Estetik, Belediyelerden Sorulacak

Yazar:

16.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Estetik, Belediyelerden Sorulacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın TOKİ eliyle başlattığı ‘yöresel mimari’ hamlesi, belediyelere tanınan yeni yetkiyle hız kazandı. Bakanlığın yönetmelik değişikliğiyle belediyeler, yapıların inşasında yöresel mimarinin dikkate alınması ve yöresel malzeme kullanılmasını zorunlu tutabilecek. Bu kapsamda belediyeler bünyesinde kurulacak ‘mimari estetik komisyonları’ mimari eserlerin ve projelerin estetik olup olmadığına karar verebilecek. Proje hazırlama ve ruhsat verme işlemi estetik komiyonların kararına bağlanacak. Komisyonlar tarafından ‘özgün’ kabul edilmeyen eserlerde ise ilk müellif görüşü alınmadan değişikliğe gidilebilecek. Mimarlar düzenlemeyi, Osmanlı Selçuklu mimarisini canlandırma girişiminin bir parçası olarak değerlendirdi.

‘MİMARLIK MESLEĞİNE HAKARET’

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Ersen Gürsel, estetik değerlendirmenin belli kriterlere dayandırılamayacağını belirtti. Belediyeler bünyesinde kurulacak estetik komisyonlar tarafından mimari projeler üzerinde verilecek kararların projelerin özgün yapısına müdahale olacağını belirten Gürsel, “Düzenlemeyle mimari projeler kimliksiz bir hale gelecektir. Bunu çağdışı bir hareket olarak, mimarlık mesleğine yapılmış bir hakaret olarak görüyorum” dedi. Uygulamanın Osmanlı Selçuklu mimarisini canlandıracak bir adım olabileceğini belirten Gürsel, “Siyasi iktidar belli bir ideolojinin ve inanç dünyasının değerleri üzerine kurulu bir fiziki çevre yaratmak istiyor. Bakırköy, İncirli, Merter’e gittiğinizde yeni belediye binalarına, adalet saraylarına, kamu binalarına baktığınızda bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Yerel değerleri standart kalıplara değil, mimarların tasarımlarına bırakalım” dedi.

Mimar Korhan Gümüş ise “Estetik olan hangi hakla bir komisyon tarafından belirlenebilir? Dünyanın hiçbir yerinde herhangi bir kent yönetimi böyle bir saçmalıktan söz etmiyor. Bu abesle iştigaldir. Yerele benzemeye çalışmak çok sorunlu ve bunu sorgulamak lazım. Bugün kamu yapılarına baktığınızda Osmanlı-Selçuklu mimarisiyle yapılan uyduruk binalar görüyorsunuz. Bunların hiç mimari değeri yok ve hepsi çöp. Bu estetik kurullardan geçmeyen binalar ancak özgün olabilir” dedi.

kaynak: arkitera

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ