nin her kesimine elimi değdirdim, her birini bağrıma bastım. Herhalde cuma namazı gizli kılınmaz bu memlekette. Cuma namazında halkımla beraberdim. Yaklaşık bir saate yakın tek tek cuma namazına gelen Silopililerle musafaha yaptım. Onlar cuma namazını yeni öğreniyorlar, öğrenmeye çalışıyorlar. Daha önce minarelerden marş çaldıranlar, şimdi birden cuma namazını hatırladılar. Biz ise halkımızla her yere bu ibadetimizi de, doğal buluşmalarımızı da yaparız ve her birini dinledim. Musafaha yapmak el sıkışmaktır, barış ve esenlik dilemektir ama aynı zamanda orada söz söylemek isteyen, Başbakan’a doğrudan sözünü söyleyebilecek bir platformdur orası ve her birisini dinledim. Bazıları eğildi kulağıma özel şeyler söyledi, bazıları şahsi bazı taleplerini iletti. Ama hepsinin birleştiği şey; gözümün içine bakarak, ‘Bir daha eski günlere dönmek istemiyoruz’ dediler. Sonra çıktım cuma namazından yol boyu kaymakamlığa kadar yolda beni karşılamak için bir araya gelmiş ve muhabbet gösterilerinde bulunan vatandaşlarımızla buluştum. Tek tek neredeyse tokalaştım. Sonra esnafları ziyaret ettim.”

Başbakan Davutoğlu, Konya’da, Kulu’da ya da Akşehir’de yapacağı programın aynısını Silopi’de uyguladığını anlatarak, yanında bulunan eşi ve bakanların çelik yelek giymediğini, hiçbirinin yanında özel güvenlik olmadığını anlattı.

Silopi’de 1960 takımının futbolcularıyla konuştuğunu, kaymakamlıkta brifing aldığını ifade eden Davutoğlu, Cevdet Yılmaz’ı Başbakanlık Genelgesiyle tam yetkiyle donatarak görevlendirdiklerini dile getirdiklerini aktardı.

“Ülkenin bakanı gece ve gündüz çalışmaları yönetecek”

Bakanlık temsilcilerinin faaliyetlerini anlattıklarını kaydeden Davutoğlu, “Kaymakamımız, valimiz birifing verdi ve bundan sonra atılacak adımları planladık. Bugünden itibaren de Cevdet Yılmaz orada. Ülkenin Başbakanı da oradaydı, bundan sonra da ülkenin bakanı orada olacak gece ve gündüz çalışmaları yönetecek. Yollar temizlenecek ki, büyük ölçüde temizlenmiş. Hasarlı binalar tamir tamir edilecek, tadil edilecek” diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, “Cevdet Yılmaz gelecek mi orada mı duracak?” sorusunu, “Orada duracak, işi oldukça gelecek. Nihayet Kalkınma Bakanlığını da idare etmesi lazım ama gününü orada geçirecek. Sadece orada değil, Cizre’de, Sur’da geçirecek. Bir anlamda özel yetkiyle bütün o operasyon sonrası dönemi birlik, huzur, demokrasi eylem planının uygulanmasına nezaret edecek” diye yanıtladı.

Her bakanlığın Bakan Yılmaz’a bir müsteşar yardımcısı vereceğini dile getiren Davutoğlu, bakanların da kendi bakanlıklarıyla ilgili görevleri yapmaya devam edeceğini ifade etti.

“Birkaç gün içinde biter”

Silopi’de halkın arasında yürüdüğünü ve bir kitapçıya girdiğini anlatan Ahmet Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kitapçıda klasik eserlerin tümünü satın alıp, çocuklara edebiyat eserlerini, Ömer Seyfettin’in, Batı ve Doğu klasiklerini dağıttık. Yolda halkla beraber yürüdük. Sevgi gösterileri arasında yürüdük. Sonra tugay komutanlığımıza gittik ve iftihar ediyorum. Tugay Komutanımızdan brifing aldıktan sonra tugay komutanımızın eşi Lütfiye hanım, Silopi’de bir okulda ders veriyormuş, öğretmen, meslektaşımız. Silopili çocuklar, bu önemli bir ölçüdür. Silopili çocuklar, Silopi’nin tugay komutanının eşinden ders alıyor. Okuma yazma öğreniyor. Onun üzerine onun okuluna, sınıfına gittik. Bir anne şefkatiyle öğrencilere nasıl davrandığını gördüm ve öğrencilerin onu nasıl muhabbetle sevdiklerini… Öğrenciler toplu olarak tek tek kıtalarla İstiklal Marşı’nı okudu. Çıktık şehit evine gittik. Bir şehidimiz, kahraman bir şehidimizin, Kürt bir şehidimizin ailesiyle hemhal olduk, dertleştik, sohbet ettik. Bütün bu safahat dahi şunu gösteriyor. Halk ile terörist çok iyi ayrılmış. Halk memnun, terörist ya terk etmiş ya köşesine sinmiş. Sindikleri köşeden onları çıkarmayacağız. Bir daha Silopi sokaklarına onlar egemen olmayacak. Silopi’de gördüğüm mutlu halk, güven ve huzur içinde hayatını sürdürecek. Esnaflarımızın kredilerini serbest bıraktık. Hepsi inşallah bereketli ticaretler yapacaklar. Bu aynı durum Cizre için de geçerli, Cizre’de de bu yapılacak, Sur’da da. Operasyonun uzun sürmesinin sebebi, halk ile teröristin ayrılmasındaki zorluk. Sur’da, Silopi’de, Cizre’de. Silopi’de daha kısa sürdü ama nihayet uzun bir süre olarak görülebilir. Şehidimizin evine gittiğimizde gördük, daracık sokaklar. O daracık sokaklarda yaşayan insanları ayırt edebilmek, kimin terörist, kimin masum halk olduğunu ayırt edebilmek için çok yavaş hareket etmek gerekiyor. Aksi takdirde çok yoğun bir operasyon havasına girdiğinizde Allah muhafaza masum insanların canlarını kaybetmesi riski de var.”

Başbakan Davutoğlu, operasyonların ne zaman biteceğine ilişkin bir soru üzerine, “Sur’da çok kısa sürede bitecek, çok az kaldı” dedi.

“Nevruza kadar biter mi?” sorusunu ise Davutoğlu, “Kalmaz, birkaç gün içinde biter” diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu bölgelerde operasyonların ardından imar faaliyetlerinin başlayacağını anlatarak, şunları dile getirdi:

“Ama bittikten sonraki rehabilitasyon dönemi ve bir müddet daha sokağa çıkma yasağı devam eder ki temizlenebilsin, yollar tekrar yürüyecek hale gelsin ama Sur’da daha kapsamlı bir yeniden inşa, imar, ihya faaliyeti yapacağız. Her tescilli bina korunacak ama Silopi’de bu anlamda daha az hasarlı bina var. Sur’da bütün o sonradan yapılmış ve tarihi dokuya uygun olmayan hasarlı binaların tümü tasfiye edilecek, yerlerine orijinal Diyarbakır evlerinin mantığıyla yapılmış evler, eski hali varsa bütün eksizlerini bizzat takip edeceğim. Bütün eski Diyarbakır fotoğraflarını da alarak,  Diyarbakır’ın otantik hali nasılsa o şekilde inşa edeceğiz. Çünkü Diyarbakır’a en büyük zarar 12 Eylül’den sonra çevredeki köylerin boşalması dolayısıyla gelen nüfusun, orada derme çatma binalar kurması veya derme çatma yapılar içinde Diyarbakır’ın da kimliğinin bozulması hususu var. Diyarbakır’ı otantik haliyle yeniden inşa edilmesi için birçok arkadaşımızı görevlendirdik. Ben de yapılacak ihya ve inşa faaliyetiyle ilgili detaylı brifing alacağım ama inşallah o güzel Diyarbakır, o köklü şehir geleneğini yansıtacak şekilde tekrar inşa edilecek.”

AA

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS