Eski Evler Destek Bekliyor

Yazar:

04.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Eski Evler Destek Bekliyor

Tarihi şehirlerde günümüze kadar gelebilen eski evlerin restorasyonu ve yeniden yapımı için Kültür Bakanlığı’ndan daha ciddi destek bekleniyor.

Bursa’da 5 bini aşkın tarihi evin tescili bulunuyor. Bu evlerin büyük bir kısmı ise günümüzde sadece fotoğraflarda ve kayıtlı olarak dosyalar da duruyor. Tescilli binaların arsaları otopark olarak kullanılıyor. Bu binaların tescillendikleri gibi yeniden yapımları için ise ciddi engeller var. Birincisi, modern çağda hem aile bireyleri, evleri küçük ve kullanışsız buluyor, ikincisi bu binaları yeniden ayağa kaldırmanın prosedürü ev sahiplerini zorluyor. Ak Parti iktidarı ile tescilli yapılara sağlanan restorasyon projesi hibesi ile Toki’nin düşük faiz, uzun vadeli kredileri eski ev sahiplerini biraz umutlandırdı. Ancak bakanlığın hibe desteğinin yeterli fon ayrılmaması sebebiyle çok fazla etkili olmaması ev sahiplerini üzüyor.

Bursa Eski Eserleri Sevenler Kurumu Başkanı Mimar Zafer Ünver, restorasyon projesi için Kültür Bakanlığı’na müracaat ile kısmen proje masraflarının karşılandığına dikkat çekerek, “Kültür Bakanlığı’nın proje hibesi sadece ayakta olan eski yapıların tamiratı ile alakalıdır. Bu da bütün tamiratlarda proje masrafının tamamına hibe verilmiyor. İl Kültür Müdürlüklerine müracaat ederek, proje masraflarınızı ibraz edip talepte bulunursunuz, bakanlık yetkilisi gelip inceleyerek belli bir miktar için proje masrafının yarısına hibe vermeyi sağlayabiliyor. Ancak binaların çoğu içerisinde uzun yıllar oturan olmadığından yıkılmış durumdalar. Bunlar içinde rekonstrüksiyon yani yeniden benzeri gibi yapmak için proje hazırlanması gerekiyor. Bugün bir evin proje masrafı 20 bin lira ile 40 bin lira arasında değişiyor. Maalesef yerle bir olup, yeniden aslına uygun yapılması düşünülen binalar için projelere hiçbir destek olunmuyor. Bu durumda Bursa ve civarı illerde binlerce bina var. Kültür Bakanlığı ayakta olup restore edilecek ve tescilli haline uygun yeniden yapılacak binalar için yüzde 100 proje hibesi sağlasa bugün tarihi şehirlerde çok güzel eski evler ortaya çıkar. Bu konu çok zor bir iş değildir. Yeni kurulan Şehircilik Bakanlığı ile birlikte Kültür Bakanlığı’nın bu konuya sahip çıkmasını istiyoruz. Toki vasıtası ile bu yıl 105 bin liraya kadar yıllık yüzde 4 faizli10 yıl geri ödemeli krediler eski ev sahiplerini heyecanlandırdı. Son 10 yıldaBursa’da 500 civarında ev yeniden ilk günkü tescilli haline uygun olarak inşa edildi. Şimdi yüzde 100 proje hibesi sağlansa, Toki’ nin bu kredi imkanı ile binlerce tescilli ev eski hali ile yeniden inşa edilip eski mahallelerdeki çöküntü binalar ve boş arsalar güzel eski evlere bürünür” dedi.

Bursa Mimarlar Odası Başkanı Nizamettin Kaya da tarihi şehirlerdeki hızlı büyüme ile birlikte inşaat sektörünün çok büyüdüğüne dikkat çekerek, tarihi yapıların modern binalar içerisindeki payı yüzde 1-2 seviyesindedir” – Bursa

kaynak: haberler.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3310 ₺ 3310 ₺ 3350 ₺
İzmir 3220 ₺ 3255 ₺ 3285 ₺
Karabük 3200 ₺ 3240 ₺ 3240 ₺
Biga 3210 ₺ 3235 ₺ 3260 ₺
Payas 3200 ₺ 3230 ₺ 3260 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ