-

Güneydoğu dünyaya açılıyor

Yazar:

02.01.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

Güneydoğu dünyaya açılıyor

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanlarından biri olan Mardin’de yapımı tamamlanan, uluslararası uçuşların yapılabileceği havalimanı yeni terminal binası, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni dünyaya açacak.Yaklaşık 2 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde verdiği talimatla çalışmalarına başlanan Mardin Havalimanı yeni terminal binasının yapımı tamamlandı.

Mardin’e özgü tasarlandı

Yılda 1 milyon turistin ziyaret ettiği kentte, 33 bin 150 metrekare alanda terminal binası, 2 bin 500 metre uzunluğunda pist ve 4 uçaklık apron, 550 araçlık otopark, 2 VIP ve 1 CIP salonu ile yaklaşık 54,5 milyon lira bütçeye mal olan havalimanında Mardin’e özgü taş ve motifler kullanıldı. İç ve dış hatlar giden yolcu ile gelen yolcu bölümlerinin birbirine entegre olabileceği şekilde dizayn edilen, atıkları ayrıştıran “Yeşil Havalimanı” olma özelliği taşıyan, bölgenin iklim koşullarına uygun mimaride tasarlanan havalimanında danışma masalarından, yürüyüş yollarına kadar engelliler için özel bölümler oluşturuldu.

Yeni havalimanının, geçen yılın ilk 11 ayında 2 bin 703 uçağın bu yıl aynı dönemde 3 bin 245 uçağın iniş kalkış yaptığı, geçen yıla oranla seyahat eden yolcu sayısında yüzde 31 oranında artışın meydana geldiği kentin turizm ve sanayisine önemli bir katkı sunması bekleniyor. Hac ve umre uçuşlarının da yapılabileceği havalimanının hafta sonu Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından resmi açılışının yapılması planlanıyor.

“Uluslararası uçuşlar için hazırlıklarımız tamam”

Vali Mustafa Taşkesen, AA muhabirine, 2 yıl önce başlanan çalışmalar neticesinde Mardin’in, özgünlüğüne uygun, son derece ihtişamlı bir havalimanına kavuştuğunu söyledi. Uluslararası havalimanı statüsündeki Mardin Havalimanı’nın 6 aydan bu yana hizmet verdiğine işaret eden Taşkesen, yurt dışındaki pek çok havalimanıyla kıyaslandığında nazarlık takılacak kadar fark oluşturan bir havalimanı olduğunu belirtti. Taşkesen, Mardin’in Güneydoğu’nun en önemli turizm merkezi olduğunu dile getirerek, “Mardin yılda bir milyon yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bölgenin iklim koşulları nedeniyle Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak’a inmesi gereken uçaklar da çoğu zaman Mardin’e yönlendiriliyor” şeklinde konuştu. “Uluslararası uçuşlar henüz yapılmıyor ama uluslararası uçuşlar için hazırlıklarımız tamam” diyen Taşkesen, hangi ülkelere uçuş yapılacağının planlamasının yapılacağını vurguladı.

“Mardin’in dünyaya açılan penceresi olacak”

Taşkesen, Mardin’i ziyaret eden turist sayısının her yıl artış gösterdiğine dikkati çekerek, bu yıl daha çok Japon turist beklediklerini kaydetti. Türkiye’de son 12 yılda havayolunu tercih eden yolcu sayısının büyük oranda artış gösterdiğini kaydeden Taşkesen, “Ülkeye ve dünyaya açılan artık terminaller değil havalimanlarıdır. Geçen yıla oranla buradan uçuş yapan yolcu sayısı 100 bin artmış. Bu havalimanı da Mardin’in dünyaya açılan penceresi olacak” diye konuştu.

“Mardin dünyada sayılı, Türkiye’de de özgün ve nevi şahsına münhasır bir vilayettir” ifadesini kullanan Taşkesen, şunları kaydetti:”Yerli ve yabancı turistlerin tercihinde ulaşım çok önemli. Önemli değerlere sahip olmasına rağmen ulaşım sorunu olduğu için turistlerin itibar göstermediği yerler olduğunu biliyoruz. Bu nedenle yöreye özgü taş ve motiflerle inşa edilen, Mardin’in dünyaya açılan penceresi olacak bu havalimanının bölgenin turizm ve sanayisine olumlu katkı sunacağını düşünüyoruz.” Havalimanının bölgeye yatırımcıların da ilgisini artıracağını vurgulayan Taşkesen, “Çok sayıda müteşebbis Ortadoğu’da ortaklıklar kurmaya çalışıyor. Firmaların ilk sorduğu şey havalimanı var mı? Bu nedenle bölgenin sanayisi için de havalimanı önemli olacak” dedi.

Cumhurbaşkanına özel davet

Vali Taşkesen, Mardin Havalimanı için Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Başbakan Davutoğlu ve emeği geçen herkese Mardin halkı adına şükranlarını sunduğunu söyledi. Yeni havalimanının Başbakan Davutoğlu’nun katılacağı törenle açılışının yapılacağını ifade eden Taşkesen, talimatları doğrultusunda yapılan havalimanına sunduğu katkılardan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da özel olarak açılışa davet edeceklerini sözlerine ekledi.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS