Dolar yükseldi yabancılar konuta yüklendi

Yazar:

01.02.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Dolar yükseldi yabancılar konuta yüklendi

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, “Son 4-5 ayda Türk Lirası’nın yüzde 35 oranında değersizleşmesi yabancılara yapılan satışları artırdı” dedi.

Dumankaya, Merkez Bankası’nın faiz kararının sektörü nasıl etkileyeceğine yönelik yaptığı açıklamada, konut kredisi faiz oranının yüzde 1,15’e yükseldiğini belirterek, banka kredisiyle ev sahibi olacakları maliyetin artması nedeniyle olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Bu oranın şu an için sektörü rahatsız etmeyeceğini, ancak daha da artması durumunda firmaların kendi karlarından fedakarlık edip faiz oranını yüzde 1’in altına getirmeye çalışabileceğini ifade eden Dumankaya, şunları söyledi:

“Konut kredili satışların yerine senetli satışlara da dönülebilir. Son zamanlarda bizim satışlarımızın yüzde 30’u peşin, yüzde 55’i konut kredisi ve yüzde 15’i de Dumankaya vadeli şeklinde olmuştu. Ama bu yüzde 15’lik oran biraz daha yükseltilebilir. Piyasada likidite azaldığı için sektörde insanları peşin alıma yönlendirecek kampanyalar da yapılabilir. Son 4-5 ayda Türk Lirası’nın yüzde 35 oranında değersizleşmesi yabancılara yapılan satışları artırdı. Son Aralık ayında yabancıya yaptığımız satışlar yüzde 31’e yükseldi. Küresel krizde yüzde 60 büyümüştük. Bu gibi süreçlerde müşteriler daha seçici oldukları için markalı konutlara yöneliyor. Dinamik ekonomi, kentsel dönüşüm, nüfus artışıyla gelen talep ve yabancıların ilgisine bakıldığında Türkiye’nin hala büyük bir potansiyeli var. Henüz doymamış bir ekonomi içerisindeyiz orta ve uzun vadede hiçbir sorun yok. Bu 1-2 aylık dönemde algısal olarak güven bunalımı oluşabilir ama farklı tüketiciler de piyasaya inebilir.”

“FAİZLER ŞU ANKİ SEVİYEDE KALMAZ”

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz da Merkez Bankası’nın konut kredisi faizlerini geçici olarak etkileyeceğini belirterek, piyasadaki gelişmelerin Türkiye’de meydana gelen son olaylar ve seçim takviminden kaynaklandığını kaydetti.

Yılmaz, konut kredisi faizlerinin yerel seçimlerin ardından normal seyrine ineceğini ifade ederek, “Konut faizleri çok önemli. Faizlerin yüksek olması sektörü olumsuz etkiler. Faizlerin yüzde 1’in altında olması lazım ki piyasaya hareketlilik getirsin. Ben faizlerin şu anki seviyede kalacağına inanmıyorum” dedi.

Türkiye’deki ortamın yabancılar açısından avantajlı olduğunu ve piyasada fırsatların bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, “Konutlar eski fiyatlardan satılıyor, bahar aylarına kadar da bir artış olacağını da zannetmiyorum. Ama dolara göre bizim mallarımız yüzde 25 ucuzladı, yüzde 25 daha fakirleştik. Bunun için yabancıların alımı için ortam şu anda çok uygun” diye konuştu.

Yılmaz, 2008’deki küresel krizden çok fazla etkilenilmediğine dikkati çekerek, bugünkü olayların da geçici bir süreç olduğunu düşündüğünü ve ileride dönüp bakıldığında çok fazla da hatırlanmayacağını söyledi.

Küresel krizde sektörü iç dinamiklerin ayakta tuttuğunu anlatan Yılmaz, “Dolar ve avronun bizim sektörü çok olumsuz etkileyeceğine inanmıyorum, çünkü şu anda Mart ayına kadar durağan dönemimizi yaşıyoruz. 3 ay sonra olaylar durulduğu takdirde sektör açısından kayıp olduğunu düşünmüyorum” dedi.

 

Kaynak: KentGazetesi

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.05.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3480 ₺ 3480 ₺ 3510 ₺
İzmir 3420 ₺ 3455 ₺ 3485 ₺
Karabük 3390 ₺ 3430 ₺ 3430 ₺
Biga 3440 ₺ 3465 ₺ 3490 ₺
Payas 3400 ₺ 3430 ₺ 3460 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ