-

EMO O Reklama ‘Dur’ Dedi

Yazar:

28.03.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

EMO O Reklama ‘Dur’ Dedi

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


EMO’dan yapılan açıklamada, “Reklamda yapılan ‘milli’ vurgusunun gerçek dışılığını belge ve bilgilerle ortaya koyan EMO, nükleer santralın Türkiye‘yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtaracağı iddiasının doğru olmadığı da, ‘Rus sermayesi, Rus teknolojisi ile kurulup, dışarıdan yakıtı getirilen bir santralda elektrik satma hakkının da santralın ömrü boyunca Rus şirkete ait olacağı’ bilgileriyle kanıtladı” denildi ve şu bilgiye yer verildi:

“Bu durum, şirketin hissedar yapısıyla da belgelenirken, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında yapılan andlaşmada da Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin yüzde 100 sermayesinin Rus şirkette olduğu ve bu payın da hiçbir zaman yüzde 51‘in altına düşmeyeceğinin hüküm altına alınmış olduğu anımsatıldı.”

Reklam Kurulu‘na gönderilen yazının eki olarak sunulan şirketin tanıtımına ilişkin İnternet sayfasındaki bilgilere atıfta bulunan EMO, Akkuyu Nükleer A.Ş‘nin konumunu da şöyle özetledi:

“Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından kurulacak olan Akkuyu Nükleer Santrali‘nin kurulacağı saha şikayet edilen Rus şirketine tahsis edilmiş olup Santral‘in kurulumu için gerekli olan ve ileri teknoloji gerektiren tüm unsurlar da Rusya‘dan temin edilecektir. Bu anlatım ve düzenlemeler de göstermektedir ki üretilen elektrik enerjisi de dahil olmak üzere Nükleer Güç Santralinin sahibi olan Rus Şirketi‘ne santral sahası da bedelsiz olarak tahsis edilmiştir.”

EMO başvurusunda, reklamdaki “Türkiye, tarihinin en büyük yatırımını gerçekleştiriyor, enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtuluyor. Bu gurur Türkiye‘nin, bu yatırım hepimizin. Güçlü Türkiye‘nin yeni enerjisi: Akkuyu Nükleer” ifadelerinin gerçeği yansıtmadığının altı çizildi. “Aldatıcı ve toplumun bilgi eksikliğini istismar edici” olarak nitelenen reklamın kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği ve yönlendirdiği belirtilirken, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Yasa‘ya açıkça aykırılık taşıdığı belirtildi.

Reklamdaki “Türkiye‘nin enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtuluyor” iddiasının da tamamen gerçeğe aykırı olup, kamuoyunun açıkça yanıltıldığı anlatılan başvuruda, EMO şu bilgi ve değerlendirmelerini Reklam Kurulu‘na iletti:

“Bilindiği gibi ülkemiz enerji alanında dışa bağımlı bir ülkedir. Petrol ve doğalgaz başta olmak üzere enerji kaynaklarının önemli bir bölümü ithal edilmektedir. Enerji ithalatında en yüksek pay ise Rusya‘ya aittir. Akkuyu‘da yapılması planlanan Nükleer Güç Santrali dışa bağımlılığı azaltmayacağı gibi Rusya‘ya olan bağımlılık daha da artış gösterecektir.”

Nükleer Güç Santralında kullanılacak olan nükleer yakıtın Türkiye’den tedarik olanağı bulunmadığına da işaret edilen başvuruda, “Santralın elektrik üretimi için kullanacağı nükleer yakıtın tamamı da yine ithalat yöntemiyle getirilecek olup, Rus şirketi tarafından temin edilecektir. Bu durumda, santralın işletilmesi aşamasında da dışa bağımlılık devam edecektir” denildi ve şu saptama yapıldı:

“Dolayısıyla santralın hem yapımında kullanılacak teknoloji hem de işletme aşamasında kullanılacak yakıt yurt dışından temin edileceğinden, ülkemizin dışa bağımlılıktan kurtulması tamamen gerçek dışıdır.”

Akkuyu Nükleer Santralı‘ndan üretilecek enerjinin belli bir bölümüne 15 yıl boyunca Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alma garantisi verildiğine de işaret edilen EMO başvurusunda, böylece Rus şirketin tüm sermaye harcamalarının da ödeneceği, Rus şirketin ise santralın ömrü boyunca ürettiği elektriği satma hakkına sahip olacağına dikkat çekildi.

Kaynak : Radikal

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS