Grobeton Nedir?

Yazar:

02.02.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

Grobeton Nedir?

Grobeton düşük dozlu bir yapıya sahip olan, demirsiz ve kaba bir beton olarak bilinmektedir. Genel açıdan grobeton nedir? sorusu adına daha çok dayanıklılığın fazla önemli olmadığı alanlarda kullanılan bir ürün çeşidi denebilir. Bunlar arasında temel altı betonu, tesviye ve dolgu etmenleri yer almaktadır.

 

Buradaki amaç zemin ile bina temelinin arasında bir barikat oluşturmaktır. Böylece zararlı kimyasalların ve suyun betonarmeye zarar vermesine engel olunur. Aynı zamanda beton yollar için alt temel tabakası adına grobeton tercih edebilmektedir. Aradaki fark örneğin hacminin %2’sinin üzerinde çelik içeren ürünler betonarme olarak bilinirken, bu seviyenin altında kalan betonlarsa grobeton olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Grobeton Kullanım Alanları

 

Bazı asidik özellikli sıvılardan ve suyun getirdiği zarardan korunmak için grobeton sınıfı tercih edilmektedir. Özellikle temel ile toprak arasında etkili bir mesafe oluşturulabilmektedir. Ayrıca temel arzu edilen düzlüğe kavuşur.

 

Hafif yüklü binalar en çok kullanım alanları arasında yer almaktadır. Çimento oranı oldukça düşüktür ve demir kullanılmaz. Temele zarar verecek topraktan gelen su veya kimyasal birtakım zararlar ile farklı etmenlere karşı değerlendirilmektedir. Tabii kullanım alanı açısından grobeton kalınlığı da büyük önem taşımaktadır.

 

Grobeton Dökümü Nasıl Gerçekleşir?

 

İnşaat için temel altı grobetonun dökülmesi noktasında farklı unsurlar baz alınmaktadır. Özellikle beton dökümü inşaat yapımındaki temel açısından en önemli etmenler arasındadır.

 

– Öncelikle temel tesviyesinin kotunda olup olmadığı konusunda inceleme yapılmalıdır.

– Çalışmalara başlamadan önce eğer zemin kuruysa ve sıkışmışsa sulama çalışması yapılması gerekir.

– Bina aplikasyonu mutlaka ön plana alınmalıdır. Bunu gerçekleştirmek içinse grobeton kalıbı yapılması gerekir.

-Temel radye ortalamasına göre 20 santimetre açıktan almak suretiyle grobeton kalıbı dökülmelidir.

– Grobeton işleminin gerçekleştirileceği yerde alan 3×3 şeklinde kareleri bölünmesi gerekir. Aynı zamanda kot kalıpları olmasına özen gösterilmelidir. Böylece çok daha düzgün ve uygun bir yüzey elde edilmiş olur.

 

Tüm bu işlemler grobeton nasıl dökülür? sorusuna cevap olarak verilebilir. Mutlaka hiçbir şey atlamadan aşamalı ve detaylı biçimde gerçekleştirilmesi gerekir. Nitekim burada grobeton amacı zemin ile binanın temeli arasında bir blok oluşturmaktır. Böylece yapı farklı sorunlardan uzak kalarak düz bir zemin elde edilebilmektedir.

 

Pürüzsüz Bir Yüzey

 

Eğer grobeton ile birlikte üzerine membran gibi yalıtım seçenekleri tercih edebilecekse düz bir alan oluşturulmasına özen gösterilmelidir. Minimum pürüz oluşturulması için ise uygulanması gereken durum perdah çalışmasının yapılmasıdır. Böylece eksiksiz bir grobeton işlemi tamamlanabilir.

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ