-

yakan aydınlatma


Hangi bölgeden yazlık alınmalı?

Yazar:

21.06.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Hangi bölgeden yazlık alınmalı?

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Tatilini kiralama yoluyla geçirmek isteyenler de makul fiyatlı yazlık arayışına girdi. Aylık kira bedelleri ise bin 1200 liradan başlıyor. Kiralanacak yazlığın şehre, denize veya sahile mesafesi, ulaşım alternatifleri, konutun iç özellikleri ve varsa sosyal donatıları tatil bütçesini doğrudan etkiliyor.

Kiralama sürelerinin kısalığı ve bakım masraflarının yüksekliği nedeniyle risk oranı yüksek bir yatırım aracı olan yazlıkların primlenmesi şansı şehir içindeki konutlara göre oldukça az. Gayrimenkul yatırım uzmanları, yıl içerisinde 15 gün ile 3 ay arasında kullanılabilen bu yerlere ödemeyapmanın doğru ve avantajlı bir yatırım olmayacağını vurgulayarak; yatırım amaçlı alınan ikincil konutların, özellikle yabancı turistler tarafından tercih edilen popüler tatil beldelerinden seçilmesini, sezonluk, günlük ya da haftalık kiralanan yerlerde 12 aylık potansiyelin incelenmesini öneriyor.Özellikle Ege ve Akadeniz bölgelerinde yatırım amaçlı satın alınan binlerce yazlık ise kiracılarını bekliyor.

Yatırım amacıyla yazlık almanın ekonomik olarak doğru bir tercih olmadığını dile getiren uzmanlar, satın alma yerine kiralama seçeneğinin daha doğru olduğu görüşünde. Onursal Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, “Yazlık, eğlenmek için güzel bir seçenek ama gayrimenkul yatırımı olarak değerlendirildiğinde arsa, ev, işyeri, devremülk, tarla ve çiftlik gibi argümanlar arasında getirisi en az olan enstrüman” değerlendirmesini yaptı. Kiralamayı tercih edenler az bütçeyle her yıl farklı yerde tatil yapabiliyor.

Yazlık konut satın almak için sezon dışındaki ayların tercih edilmesi fiyat avantajlarını da beraberinde getiriyor. Satın alınması planlanan yazlığın fiyatı kadar sürekli yaşanan konuta uzaklığı ve kullanım sıklığınadikkat etmek gerekiyor. İklim ve doğa özellikleri nedeniyle yazlık alımında Ege ve Akdeniz bölgesi başı çekiyor. Ege Bölgesinde; Çeşme yarımadası, Ayvalık ve çevresi, Kuşadası, Didim ve Bodrum tercih edilirken, Akdeniz’de ise Kemer, Belek, Side, Alanya, Mersin ilinin Çeşmeli Beldesi ile Aydıncık ilçesi arasındaki sahil aksı yoğun ilgi görüyor.

Yazlık satın almak için ayrılacak bütçe belirlenirken, bir yılda tatil için ne kadar harcama yapılacağı ve konutta kalınacak sürenin tüm tatil planlarını içerip içermediğine bakılmalıdır. Yılın sadece belli dönemlerinde kullanılacak olan ikincil konuta ödenecek bedelle, sürekli yaşanacak konut için ödenecek bedelin iyi hesaplanması gerekiyor. Kiralamada ise bölgesine ve konutun özelliklerine göre aylık minimum bin – bin 1500 liranın gözden çıkarılması gerekiyor.

Özellikle deniz kenarında yer alan konutların, deniz ve rüzgârın etkisi ve yılın belli bölümlerinde de hiç kullanılmadıkları için bakım maliyetleri çok yüksektir. Binanın yaşı arttıkça beraberinde sorunları da artıyor. Özellikle kooperatif mantığı ile üretilen eski konutların iyi incelenmesini tavsiye ediyoruz. Yeni konutlarda ise kâr beklentisi olmadan maliyet odaklı inceleme yapılmasında yarar var. Site içinde bulunan sosyal alanlar da fiyatı etkiliyor.

İstanbul ve Ankaralılar için kiralamada Balıkesir merkezli Ayvalık, Edremit, Altınoluk’un yanı sıra güneyde Kemer, Kaş, Göcek, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Çeşme, Kuşadası ve Didim en çok rağbet gören bölgeler arasında yer alıyor.

Bodrum’da orta büyüklükteki yazlık fiyatları 400 bin ile 1 milyon lira arasında değişirken en gözde bölgeler arasında yer alanYalıkavak, Türkbükü, Gümüşlük (Karakaya), Bitez, Turgutreis, Ortakent-Yahşi, Konacık ve Mumcular’da aylık kiralama ortalama 5 bin lira seviyesinden başlıyor.Sezonluk kiralamada ise değer 3 bin 500’e kadar düşüyor. İstanbul’a yakın mesafedeki Silivri, Çatalca’da aylık kira değerleri minimum bin 800 lira iken İzmit tarafında bu değer 4 bin liraya kadar çıkıyor.

Çeşme’de konutların metrekare fiyatı 7 – 10 bin aralığında değişirken Alaçatı’da sezonluk kira fiyatları 25 bin liradan başlıyor. Yalova’nın Çiftlikköy ile Bursa’nın Orhangazi bölgesi de son yıllarda rağbet görmeye başladı.

Güneş

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS