Ev alan her 10 kişiden 7’si 35 yaşın altında!

Yazar:

27.08.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Ev alan her 10 kişiden 7’si 35 yaşın altında!

Gayrimenkule yatırım kararı veren Türk halkı, konut aramaya önce yaşadığı semtten başlıyor. Komşularının demografik yapısına büyük önem veren vatandaşların yüzde 66’sı, bu kritere uygun semtlerden, yüzde 50’si ise işyerine ulaşım kolaylığına göre ev arıyor. İlk defa ev alanların yüzde 75’i 35 yaş altı kişilerden oluşurken, satın alma süresi 12 haftaya yayılıyor. En çok araştırma internetten yapılıyor. Türk halkının gayrimenkul satın alma süreçlerini değerlendiren ERA Türkiye Gayrimenkul Direktörü Ufuk Şevki, yapılan araştırma sonuçlarını açıkladı.

Küçük yatırımcının genellikle taşınmazı 20 kilometre çapında bir alanda aradığına dikkati çeken Şevki, şu bilgileri verdi: “Satın alma eğiliminde olan potansiyel müşterinin yüzde 50’sinden fazlasının hali hazırda taşınmazı aradıklarını görüyoruz. Alıcıların yüzde 33’ünün ilk defa ev aldığını, yüzde 66’sının ise ikinci ya da daha fazla sayıda mülk satın alma tecrübesinin bulunuyor. Ayrıca araştırmaya göre, ilk defa ev alanların yüzde 75’inin 35 yaş altı alıcılardan oluşuyor. Alıcılar ortalama 12 hafta ev arıyorlar, satın alma işlemini gerçekleştirenlerin yüzde 40’ı internet, yüzde 33’ü danışman ve yüzde 5’i inşaat şirketi ve yüzde 1’i ise yazılı medya ilanı aracılığı ile evlerine sahip oluyorlar.” Araştırma sonuçlarına göre, komşularının demografik yapısına büyük önem veren Türk halkının yüzde 66’sı bu kritere uygun semtlerden, yüzde 50’si ise işyerine ulaşılabilme uygunluğuna göre ev arıyor. Yüzde 30 oranında etki gösteren faktörlerden biri de bölgedeki okullar. Alıcıların toplu taşıma etkenine göre karar verme oranı ise yüzde 10 olarak belirtiliyor. Hızla yükselen gayrimenkul piyasası nedeniyle ev alacakların yüzde 95’lik bölümü sabit faizli ev kredilerine yönelirken, ev satın almak isteyenlerin yüzde 33’ü ev sahip olma isteğinden, yine yüzde 33’ü ise daha büyük bir eve sahip olmak istedikleri için satın alma davranışı gösteriyor.

ERA Türkiye Gayrimenkul Direktörü Ufuk Şevki’nin paylaştığı araştırma sonuçlarına göre, gayrimenkul yatırımı yapacak kişilerin yüzde 66’sı evli. Alıcıların yüzde 50’si ihtiyaçlarına cevap verecek gayrimenkulü bulup bulamayacakları konusunda, yüzde 25’inin ise kredi, tapu gibi yasal işlemlerden tedirgin olduğunu belirtiyor. Alıcıların internet üzerinde yaptıkları araştırmalarında en çok dikkat ettikleri noktalar arasında, yüzde 80 oranla fotoğraf ve gayrimenkul detay bilgileri ve komşu demografisi.

Yapılan araştırmaların gayrimenkul arayışı ve satın alma sürecinde profesyonel bir gayrimenkul danışmanına ihtiyaç olduğunu gösterdiğini söyleyen Ufuk Şevki, alıcıların araştırdıkları fiyatla satın aldıkları fiyatın eşleşme oranının ise yüzde 33’ler seviyesinde olduğunu dikkat çekti. Şevki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alıcının piyasaya çıktığı fiyatla satın aldığı fiyatın eşleşmediğini görüyoruz. Bu durumun iyi analiz edilmesi ve profesyonel bir danışman tarafından hizmet alınması bu kısırdöngüyü eritebilecek iki etken olarak ele alabiliriz. İnşaat şirketlerinin artık gelenekselleşen yöntemlerle mevcut ya da henüz bitmemiş olan konutlarını satmaya çalıştıkları, gayrimenkul sektöründe yaygın olarak görülen bir satış tekniği kapıdan içeri giren müşteriye elindeki gayrimenkulü satmak şeklinde gerçekleşiyor. Bugünün yoğun ve hızlı pazar dinamiklerine cevap veremeyen bu yöntemler, müşteri etkileme konusunda da oldukça yetersiz kalıyor. Günümüzde geleneksel yöntemleri kullanan brokerların proaktif pazarlama yapamadığını görüyoruz. Oysa başarılı bir satış için temel dayanak; hedef kitleyi tam olarak tanımaktan geçiyor.”

Karar Gazetesi / Hamide HANGÜL

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ