-

Eskişehir’in termal kaynaklarından faydalanan Rixos’a LEED Gold Sertifikası

Yazar:

01.11.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Eskişehir’in termal kaynaklarından faydalanan Rixos’a LEED Gold Sertifikası

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Aldığı ödüller ile adından söz ettiren Eskişehir Rixos, yüksek çevre dostu performansı ile “LEED Gold Sertifikası”nı alarak bu alandaki iddiasını ispatladı. Mimari tasarımı Gökhan Avcıoğlu ve GAD Mimarlık tarafından tasarlanan projeyi, Türkiye’nin en büyük yurt dışı müteahhitlik şirketlerinden Polimeks inşa etti. Projenin lokasyonuna ve avantajlarına dair açıklama yapan GAD Mimarlık ekibi, “Eskişehir Bademlik’te konumlanan otelin buraya yerleştirilmesi bir tesadüf değildir. Toprağa yerleştirilmiş olan Spa, böylece arazinin jeotermal olanaklarından en üst düzeyde yararlanmaktadır” bilgisini verdi.

Eskişehir Rixos SPA & Thermal Hotel

Lokasyon: Odunpazarı / Eskişehir

Yatırımcı-müteahhit: Polimeks

Mimari: GAD & Gökhan Avcıoğlu

Proje koordinatörü: Nesime Önel

Proje ekibi: Ertuğrul Morcol,

Carlos Valderama, Gizem Kiroğlu,

Ömer Karaer, Durak Arıkan,

Ayşegül Altuğ, Derya Arpaç,

Mehmet Baykara, Müge Tan,

Scott Baltimore, Elif Şahinoğlu

Proje alanı: 12 bin 500 metrekare

İnşaat alanı: 45 bin metrekare

2013 Green Good Design Award ve 2012 Highly Commended Hotel Architecture ödüllerine sahip Eskişehir Rixos, yüksek çevre dostu performansı ile “LEED Gold Sertifikası”nı alarak bu alandaki iddiasını ispatladı. Mimari tasarımı Gökhan Avcıoğlu ve GAD Mimarlık tarafından tasarlanan projeyi, Türkiye’nin en büyük yurt dışı müteahhitlik şirketlerinden Polimeks inşa etti. Türkiye’nin ilk ve tek global otel markası Rixos Hotels tarafından işletmesi üstlenilen Eskişehir Bademlik’teki Rixos Eskişehir, LEED sertifikasının kriterleri olan sürdürülebilir alanlar, su verimliliği, enerji ve atmosfer, malzeme ve kaynaklar ile iç mekan hava kalitesi alanlarındaki başarılı uygulamaları ile LEED Gold Sertifikası’nın sahibi oldu.

Projede her türlü geri dönüştürülebilir atık toplanıyor

Rixos Eskişehir, Odunpazarı’nın lokal mimari ve tarihi dokusunun analizi ile modern bir yapıya bürünmüş bir proje olarak hayata geçirildi. Odunpazarı’ndaki proje ağaçlar içerisindeki çevreye zarar vermeden konumlandırıldı, termal havuz ve dairelerin çevrelediği merkezi bir sağlık tesisi oluşturuldu. Arazi termal su kaynaklarına yakın olduğundan, otel için ideal bir ortam mevcut idi. Arazinin jeotermal olanaklarından yararlanmak için, spa ve sağlık merkezi olabildiğince yer altında planlandı. Havuz ve terasların bulunduğu Spa bölümünde ayrıca içeriye doğal ışığı alabilmek icin kubbe uzerinde fil gözleri oluşturuldu. Projede, jeotermal enerji sadece spada değil, aynı zamanda jeotermal ısı pompası ile soğuk mevsimlerde ısıtma sisteminde de kullanılıyor. “Reduce, Reuse, Recycle” konseptiyle yola çıkan projede, kompleks içinde her türlü geri dönüştürülebilir atık toplanıyor.

Eskişehir Odunpazarı muazzam bir turizm potansiyele sahip

Odunpazarı bölgesi dokunulmamış tarih yapısıyla, muazzam bir turizm potansiyeline sahip bulunuyor. Projenin formu, Eskişehir’in termal su kaynaklarından esinlenerek oluşturulmuş durumda. Bölgesel inanışlara ve alternatif tıp kaynaklarına göre bu termal kaynaklar insanın sağlığını kuvvetlendiriyor. Bu etkenlerin de katkısı ile artan yerli ve yabancı turıstlerin sayısına cevap verebilmek adına Eskişehir’in lüks konaklama tesislerine yönelik ihtiyacı ortaya çıkmıştır. ESK Termal Otel, Odunpazarı’nın lokal mimari ve tarihi dokusunun analizi ile modern bir yapıya bürünmüş bir proje olma özelliğini sunuyor. Odunpazarı’ndaki proje, termal havuz ve dairelerin çevrelediği merkezi bir sağlık tesisi olarak düzenlenmiş. Çam ağaçlarıyla dolu olan ESK Resort içinde spa, otel, konfrans salonu, çok amaçlı salonlar, hamam ve bar-restoranlar bulunuyor.

LEED hakkında…

LEED sertifika sistemi, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilmiş bir çevre dostu sertifikasyon sistemidir. Bu sistem projeleri, sürdürülebilir arazi, su ve enerji verimliliği, kullanılan malzeme ve kaynaklar, iç mekân yaşam kalitesi, inovasyon ve tasarım gibi kriterleri göz önünde bulundurarak değerlendirmektedir. LEED Gold sertifikasyon koordinasyonu ve süreç yönetimi dünyada LEED’i veren kurumun yönetim kurulu olan USGBC’ye seçilen ilk uluslararası şirket olan ve Dr. Duygu Erten/TURKECO tarafından yapıldı.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS