Gayrimenkul Alırken-Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Yazar:

18.04.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum

Gayrimenkul Alırken-Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Gayrimenkul alımında ve satımında dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Fakat biz satıcı gözünden bu unsurlara değinecek olursak birçok noktada vatandaşları uyarabiliriz. Hayatınızda para kazanarak zor zahmetle sahip olduğunuz gayrimenkullerin de satımı oldukça önemlidir. Keza satım işlemlerinde başınıza gelebilecek bir durum veya aksilik hem süreci uzatabilir hem de sizin mağdur olmanıza veya cezaya uğramanıza neden olabilir. Peki gayrimenkul satarken nelere dikkat edilmeli? Bu noktada sizler için yaptığımız araştırmaları içeren bir alt başlıktaki yazımızı okuyabilir ve bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte gayrimenkul satımında önemli noktalar

Gayrimenkul Satımında Önemli Noktalar

Gayrimenkul satımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Alıcılar ve satıcılar bu noktada mağduriyet yaşayabiliyorlar. İşte bu noktada yaşanabilecek mağduriyetleri azaltmak için kişilerin daha dikkatli ve daha bilgili olması gerekir. Gayrimenkul satımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir;

* Gayrimenkul satımında ilk olarak paranızı almanız gerekiyor. Eğer para almadıysanız bedel almadığınıza dair tapu memuru bir notla işlem yapacak ve parayı almadığınız takdirde mahkemeye verebileceksiniz. Fakat genellikle gayrimenkul satımlarında paranın önce alınması daha sağlıklı ve daha akıllı bir tercih olarak görülür.

* Tapudaki bedel her zaman piyasa rayiçlerine göre olmalıdır. Yani satılan mülkün değeri az gösterilmeye çalışılıp vergiden düşürülmek için yapılan hatalar sizlere çok pahalıya mal olabilir. Bu gibi durumlarda dikkatli olmak gerekiyor.

* Gayrimenkul fiyatı belirlenirken bulunduğu bölgedeki emsalleri ve rayiç bedellerine bakmak gerekir. Satılan gayrimenkul değerinden oldukça az bir fiyata satılarak zarar edilebilir veya kişi bu konuda kandırılabilir. Bu yüzden gayrimenkul danışmanlarından yada Gayrimenkul değerleme uzmanlarından destek almak gerekir.

* Çoğu kişinin pek bilmediği bir diğer husus da Gayrimenkullerin gelir vergisine tabi olma durumudur. 5 yıl içinde satın alınan ve 5 yıl içinde elden çıkartılan bir gayrimenkulden sağlanacak kazanç değer artışına istinaden Gelir vergisine tabi tutulmaktadır.

* Bağış yolu veya miras yolu ile dinilen gayrimenkuller ne kadar fiyata satılırsa satılsın değer artışından doğacak Gelir vergisine tabi tutulmaz.

* Bazı durumlarda gayrimenkul satım işlemi daha düşük bir miktara gösterilebilir. Bu durumlarda kişilerin banka hesaplarındaki para akışları incelenebilir ve böyle bir durumda kişiler cezaya tabi tutulabilir.

Gayrimenkul Satışı

Gayrimenkul satarken dikkat edilmesi gerekenler noktasında sizlere yardımcı olduk. Bahsettiğimiz maddeler gayrimenkul satımında özellikle satıcıların dikkat etmesi gereken önemli noktalardan oluşuyor. Birçok kişi bu maddeleri tam olarak bilmediği için çeşitli problemler ile karşı karşıya gelebiliyor. Fakat sizlere sunduğumuz bu noktalarda dikkatli olmanız gayrimenkul satımında sizleri bilinçlendirecektir. Yaşanan en büyük sorunlardan biri de gayrimenkul değerlerinden oluşuyor. Bu noktada sizlere bahsettiğimi noktalara özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü değerinden az gösterilmeye çalışılan gayrimenkuller kişilerin başına problem açabiliyor. İşte bu noktada bu hususlara dikkat etmek kişilerin işlerini kolaylaştıracaktır.

 

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemine Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

07.07.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3500 ₺ 3480 ₺ 3460 ₺
İzmir 3415 ₺ 3395 ₺ 3350 ₺
Karabük 3480 ₺ 3430 ₺ 3380 ₺
Biga 3430 ₺ 3410 ₺ 3390 ₺
Payas 3460 ₺ 3430 ₺ 3400 ₺
Gebze 3430 ₺ 3415 ₺ 3400 ₺
Samsun 3480 ₺ 3480 ₺ 3420 ₺
Ankara 3500 ₺ 3470 ₺ 3440 ₺
Bursa 3480 ₺ 3460 ₺ 3415 ₺
Kütahya 3480 ₺ 3460 ₺ 3415 ₺
Sivas 3510 ₺ 3480 ₺ 3450 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ