-

Emlak Piyasasını Yönlendiren Temel Faktörler

Yazar:

10.12.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

Emlak Piyasasını Yönlendiren Temel Faktörler

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Emlak, çoğu kişinin servetinin önemli bir bölümünü temsil etmektedir ve bu özellikle birçok ev sahibi için geçerlidir. Emlak piyasası büyüklüğü ve ölçeği ile birçok yatırımcı için çekici hale ve kazançlı bir sektör haline getirmektedir. Bu makale, emlak piyasasını ve mevcut yatırım çeşitliliğini etkileyen bazı ana faktörlere bakacaktır.

Demografik Bilgiler

Demografi, yaş, ırk, cinsiyet, gelir, göç modelleri ve nüfus artışı gibi bir nüfusun bileşimini tanımlayan verilerdir. Bu istatistikler, gayrimenkulün nasıl fiyatlandırıldığını ve ne tür mülklerin talep edildiğini etkileyen, genellikle gözden kaçan ancak önemli bir faktördür. Bir ulusun demografisindeki büyük değişiklikler, birkaç on yıl boyunca gayrimenkul trendleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Bu tür bir demografik değişimin emlak piyasasını etkilemesinin birçok yolu vardır, ancak bir yatırımcı için sorulması gereken bazı temel sorular şunlar olabilir. Daha fazla insan emekli olmaya başladıkça, bu popüler tatil bölgelerindeki ikinci ev talebini nasıl etkiler? Gelir daha azsa ve çocuklar taşınırsa, bu daha büyük ev talebini nasıl etkiler? Bu ve diğer sorular, yatırımcıların potansiyel olarak arzu edilen gayrimenkul yatırımlarının türünü ve yerini, eğilim başlamadan çok önce daraltmalarına yardımcı olabilir.

Faiz Oranları

Faiz oranlarının da emlak piyasaları üzerinde önemli bir etkisi vardır. Mortgage ile ev satın almayı düşünüyorsanız, bir mortgage hesaplayıcısı kullanarak faiz oranlarını araştırmak faydalı olacaktır. Faiz oranlarındaki değişiklikler, bir kişinin bir konut mülkü satın alma kabiliyetini büyük ölçüde etkileyebilir. Bunun nedeni, faiz oranları düştükçe, bir ev satın almak için ipotek edinmenin maliyeti de o kadar düşük olacaktır, bu da gayrimenkul için daha yüksek bir talep yaratır ve bu da fiyatları tekrar yükseltir.

Faiz oranları yükseldikçe, ipotek edinme maliyetinin arttığını ve dolayısıyla gayrimenkulün talebini ve fiyatlarını düşürdüğünü unutmamak önemlidir. Bununla birlikte, faiz oranlarının gayrimenkul yatırım ortaklığı gibi bir öz sermaye yatırımı üzerindeki etkisine bakıldığında, konut amaçlı gayrimenkulden ziyade, bir tahvilin faiz oranları ile olan ilişkisine benzer olarak düşünülebilir. Faiz oranları düştüğünde, kupon oranı daha cazip hale geldiği için tahvilin değeri artar ve faiz oranları yükseldiğinde tahvillerin değeri düşer.

emlak piyasası nasıl

Ekonomi

Gayrimenkulün değerini etkileyen bir diğer önemli faktör de ekonominin genel sağlığıdır. Bu genellikle GSYİH, istihdam verileri, imalat faaliyeti, mal fiyatları vb. gibi ekonomik göstergelerle ölçülür. Genel anlamda, ekonomi durgun olduğunda gayrimenkul de öyledir.

En İyi Yatırım Nedir?

Emlak piyasasının büyüklüğü ve ölçeği onu birçok yatırımcı için çekici ve kazançlı bir pazar haline getirmektedir. Yatırımcılar doğrudan fiziksel gayrimenkullere yatırım yapabilir veya yönetilen fonlar aracılığıyla dolaylı olarak yatırım yapmayı seçebilirler. Doğrudan gayrimenkule yatırım yapmak, gelir getirici bir mülk olarak kullanmak veya ileride yeniden satmak için konut veya ticari mülk satın almayı içerir. Gayrimenkul piyasasına yatırım yapmanın dolaylı yolları arasında gayrimenkul yatırım ortaklıklarına, gayrimenkul borsasında işlem gören fonlara, karışık gayrimenkul fonlarına ve altyapı fonlarına yatırım dahildir. Piyasadaki daha yüksek likidite, daha düşük işlem maliyetleri ve daha düşük sermaye gereksinimleri nedeniyle, ortalama yatırımcılar dolaylı olarak gayrimenkule yatırım yapmayı tercih eder.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS