-

Eminevim elbirliği sistemi tüm sektörleri hedefliyor!

Yazar:

11.12.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Eminevim elbirliği sistemi tüm sektörleri hedefliyor!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Elbirliği uygulaması sayesinde binlerce aileyi ev sahibi yapan Eminevim, sistemi diğer sektörlere de taşımak için harekete geçti. “Ortaklaşa kalkınmak büyük bir mutluluk” diyen şirketin patronu Emin Üstün, “Elbirliği milli bir kalkınma modeli, bunu geliştireceğiz” dedi.

Bugüne kadar binlerce aileyi ev sahibi yapan Eminevim, elbirliği sistemini tüm sektörlere taşımayı hedefliyor. Sistem sayesinde ev almak için her ay on binlerce kişi başvururken aynı şekilde her ay yüzlercesi de evini teslim alıyor. Bu sistemle isteyen, istediği yerden ev alabiliyor. Faizsiz olması da en önemli özelliği… Eminevim’in patronu Emin Üstün, “Halkla ortaklaşa kalkınmanın mutluluğu çok büyük. Elbirliğini, konuttan diğer sektörlere taşıyarak geliştireceğiz. Elbirliği milli bir kalkınma modeli” diyor. Üstün’le sistemi ve sektörü konuştuk.

 Eminevim neler yapıyor?

Biz ihtiyaç sahibine hitap ediyoruz. Evi bankadan alamıyor. Parası da yok. Ekonomik konutlar lükse döndü. Avrupa’da bankalar konut sektörünü ayakta tutuyor. Yılda yüzde 1.5 faizle sektörü canlı tutuyor. Bu yüzden de müteahhitler kazançlarından feragat ederek, bankalara sattığından yüzde 10-15 prim vererek bunu ayakta tutmaya çalışıyor. Bankaların yapması gerekeni sektör yapıyor.

 Elbirliği sistemi nasıl çalışıyor?

Sistemimiz dayanışma olduğu için bizde faiz yok. Bir resmi kuruluşun veya bankanın yapmadığını yapıyoruz. Ayda 2 bin konut siparişi alıyoruz. Bir kısmı vazgeçiyor. Bir miktarı devam ediyor. Milletimiz tasarrufa alışık olmadığı için önce cazip geliyor ve sisteme katılıyor. Ama alışkın değiller bu ince uzun bir yol. Sabredenler ev sahibi oldu.

 Kaç kişiyi ev sahibi yaptınız?

30 bin kişiyi ev sahibi yaptık. 2006’da başladık. İlk yıllar çok düşüktü. 40 bin üyemiz var. Bu sistem avantajlı, bunu anlatmaya çalışıyoruz.

İmkânı kısıtlı olan vatandaş geliyor ağırlıklı olarak. Onlar ev sahibi olduğunda çok mutlu oluyorum. Gücümüz yettiğince erken teslimat yapıyoruz.

 Halen toplam kaç şubeniz var?

105 şubemiz var. Sistem güven üzerine kurulu aslında. 26 yılda birçok krizin üzerinden geldik. Bundan sonra daha iyi gideriz. En merkezi noktalarda şube açıyoruz. Eminevim sosyal bir faaliyet yürütüyor. Biliyorsunuz hayır cemiyetleri yüzde 10 topladıkları paradan harcayabilir derneklerine. Biz bu rakamı yüzde 5’te tutuyoruz. Parasını ödeyemeyenlere destek oluyoruz. Ayrılanların parasını geri veriyoruz.

#resim2>

Aylık kaç teslimat yapıyorsunuz?

Toplumun orta gelirli kesimine hitap eden projelerle, dar gelirli kesimi ev ve otomobil sahibi yapmayı amaçlayarak, Elbirliği sistemi ile bugüne kadar 95 bin teslimat yaptık. Eminevim aylık bin 300 teslimatı ile orta ve dar gelirli ailelerin umudu oldu.

 Bu güne kadar en fazla teslimatı hangi ilde yaptınız?

Eminevim, bu zamana kadar en fazla ev teslimatını İstanbul’da yaptı. Ardından Ankara, Konya, Kocaeli, Bursa, İzmir, ve diğer illerimiz yer aldı. İstanbul’da yaşayan vatandaşlar 2+1, diğer illerde ise genellikle 3+1 ve üzerindeki konutları tercih ediyorlar. Bu tercihlerde en büyük etken İstanbul’da fiyatların Anadolu’dan daha yüksek olması.

 İnşaatta neler yapıyorsunuz?

Emin İnşaat’ta 2017’de aktifleşeceğiz. Toplamda 500 milyon liralık yatırım yapmayı hedefliyoruz.

İSTEYENİ UMRE’YE, İSTEYENİ FAS’A GÖNDERİYORUZ

 Halen kaç sektörde faaliyet gösteriyorsunuz?

Amiral gemimiz Eminevim. Emin İnşaat, Emin Otomotiv, Emin Enerji, Emin Tarım ve Hayvancılık şirketlerimiz var. Bu yıl Emin Travel’la turizme de atıldık. Biz, ayrıca müşterilerimizi sosyalleştirmek için de çalışıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı turlar düzenliyoruz. İsteyeni Umre’ye, isteyeni Fas’a gönderiyoruz.

ENERJİ YATIRIMLARIYLA BÜYÜYOR

 Enerji yatırımlarınız hangi aşamada?

Türkiye’de güneş enerjisi biliniyordu ancak yapılmıyordu. Hükümetimizin aldığı kararlarla güneş enerjisinde bir hamle yapıldı. Bir mgw’a kadar lisanssız ihalesiz müsaade edildi. Devletin uygun gördüğü yerlerde. Biz de 50 mgw proje üretme kararı aldık. Müracatlarımızı yaptık. Projelerimiz bitti.  Ankara  Gölbaşı’nda 2.6 mgw’lık projemiz bitti. Onayı bekliyoruz. Daha sonra faliyete geçeceğiz. Konya’da 600 kwlık güneş santralimiz var. O bölgede önemli bir istihdam sağlandı. Güneş enerjisini yayacağız. Ortaklıklarla birlikte bu işe asılacağız. Enerjide ufak ortaklıklar oluşturuyoruz.

20 YILIN EN ÖNEMLİ PROJESİ ELEKTRİKLİ OTO

 Elektrikli oto üretme hedefiniz ne aşamada? 

Avrupa’da 2030’da tamamen bu otolora geçilecek. Türkiye’de de böyle olacak. Biz de şimdiden çalışmalarımızı yapıyoruz. 200 km menzili 400’e çıkarmaya çalışıyoruz. Akülerin maliyetleri biraz yüksek ancak teknoloji hızla ilerliyor. Bunun da maliyeti düşecek. 20 yılın en önemli projelerinden biri elektrikli otomobil olacak. Erken başlamanın avantajını yakalamak istiyoruz.

SEDA TABAK/Sabah

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS