Gayrimenkul Alırken-Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

18.04.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum

Gayrimenkul Alırken-Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Gayrimenkul alımında ve satımında dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Fakat biz satıcı gözünden bu unsurlara değinecek olursak birçok noktada vatandaşları uyarabiliriz. Hayatınızda para kazanarak zor zahmetle sahip olduğunuz gayrimenkullerin de satımı oldukça önemlidir. Keza satım işlemlerinde başınıza gelebilecek bir durum veya aksilik hem süreci uzatabilir hem de sizin mağdur olmanıza veya cezaya uğramanıza neden olabilir. Peki gayrimenkul satarken nelere dikkat edilmeli? Bu noktada sizler için yaptığımız araştırmaları içeren bir alt başlıktaki yazımızı okuyabilir ve bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte gayrimenkul satımında önemli noktalar

Gayrimenkul Satımında Önemli Noktalar

Gayrimenkul satımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Alıcılar ve satıcılar bu noktada mağduriyet yaşayabiliyorlar. İşte bu noktada yaşanabilecek mağduriyetleri azaltmak için kişilerin daha dikkatli ve daha bilgili olması gerekir. Gayrimenkul satımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir;

* Gayrimenkul satımında ilk olarak paranızı almanız gerekiyor. Eğer para almadıysanız bedel almadığınıza dair tapu memuru bir notla işlem yapacak ve parayı almadığınız takdirde mahkemeye verebileceksiniz. Fakat genellikle gayrimenkul satımlarında paranın önce alınması daha sağlıklı ve daha akıllı bir tercih olarak görülür.

* Tapudaki bedel her zaman piyasa rayiçlerine göre olmalıdır. Yani satılan mülkün değeri az gösterilmeye çalışılıp vergiden düşürülmek için yapılan hatalar sizlere çok pahalıya mal olabilir. Bu gibi durumlarda dikkatli olmak gerekiyor.

* Gayrimenkul fiyatı belirlenirken bulunduğu bölgedeki emsalleri ve rayiç bedellerine bakmak gerekir. Satılan gayrimenkul değerinden oldukça az bir fiyata satılarak zarar edilebilir veya kişi bu konuda kandırılabilir. Bu yüzden gayrimenkul danışmanlarından yada Gayrimenkul değerleme uzmanlarından destek almak gerekir.

* Çoğu kişinin pek bilmediği bir diğer husus da Gayrimenkullerin gelir vergisine tabi olma durumudur. 5 yıl içinde satın alınan ve 5 yıl içinde elden çıkartılan bir gayrimenkulden sağlanacak kazanç değer artışına istinaden Gelir vergisine tabi tutulmaktadır.

* Bağış yolu veya miras yolu ile dinilen gayrimenkuller ne kadar fiyata satılırsa satılsın değer artışından doğacak Gelir vergisine tabi tutulmaz.

* Bazı durumlarda gayrimenkul satım işlemi daha düşük bir miktara gösterilebilir. Bu durumlarda kişilerin banka hesaplarındaki para akışları incelenebilir ve böyle bir durumda kişiler cezaya tabi tutulabilir.

Gayrimenkul Satışı

Gayrimenkul satarken dikkat edilmesi gerekenler noktasında sizlere yardımcı olduk. Bahsettiğimiz maddeler gayrimenkul satımında özellikle satıcıların dikkat etmesi gereken önemli noktalardan oluşuyor. Birçok kişi bu maddeleri tam olarak bilmediği için çeşitli problemler ile karşı karşıya gelebiliyor. Fakat sizlere sunduğumuz bu noktalarda dikkatli olmanız gayrimenkul satımında sizleri bilinçlendirecektir. Yaşanan en büyük sorunlardan biri de gayrimenkul değerlerinden oluşuyor. Bu noktada sizlere bahsettiğimi noktalara özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü değerinden az gösterilmeye çalışılan gayrimenkuller kişilerin başına problem açabiliyor. İşte bu noktada bu hususlara dikkat etmek kişilerin işlerini kolaylaştıracaktır.

 

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

20.01.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2910 ₺ 2910 ₺ 2930 ₺
İzmir 2850 ₺ 2880 ₺ 2910 ₺
Karabük 2820 ₺ 2890 ₺ 2890 ₺
Biga 2870 ₺ 2880 ₺ 2890 ₺
Payas 2800 ₺ 2825 ₺ 2850 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ