-

Dosso Dossi Doğubayazıt’ta yatırım yapacak!

Yazar:

11.12.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Dosso Dossi Doğubayazıt’ta yatırım yapacak!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Dosso Dossi Holding’in kurucusu Memet Erasları, 17 yaşından beri ticaretin içinde. Tecrübe ve bilgi hazinesi Eraslan, şirketin yönetimini çocuklarına devretmesine karşılık her sabah şirkete gidiyor. Çünkü Eraslan aynı zamanda çevresindeki herkesin akıl danıştığı bir ombudsman…

Doğubayazıtlı Memet Eraslan, Türkiye’nin en ilginç girişimcilerinden. Daha çocuk sayılacak yaşlarda iran’a canlı hayvandan tekstile birçok ürün satıp elde ettiği sermayeyi İstanbul’da yatırıma dönüştürmüş. Türkiye’de özel sektörün yeni filizlenmeye başladığı yıllarda Eraslan, Halkalı’da önce çorap, ardından da kauçuk fabrikası kurmuş. Yıllar sonra dev fabrikaların konuşlanacağı bu bölgeye yatırım yapan ilk sanayicilerden. Bir dönem çeşitli gümrük kapılarında freeshop zinciri kuran Eraslan, gerçekten de ilklerin adamı. 1974 yılında Laleli’dt otel açarak bu semtt milyarlarca dolarlık bir piyasanın oluşmasında da yine onun ismi ön sıralarda. Dosso Dossi Holding’in kurucusu Eraslan, kamuoyunun yakından tanıdığı Doğubayazıtlı birçok işadamının ticarete adım atmasını da sağlayan kişi.

Bugün dahi birçok patron yatırım yaparken ona akıl danışıyor. Üstelik sadece iş çevreleri değil, etrafında yaşanan bir takım sosyal sorunların çözümü konusunda da herkes ona başvuruyor. Turizmden tekstile, inşaattan gıdaya pek çok sektörde faaliyet gösteren Dosso Dossi Holding’in başında şu anda ikinci kuşaktan Hikmet Eraslan ve kardeşleri var ancak Memet Eraslan her gün mutlaka holdingin merkez binasındaki ofisine gelip işleri yerinde takip ediyor. Memet Eraslan’la siyaset ve ekonomide yaşanan güncel konuları konuştuk. Eraslan’dan iş çevreleri için altın değerinde öğütler aldık…

Ticarete nasıl başladınız? 

Biz Doğubayazıt’ın eski adı Meşar, yeni adı Üzengili köyündeniz. Üzengili Türkiye’nin İran sınırına en yakın köyüdür. Benim çocukluğumda İran sınırına yakın olan köylerde hemen herkes ticaretle uğraşırdı. Ben ticarete 17 yaşında başadım. O yıllarda özellikle Çin ve Sri Lanka nenşeli elektronik eşyadan çaya kadar birok ürün İran’a Türkiye’den giderdi. Yine kot ve askeri kıyafet dikiminde kullanılan kumaşlar satılırdı. İran’dan ise hurma, kına, eşarp gibi ürünler gelirdi. Bunların satışını yaparak ticaret hayatına başladım. Daha sonra canlı hayvan ihracatına girdim. Ticari hayatımı 1968 yılından sonra İstanbul’da sürdürdüm.

Dosso Dossi Holding’in geçmişinden kısaca bahseder misiniz? 

İstanbul’da ilk önce otel işlettim. Laleli’de açtığım Saruhan Oteli o yıllarda çok popülerdi.

İstanbul’a gelen Doğubayazıtlılar bu otelde kalırdı. Daha sonra freeshop işletmeciliğine başladık. Yaklaşık 25 gümrük kapısında freeshop’larımız vardı. Ardından çorap ve kauçuk fabrikası kurdum. Fakat zaman içinde bu işlerimizi tasfiye ettik. Şu anda Antalya’da yılda iki kez Dosso Dossi Fashion Show Fuan’nı organize ediyoruz. İstanbul’da Fatih ve Sultanahmet’te iki otelimiz var. Laleli’de toptan hazır giyim ihracatı yaptığımız dokuz katlı bir mağazamız bulunuyor. Ayrıca inşaat sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Halkalı’da 150 konutluk bir projeye ocak ayında başlıyoruz. Romanya’da da Sultan markasıyla salça, ketçap üreten bir tesisimiz bulunuyor. Toplamda bine yakın çalışanımız var.

Türkiye’nin siyasi ve ekonomik gidişatını nasıl görüyorsunuz? 

Türkiye bulunduğu bölgede siyasi ve ekonomik olarak giderek güçleniyor. Bu yüzden Avrupa bizi istemiyor. Daha bir yıl önceye kadar ilişkilerimizin iyi olduğu Almanya, Fransa ne oldu da bugün Türkiye’yi ağır dille eleştiriyor? Çünkü Türkiye’nin çıkarlarını dile getiren Cumhurbaşkanımızı istemiyorlar. Ama o olmasa memleketimiz elimizden gidecekti. İngiltere Başbakanı, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üç bin yılında ancak üye olabileceğini söylüyordu; peki ne oldu, önce kendisi gitti. Bugün ülke olarak sıkıntı yaşıyoruz fakat ben tüm bu sıkıntıların çözüleceğine inanıyorum. Hükümetimiz çok önemli teşvik paketleri açıkladı. Bunlar ekonomiyi canlandıracaktır.

İş dünyasına neler tavsiye ediyorsunuz? 

Büyük ülkeler ve güçler başta Suriye ve Irak üzerinden olmak üzere yakın coğrafyamızda vekalet savaşları yürütüyorlar. Bu da ülkemizde ve bütün çevre ülkelerde istikrarsızlığa neden oluyor. Bunlar elbet sona erecek ve Türkiye dinamik ve çalışkan toplum yapısıyla herkesten daha avantajlı bir konumda olacak. Tavsiyem moralleri bozmadan çalışmaya ve üretmeye devam edelim. Göreceksiniz işine yatırım yapan, emek veren herkes kazanacak.

Yatırım yaptığınız her yer değer kazanıyor. Bunun sırrı ne? 

Yatırım yaptığım yerlerden ziyade esas yatırımı en başta çocuklarıma ve yanımda çalışan personelime yaptım. Azimle çalışarak onlara örnek oldum. Yatırım yaparken İlişlerimle hareket ettim. Gözüm tuttuysa oraya yatırım yaptım. Hiçbirinde de yanılmadım. Bırakın Laleli’nin bugünkü halini, doğru dürüst ticaret yokken 1974 yılında orada otel aldım. Hatta daha merkezi bir yerde de satılık otel vardı fakat ben Laleli’yi tercih ettim. Beni yönlendiren tek şey hislerimdi. Benim yatırım yaptığım her yer değerlendi. Yine o yıllarda hiç kimsenin aklında olmayan bir semt olan Halkalı’da arsa alıp önce çorap, sonra da kauçuk fabrikası kurdum. Bugün Halkalı’nın geldiği nokta ortada. O arsa üzerinde şimdi biz de konut yapıyoruz.

Size göre iş hayatında neler değişti? Bugün yatırım yaparken neye dikkat etmek gerekiyor? 

özellikle bilişim ve teknoloji açısından dünya hızla gelişti. Şimdiki nesil bir düğmeye basarak istediği kişi veya firmayla iletişime geçerek işini yürütebiliyor. Geçmişte bu olanaklar yoktu, bir görüşmeye gitmek bile uzun zaman alırdı. Eskiden dürüst oldun mu bütün kapılar sana açılırdı. Eğer güven varsa ne çek, ne senet hiçbir şey sorulmazdı. Birçok kişiyle ortaklığım oldu. Hepsinde en önemli prensibimiz karşılıklı güvendi.

Şirkete her gün gelir misiniz? 

1968 yılından beri ticaretle uğraşmaktayım. Farklı sektörlerde faaliyetlerimiz oldu. Ticarette dürüst, ilkeli ve çalışkan olmak her zaman ilk önceliğim olmuştur. İşlerin başında artık çocuklarım var. Tüm çocuklarıma bilgi ve tecrübeleri doğrultusunda sorumluluklar verdim. Bu sayede şirketimiz çok güçlü aile temelleri üzerine kuruldu. Ben bir memur gibi maaş alıyorum fakat çoğu zaman cumartesi ve pazar günleri de şirketime geliyorum. Çocuklarımın bana ihtiyacı olan durumlarda bilgi birikimim ve tecrübelerim doğrultusunda onlara yol göstermeye çalışıyorum. Bir iş yapacakları zaman mutlaka gelip bana danışmalarını söylüyorum. Onlar da gelip danışıyorlar. Bana günlük rapor veriyorlar. Tüm çocuklarım iyi eğitim aldı. Hepsi de işine vakıf fakat ben hiç okumadım. Ama ticareti bilen insanların içinde yetiştim. Tecrübelerimden yararlansınlar istiyorum.

Doğubayazıt’a bir yatırım düşünüyor musunuz? 

Doğubayazıt bizim evimiz, topraklarımız. Büyük, küçük birçok yardımın yanı sıra Doğubayazıt ilçesinin ve halkının gelişmesini sağlayacak birçok yatırım yaptık. Fırsat oldukça yapmaya da devam ediyoruz. Bölgeye olan desteğimiz her zaman devam edecek.

“Babam olsa tutmam”

70 yaşında olan Memet Eraslan, 10 çocuk, 16 torun sahibi. Doğubayazıt’ın en köklü ve en geniş ailelerinden birinin mensubu olan Eraslan, sadece yakın çevresinde değil, iş çevresinde de her konuda akıl danışılan bir kişi. Eraslan, bu konuyu şöyle açıklıyor: “Çünkü bana herkes güveniyor. En küçük bir haksızlık yapmayacağımı herkes biliyor. Bir sorun olduğunda bana gelirler. Ben her iki tarafı da dinler doğru neyse onu söylerim. Haksızlık yapan babam da olsa tutmam. Tabii böyle olunca toplumda sayılıyorsun, seviliyorsun. Gerektiğinde maddi olarak da katkıda bulunup tatlıya bağladığım çok olay oldu. Gençlik yıllarımda da böyleydi. Bizim bölgenin önde gelen insanları bile bir sorun yaşandı mı benim fikrimi mutlaka sorarlardı. Sadece sosyal veya toplumsal sorunlarda değil, işle ilgili konularda da bana danışan çok insan oldu, halen de oluyor. Çünkü bende tecrübe var…

Ekonomist

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS