Etlik Garajı’nın Planı Mahkemeden Döndü

Yazar:

08.07.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Etlik Garajı’nın Planı Mahkemeden Döndü

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Etlik Garaj alanını yüksek yoğunluklu yapılaşmaya açan kararı Ankara 3. İdare Mahkemesi’nce durduruldu. Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yanlış plan mahkemeden döner, ya bilime uyacaksın ya hukuka uyacaksın” dedi. Evrensel’in haberine göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Keçiören’de bulunan Etlik Garaj alanını yüksek yoğunluklu yapılaşmaya açan kararı Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nce dava edilmişti. Ankara 3. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemin yürütmesinin durdurdu. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Candan “Yanlış plan mahkemeden döner, ya bilime uyacaksın ya hukuka uyacaksın” dedi.

Candan, yüksek yapılaşmayı Elik Garajı alanının kaldırmayacağına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Etlik Garajı alanını, merkezi iş alanı olarak kabul edilmiş, gökdelenlerin yükselmesinin önü açılmıştı. Bu yoğunluk artırımını, bilimsel planlama ve şehircilik ilkelerine, kamu yararına aykırılığı ile yargıya taşımıştık. Ankara 9. İdare Mahkemesi Büyükşehir Belediye Meclisi’nin imar planı değişikliğinin iptaline karar verdi. Hukuk ve bilim gösteriyor ki Melih Gökçek bu kenti yönetemiyor, bilimsel plan yapmayı tercih etmiyor. Etlik garajında yükselecek 60-70 katlı yapıları, ne Etlik kaldırır, ne Ankara. Bilimden anlamayanlara, mahkeme bir dur diyor.”

“Hukuka aykırı”

Mahkeme kararında hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlara neden olacağına dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi: “Hukuka aykırı olduğu sonucuna ulaşılan imar planı değişikliğine ilişkin dava konusu işlemin uygulanması halinde buna dayalı olarak işlem yapılacağı ve yapılaşmaya sebebiyet verebileceğinden telafisi güç ve imkansız zararlara yol açabilecek nitelikte bulunmaktadır.” Mahkeme bu açıklamayla dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

kaynak:yapi.com.tr

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ