EKODesign 2014; “Yeşili Unutun, Rengimiz Şeffaf”

Yazar:

09.02.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

EKODesign 2014; “Yeşili Unutun, Rengimiz Şeffaf”

Tasarımın Yeşil Zirvesi EKODesign Konferansı bu yıl “şeffaflık” teması ile gündeme damgasını vuracak. Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından 7.’si düzenlenen EKODesign Konferansı, 15 Nisan 2014 Salı günü YEM’de gerçekleştirilecek.

Yarattığı tartışma ortamı ve yayınları ile ülkemizde sürdürülebilir tasarım ve kentleşmenin önünü açmayı hedefleyen EKODesign, bu yıl da “şeffaflık”kavramının çevresel, ekonomik ve toplumsal boyutları ile ele alınacağı oturumlar, birbirinden beslenen birçok disiplini bir araya getirecek.

EKODesign 2014 kapsamında; kentsel strateji, yatırım, şehir planlama, mimarlık ve peyzaj uzmanları, ortak yaşam alanlarının korunması ve tasarlanması konusundaki deneyimlerini aktaracaklar.

YEM Etkinlik Salonu’nda gerçekleştirilecek olan EKODesign Konferansı’nın bu yılki teması daha şeffaf ve katılımcı politikalara, stratejilere, planlara, programlara, proje ve uygulamalara duyulan gereksinim sonucu belirlendi. Birbirinden beslenen farklı disiplinleri bir araya getirecek olan konferansta, her şeyin “yeşil” etiketlenerek “çevre dostu”, “enerji verimli”, “sürdürülebilir”, “ekolojik” kılındığı ve bu kavramların bulanıklaştırıldığı günümüzde katılımcılığın ön planda olduğu, çevreye zararı en aza indirilmiş ve özel yaşam alanlarına sahip olabilmek için “Yeşili Unutun, Rengimiz Şeffaf” söylemi ile “şeffaflık” kavramı çevre, ekonomi ve toplum boyutlarıyla ele alacak.

Şeffaflık sürdürülebirliğin neresinde?

EKODesign 2014 için bir araya gelecek uzmanlar, “Şeffaflık kavramını yerel yönetimlerin çevre dostu yaklaşımlarında / ‘yeşil girişimlerinde’ görebiliyor muyuz?”, “Geliştiriciler ve yatırımcılar kentsel büyüme ve gelişmede anahtar olabilecek yeşil yenileme, ‘green retrofitting’ kavramını  ‘şeffaflık’ ve ‘katılımcı politikalar’ çerçevesinde ele alabilirler mi?”, “Bina ölçeğinden mahalleye ve kentsel tasarıma kadar çevreci politikaları, şeffaf ve katılımcı yaklaşımla nasıl harekete geçiririz?” gibi sorulara yanıt arayacak.

Yerel yönetimlerin “yeşil girişimleri”

Uzmanlar, çevre dostu yerleşim ve planlama anlamında girişimleri olan yerel yönetimleri planlama ve uygulama sürecindeki deneyimlerini şeffaf bir platformda izleyicilerle paylaşacak. Mevzuat sorunları, imar süreçlerinde yaşanan sorular, konuttan masterplan ölçeğine projelendirmelerde zorluklar ve fırsatlar moderatörün sorularıyla masaya yatırılacak. EKODesign 2014 öncesinde sosyal medya üzerinden gelen soruların yerel yönetim yetkilileri ile paylaşılması sayesinde daha fazla şeffaflık sağlanacak. Konferansa Twitter üzerinden #ekodesign2014 ve twitter.com/YEMEtkinlik bağlantıları ile soru ve görüş iletmek mümkün olacak.

Enerji altyapısı ve sürdürülebilir kentsel planlamanın uzlaşması…

Sürdürülebilir kentsel planlama ve çevre dostu gelişim için altyapının önemini vurgulamayı da hedefleyen EKODesign 2014’te enerji altyapısı ve ülkenin enerji politikaları değerlendirilecek. Uzmanlarla birlikte “Çevresel politikalar, enerji politikaları, sürdürülebilir kentsel planlama uzlaşamaz mı?”, “Şeffaf ve katılımcı bir strateji mümkün mü?” gibi sorulara yanıt aranacak.

YAPI Dergisi sizin için seçti…

Konferansta Türkiye’den vaka etütleri aracılığıyla çevre dostu yapılar yaparken yönetmelikler, işveren ilişkisi, kullanıcı deneyimi gibi sorulanın yanıtları YAPI Dergi’sinin seçtiği projeler üzerinden tartışılacak. Derginin gündeme getirdiği konular üzerinden kentsel ölçekte katılımcı önerileri de tartışılacak.

Konferans, her yıl olduğu gibi bu yıl da, YAPI Dergisi tarafından yayına hazırlanan “Yapıda Ekoloji” ekiyle, bu alanda kalıcı bir kaynak oluşturulmasına katkıda bulunacak.

Ayrıntılı bilgi ve katılım için tıklayınız. 

BAŞLAMA TARİHİ: 15 Nisan 2014
YER: Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), Fulya
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN: Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)
WEB ADRESİ: www.ekodesignkonferansi.com
TELEFON: 212 266 70 70

 

 

Kaynak: yapi.com.tr

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz



GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3400 ₺ 3400 ₺ 3430 ₺
İzmir 3360 ₺ 3395 ₺ 3425 ₺
Karabük 3360 ₺ 3400 ₺ 3400 ₺
Biga 3380 ₺ 3405 ₺ 3430 ₺
Payas 3300 ₺ 3330 ₺ 3360 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ