Emsal Artışları Zorlaşacak

Yazar:

08.04.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Emsal Artışları Zorlaşacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı emsal artışları ile ilgili yeni düzenleme yapacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, emsal artışlarıyla ilgili düzenleme yapacaklarını belirterek, ”Emsal artışları çok daha zorlaşacak. Öyle herkes kafasına göre plan notlarıyla, bilmem neyle emsal artışı yapamayacak” dedi.

Bakan Bayraktar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ”AK Parti 4. Uluslararası Yerel Yönetimler Sempozyumu”nda, belediye başkanlarına emsal değerleriyle ilgili uyarıda bulunduğunu anımsattı.

Başbakan Erdoğan’ın bu yöndeki talimatlarıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini anlatan Bakan Bayraktar, ”Yeni kanun çıkarıyoruz, İmar Kanunu. Orada birtakım gerekli kıstaslar getiriyoruz. Yeni Yapı Denetim Kanunu yapıyoruz, orada kıstaslar getiriyoruz. Çevre Kanunu’nda birtakım değişiklikler yapıyoruz. Bu kulvarı inşallah çok daha güzel, çok daha ciddi, çok daha çevreci konuma getirmek için adımlar atıyoruz” dedi.

”Belediyeler de rahatsız”

Bakan Bayraktar, emsal artışlarıyla ilgili düzenleme yapacaklarını vurgulayarak, ”Emsal artışları çok daha zorlaşacak. Öyle herkes kafasına göre plan notlarıyla, bilmem neyle emsal artışı yapamayacak” ifadelerini kullandı.

Emsalin çok teknik bir konu olduğunu dile getiren Bakan Bayraktar, şunları kaydetti:
”Emsal 2 dersin ama diğer taraftan emsal vermezsin, kütle koyarsın. Diğer taraftan taban alanı katsayısı dersin, yükseklik verirsin, emsal belli olmaz. Bunlar çok izafi şeyler. Onun için biz inşaat emsali konusunda, yol, çevre, meydan, sosyal donatı, teknik altyapı konusunda bunlara çok daha dikkat etmek için adımlar atacağız, düzenlemelerini çok daha ciddi yapacağız.”

Bakan Bayraktar, çalışmayı belediyelerle yaptıklarını kaydederek, ”Belediyeler de yapılanlardan rahatsız. Bu bir olgu, belediyelerle ortaklaşa toplantılar yapıyoruz. Bunlar devam edecek” diye konuştu.

Bakırköy’deki araziye yönelik iddialar

Bakan Bayraktar, Bakırköy Kartaltepe’de yeşil alanın konut alanına çevrildiği iddialarıyla ilgili olarak da ”Öyle bir şey yok. Onlar safsata üretiyor. Orada yetkimiz var, devletiz, bakanlığız biz. Orada belediyenin yapmadığı işi biz yaparız. Gerekli görüşleri aldık. Oranın imarı vardı zaten, ticaretti konuta çevirdik. Tam bir safsata. Bakılırsa bilimsel olarak görülür” dedi.

Yeşil alanı imara açmayacaklarını, bu konuda çok titiz olduklarını belirten Bakan Bayraktar, ”Dünyada bizim kadar titiz hiç kimse yok. Biz imar, yeşil, çevre konularında son derece titiziz. Doğrusu neyse gereği neyse onu yaparız. Bilimsel çerçevede, imar planı, kriterleri, İmar Kanunu, imar yönetmelikleri çerçevesi içinde doğrusunu yaparız” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Arkitera

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ