Economist: Koç ve Sabancı kamuda inşaat işlerine de, medyaya da girmedi

06.02.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Economist: Koç ve Sabancı kamuda inşaat işlerine de, medyaya da girmedi

Economist dergisinde yer alan bir analizde, ‘Koç ve Sabancı grupları ülkedeki krizi savuşturmalı’ denildi

Economist dergisinde Koç ve Sabancı ailelerinin Türkiye ekonomisndeki rollerine değinilen bir yazı yayımlandı. Koç ve Sabancı gruplarının kısa geçmişlerine yer verilen yazıda, “iki büyük aile şirketi ülkedeki krizi savuşturmalı” denildi.

Yazıda Koç Grubu’na yönelik vergi cezalarına da işaret edilirken, iki grubun medya sektörüne girmeyişi “Bazı daha genç Türk köklü ailelerinden farklı olarak Koç ve Sabacı klanları gazete veya diğer haber yayın organlarına sahip olma gösterişine karşı direndiler” şeklinde aktarıldı. Yazıda iki grup için ayrıca “kamunun sahip olduğu tesisleri inşa etmek veya işletmeye de yaklaşmadılar. Bu, çıkar çatışmaları ve rüşvet yiyen yetkililerle dolu bir alan. Geçmişteki akıllı hükümetler bu iki hanedanın kendileri için tehdit olmadığını anladılar ve onları, işlerini yapmaya devam etmelerine müsaade ettiler. Bu uzun süre devam etsin” denildi.

Economist dergisinde yayımlanan, Koç ve Sabancı gruplarının geçmişleri, mevcut yapıları ve Türkiye ekonomisi içindeki konumlarını ayrıntılı bir şekilde anlatan yazının bir kısmı şöyle:

‘S&P Koç’un’un notunu daha yüksek verdi’

 

Yazının başında Türkiye’nin en eski ve en büyük iş hanedanlarının yıllar boyunca çeşitli ekonomik ve siyasi fırtınaların üstesinden gelerek yaşamayı sürdürdüğü, ilgi alanlarının bankacılıktan ve perakendecilikten elektrik, araba ve buzdolabı üretimine kadar farklı alanlara uzandığına, yan kuruluşlarının birçoğunun küresel firmalarla ortak girişim türünde oldukları, kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poors’un Koç grubuna Türkiye’ye verdiğinden daha yüksek not verdiği aktarılıyor.

Economist, Türkiye’deki son faiz artırımıyla ortaya çıkan tablonun bu iki gruba dayanıklılıklarını göstermek için yeni bir fırsat sunduğunu yazıyor.

‘2 şirketin iç satışları düşebilir ama…’

 

Dergiye göre Türk Lirası’nın değerindeki yeni düşüşler, yüksek borçlanma maliyetleri ve enflasyon artışları bu grupların Türkiye içindeki satışlarını vurabilir ama grupların döviz pozisyonları idare edilebilir durumda.

Yazıda iki grubun temsilcilerinden Mustafa Koç ve Güler Sabancı’nın genel olarak politikanın dışında durdukları ancak Koç holdinge ait bir otelin (Divan Otel) Gezi Parkı gösterileri sırasında kapılarını göstericilere açmasının bakanların tepkisine neden olduğu aktarılıyor.

‘İkisi de medya patronu gösterişine girmediler’

 

Yazının en sonunda şu yoruma yer veriliyor:

“Bazı daha genç Türk köklü ailelerinden farklı olarak Koç ve Sabacı klanları gazete veya diğer haber yayın organlarına sahip olma gösterişine karşı direndiler. Ayrıca kamunun sahip olduğu tesisleri inşa etmek veya işletmeye de yaklaşmadılar. Bu, çıkar çatışmaları ve rüşvet yiyen yetkililerle dolu bir alan. Geçmişteki akıllı hükümetler bu iki hanedanın kendileri için tehdit olmadığını anladılar ve onları, işlerini yapmaya devam etmelerine müsaade ettiler. Bu uzun süre devam etsin.”

 

Kaynak: t24.com.tr

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ