-

Doğru Seçim Prefabrik Ev mi Yoksa Çelik Ev mi?

Yazar:

28.11.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Doğru Seçim Prefabrik Ev mi Yoksa Çelik Ev mi?

Prefabrik ev veya çelik ev öncelikle her iki modelin de prefabrik yapı sektöründe aynı modern fabrika ortamında üretildiğini bilmemiz gerekir. Her iki modelin tasarım ve üretim öncesi statik hesaplamalarında özel yazılım bilgisayar programları devreye giriyor. Her iki modelde de modern mimarinin estetik ev görselliği ve güvenli yapı modeli ortaya çıkartılıyor. Çelik ev veya prefabrik ev olsun tasarım sonrası her iki ev de aynı makine sistemi kullanılarak imal ediliyor. Her iki modelde de ön üretimi tamamıyla modern fabrika ortamında gerçekleştiriliyor. Araca yüklenerek kurulum yapılacağı sahaya aynı sistemle taşınıyor. Kurulumları da aynı uzman ekipler tarafından gerçekleştiriliyor.

Peki ama prefabrik evle çelik ev modelini birbirinden ayıran özellikler yok mu? diye bir soruyu zihninizden geçirdiğinizi hisseder gibiyim. Tabi ki de aralarında bazı farklılıklar var. Fark nedeniyle ayrı isimlendirilmiş. Prefabrik ev temel anlamda H denilen çelik taşıyıcılara duvar panelleri yerleştirilerek adeta lego gibi inşa edilir. Taşıyıcı görevini çelik H direk bağlantılarıyla birlikte bir aşamada duvarlar da üstlenir.

Çelik ev modelinde ise ana taşıyıcı direklerle birlikte duvar karkas taşıyıcıları da tamamen çelik örgülerden oluşur. Çelik evi iskelet olarak gördüğünüzde adeta çelik örgülerle örülmüş çok yüksek güvenliğe sahip bir ev modeline şahit olursunuz.

Peki prefabrik ev ve çelik ev modellerini birbirlerinden ayıran önemli detaylar neler onlara göz atmaya çalışalım.

Karmod Prefabrik’ten Cezayir’e konut projesi!

Yüksek Güvenlik İçin Prefabrik Ev mi Çelik Ev mi?

Çelik ev modeliyle prefabrik ev modelini ayıran en önemli fark duvar sistemidir. Yukarıda da vurguladığımız gibi prefabrik ev şekil görünüm benzerliği açısından H adı verilen çelik direklere sahiptir. Bu direkler 125 cm aralıkta bir yerleştirilir. Direk aralarına standart olarak çift taraflı özel beton levhalar arasına eps dolgu malzemesi kullanılır. Dolgu malzemesi daha fazla yalıtım ve tam yanmazlık açısından opsiyonel olarak taş yünü malzeme de kullanılmaktadır. Prefabrik evlerde hazırlanan bu paneller H olarak belirttiğimiz taşıyıcılara geçmeli olarak uygulanır. Kurulum bu şekilde ilerler. Duvar kalınlığı dış duvarda 10 cm iç oda bölmelerinde ise 6 cm olarak standart üretimle gerçekleştirilir. Evin statik yükünü H çelik kolon birlikte buna geçmeli sistemle uygulanan duvar blokları da yüklenir. Olası deprem gibi etkenlerde birlikte mukavemet sağlar. Esnek özelliğiyle güvenlik iyi seviyede ilerler.

Çelik ev modelinde ise taşıyıcı direklerle birlikte duvar kaplamalarının üzerine uygulanacağı duvar karkaslarında da tamamen çelikler kullanılır. Evin iç ve dış duvar iskeleti tamamıyla çelikle örgülenir. Bu çeliklerin birleşimleri özel cıvata somun bağlantıları gerçekleştirildiğinden yapı güvenliğini olumsuzlaştıracak kaynak gibi uygulamalar tamamıyla geride bırakılmıştır. Deprem esnasında çeliğin esnekliği yapı güvenliğini maksimum düzeye yükseltir. Sağa sola birlikte esneyerek hareket edeceğinden kırılma yapmaz. Bina daima ayakta kalır.

Prefabrik veya çelik ev yapı güvenliği açısından değerlendirdiğimizde farklı üretim modeline rağmen benzer seviyededir. Ancak illaki net bir değerlendirme yapılması istenirse çelik ev bir adım daha güvenlikte önde diyebiliriz.

Prefabrik ev satışları yüzde 30 arttı!

Yalıtım Performansı En Yüksek Ev Çelik Ev mi Yoksa Prefabrik Ev mi?

Çelik ev yalıtım performansıyla tüm konut modelleri göz önünde bulundurulduğunda en iyi seviyede olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çelik ev yalıtımı tamamıyla çelik karkaslar üzerine yapılan uygulamalarla gerçekleştirilir. Duvar bloklarının tamamıyla çelik karkaslarla örülerek inşa edildiğini belirtmiştik. Bu karkaslar arası özel taş yünü yalıtım malzemesiyle doldurulur. Taş yünü dolgu yalıtımda önemli bir işleve sahip olurken aynı zamanda yangın gibi istenmeyen durumlarda alev ilerletmez özelliğiyle tam güvenlik sağlar. Duvar çeliklerinin içlere taş yünü dolgu sonrası dıştan OSB uygulaması içten alçı levha uygulaması yapılır. Dış kısımda OSB üzerine nem bariyeri onun üzerine M profil uygulaması gerçekleştirilir. M profildeki temel unsur olası ısı köprüsü oluşumlarını önleyerek yalıtımı üst seviyeye yükseltmektir. M profil üzerine ekstra taş desen veya fuga kaplamasıyla hem yalıtım hem de bina estetiğine katkı sağlanır. Sıcak veya soğuk havalarda en iyi enerji tasarrufu performansı yakalanmış olur. İklimlendirme giderlerindeki faturaya yansıyan belirgin azalma hemen fark edilir.

Prefabrik evlerin duvar blok içlerine standart olarak eps dolgu maddesi kullanıldığını belirtmiştik. Bu dolgu maddesi yerine çelik evdeki gibi taş yünü dolgu malzemesi kullanılabilmektedir. Duvar panelleri içten alçı levha dıştan taş desen veya fuga gibi kaplamalarla kaplanabilmektedir. Bu uygulamalardaki temel amaç prefabrik ev yalıtımını en iyi düzeye yükseltmektir. Her iki evin çatı sisteminde çelik makaslar kullanılarak birbirine yakın ekstra yalıtım uygulamaları yapılmaktadır.

Konut fiyatlarındaki yükseliş prefabrik evlere talebi artırdı!

Enerji Tasarrufuyla Kazandıran En İyi Yalıtım Çelik Evde

Peki çelik ev mi yoksa prefabrik ev mi yalıtım performansı açısından önde diye sorarsanız çelik ev sisteminin burada bir miktar daha avantajlı olduğunu vurgulayabiliriz. Tabi bu tercihte bütçe imkanları çok önemli. Dar bütçe ile güvenli bir müstakil ev sahibi olmak isterseniz prefabrik ev modelinin sizin için iyi bir seçim olabileceğini vurgulayabiliriz.

Estetik Görünüm Avantajı İle Çelik Ev Bir Adım Önde

Prefabrik veya çelik ev tasarımları aynı uzman ekiplerce gerçekleştiriliyor. Her iki modeldeki tasarımlar da modern mimariye tam uyumlu konsepte sahip. Çelik ev üretiminde detay uygulamalar daha kolay. Bu nedenle çelik evlerin tasarımında girintili çıkıntılı girift tasarımlar yaygın olarak kullanılabiliyor. Üretim modeli bu tasarımların imalatına son derece uygun. Güvenlik ve yalıtımla birlikte daha estetik bir konut için çelik ev tercih edilebilir.

Burada şunu tekrar vurgulayalım ki gerek çelik ev gerekse prefabrik ev aynı sektörde üretiliyor. Her ikisi de modern konut modeli. Her biri yenilikçi tasarımlarıyla öne çıkıyor. Bütçe imkanlarına göre her iki ev modeli de rahatlıkla tercih edilebilir. Ekonomik durumu çok daha iyi olanlar çelik ev modelini tercih edebilirler. Dar bütçe imkanlarıyla betonarmeden çok daha ekonomik ve güvenli bir eve prefabrik evle kolayca sahip olabilirler. Prefabrik veya çelik ev her ikisi de uzun yıllar güvenle kullanılabilecek yeni nesil ev modelleridir.

 

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS