-

FUE SAÇ EKİM TEKNİĞİ

Yazar:

12.10.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

FUE SAÇ EKİM TEKNİĞİ

Genetik ve çevresel faktörlerden dolayı dökülen saçlar, bireyin kendini rahatsız hissetmesine neden olmaktadır. Bu soruna çözüm olarak günümüze pek çok saç ekimi tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Geleneksel yöntemlere göre yüksek başarı oranına sahip saç ekimi yöntemleri, günümüzde acısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemlerin başında ise FUE ve DHI saç ekimi tedavileri gelmektedir.

FUE tekniği ile saç ekimi bilinen en güvenli ve konforlu saç ekim yöntemlerinden birisidir. FUE tekniği (folüküler ünite ekstraksiyonu)  ile saç ekimi donör bölgeden saç köklerinin çeşitli araçlar ya da manuel olarak teker teker alınması ve dökülme, saç kaybı olan bölgeye yine teker teker nakledilmesi işlemidir. Kişiye bu esnada lokal anestezi uygulanmıştır. Bu sayede saç ekim işlemi son derce konforlu ve acısız geçmektedir.

Daha önceki yöntemlerden farklı olarak günümüzde mikro araçlar ile kıl kökleri donör bölgeden toplanır, kısa bir süre için depolanır ve nakil işlemi gerçekleştirilir. Bu araçlar kıl köklerinin yerleşmesi için açılacak kanalları da kendileri oluşturur. Bu sayede işlem daha stabil ve hızlı bir şekilde uygulanır. Alanında uzman saç ekim kliniğiyle çalışmak hem sağlığınızı hem de elde edeceğiniz görüntüyü garanti altına almanızı sağlar.

Ful Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

  • FUE tekniği daha önceki yöntemlere oranla oldukça konforludur. İşi bölgesel olarak uyuşturulup saç kökleri çeşitli mikro aygıtlar ile toplanır ve yine tek tek ekim yapılacak bölgeye nakledilir. Bu esnada kişi başka işler ile meşgul olabilir; dergi okuyup bir şeyler seyredebilir.
  • FUE ekim tekniği doktorlar ve sağlık çalışanlarından oluşan birkaç kişilik bir ekip ile yapılır. Saç köklerinin tek tek alınıp nakledilmesi bunu zorunlu kılar. Bu nedenle saç ekimi genelde tek 4-5 saatli tek seansta biter. Elbette ekim işleminin ne kadar uzun süreceği ekim yapılan bölgenin alanı, ekimin sıklığı ve çalışanların sayısına göre değişiklik gösterecektir. Bazı durumlarda doktorlar, birden fazla seans da önerebilmektedir.
  • Bir başa avantajı ise FUE tekniğinde çok sık rastlanmasa da bazı durumlarda kıl kökleri vücudun başa bölgelerinden alınabilmektedir. Bu durum da donör bölgenin yetersiz kaldığı yerlerde ikinci bir seçenek sunar. Bu sayede istenilen ekim sıklığına kavuşulabilir. FUE tekniği sık ekim yapılacak bölgeler için daha uygundur. Elbette sakal, bıyık ve kaç gibi bölgeler için de bu teknik kullanılabilir ancak verimin en çok sağlandığı alan saçlardır.
  • FUE saç ekimi tekniğindeki avantajlardan birisi de donör bölgede kalıcı izler kalmıyor olmasıdır. Özel mikro araçlar kullanılarak alınan saç kökleri elbette başta bir kızarıklık yaratacaktır. Anca bu işlem sırasında kanama olmadığından bölgenin iyileşmesi çok daha hızlıdır. Donör bölge ortalama gün içerisinde normale döner.

Saç Ekimi Tedavisinde Nelere Dikkat Etmeli?

Eğer saç ekimi tedavisi almak istiyorsanız, ilk olarak muayene olmalı ve hekimin size vereceği bilgilere göre hareket etmelisiniz. Zira her insan saç ekimi tedavisi için uygun olmayabilir. Özellikle de gelişimini tamamlamamış genç erkekler, saç ekimi tedavisi için bir süre daha beklemek zorunda olabilir. Bunun yanı sıra, uygun donör bulunmayan insanlar da saç ekimi tedavisinde farklı bir yöntem denemek zorunda olabilir. Sonuç olarak saç ekimi tedavisinde hangi yöntemin kullanılacağı muayene sonrasında doktorun vereceği kararla şekillenecektir.

Saçları seyrelmeye başlayan insanlar, durumun ileride daha kötü olabileceğinden endişe edebilirler. Ancak her bir saç kökü, benzer döngüleri farklı süreçler içerisinde tekrar ederler. Bu nedenle her bir saç teli farklı bir hızda büyür ve sonrasında dökülür. Dökülme aşaması da saç köklerine göre değişebilmektedir.

Eğer hekimle birlikte tedavinin ana hatlarını belirlediyseniz, bu süreçten sonra gerekli adımları atmanız gerekir. İlk olarak, tedavi öncesinde alkol, sigara ya da kafein alımını mümkünse durdurmanız gerekir. Ek olarak aşırı kafein tüketimi, saç köklerine zarar verdiği için bırakılmalıdır. Yani bir süre çay ya da kahve tüketimini kısıtlamanız gerekebilir.

 

FUE Saç Ekiminden Sonra İyileşme Süreci

FUE saç ekimi sonrası iyileşme, ekimin yapıldığı günün ertesinde başlar. İlk olarak ekim yaptıran işinin kafa ve göz bölgesinde şişlikler olabilir. Ekim yapılan bölgede daha kolay işlem yapılabilmesi için bir sıvı enjekte edilir. Kişinin ekim bölgesi üzerine yatması, şişlikler oluşturabilir. Şişlikler genelde 2 ila 3 gün sonra azalır.

İlk saç yıkama işlemi genellikle doktor gözetiminde yapılır ve sonrasında ekim yaptıran kişi, doktorun talimatları doğrultusunda saçlarını kendisi yıkayabilir. Bu sayede 2 ya da 3 haftada saçlarda oluşan kabuklanma temizlenmiş olur. Saç derisindeki kabuklanmanın bitmesinden sonra saç gelişme ve büyümeye devam eder.

  1. aydan sonra ekilen saçlarda 2/3 oranında dökülme gözlemlenebilir. Bu doğal bir durumdur ve şok dökülme olarak adlandırılır. Saç köklerinin kılcal damarlar ile bu süre içinde beslenmeye başlaması bu durumu tetikler. Ancak sonrasındaki süreçte dökülen saçlar yeniden çıkmaya ve beslenmeye başlar. Saçın tamamı ile iyileşmesi, yer edinmesi ise ekimden sonra toplamda 1 yıllık bir süreci kapsar. Ekilen saçlar artık dökülmez ve işlem başarı ile tamamlandıysa kişi yeniden saçlarına kavuşmuş olur.

 

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS