Hasan Paşa Hamamı’nda restorasyon çalışmaları başlatıldı

Yazar:

25.02.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Hasan Paşa Hamamı’nda restorasyon çalışmaları başlatıldı

Mudanya’daki tarihi Hasan Paşa Hamamı, kültür merkezi olarak restore edilecek.

Hasanbey Mahallesi’nde 1600 yılında Osmanlı’nın Mısır Bölge Komutanı Hasan Paşa tarafından yaptırılan, 400 metrekare kapalı alana sahip hamam ve çevresindeki bin metrekare alanda, restorasyon çalışmalarına başlandı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çalışmaların başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hamamın eski ihtişamına kavuşup, özgün ve orijinal haline tekrar döneceğini söyledi.

Mudanya’nın kalbinin attığı sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılacağı güzel bir kültür merkezinin, bu şirin ilçeye kısa zamanda kazandırılacağını belirten Altepe, şöyle dedi:

”Bu hamam 400 küsur yıllık tarihi ile mutlaka Mudanya’mıza kazandırmamız gereken bir eserdi. Adeta harabe görünümü olan bu eser, artık canlandırılıyor. Hamamın restorasyonunda, fuaye, çok amaçlı salon, sergi salonu, depo, kazan dairesi banyo ve tuvaletlerle kafeterya yer alacak. 400 metrekarelik kapalı alandaki kültür merkezi olarak işlevlendirilecek hamam, sosyal kültürel ve sanatsal etkinliklerin merkezi olacak. Hamamın yanı sıra yanındaki bin metrekarelik park alanı da düzenlenerek, amfi tiyatro, çocuk oyun bahçesi, basketbol sahası, çardak ve çay büfesi yapılacak, Mudanya gerçek bir merkez kazanacak. Mudanya’mızı, gerçek bir turizm kenti ve vizyon bir kent olması yolunda bu eseri kazandırıyoruz.”

Altepe, katkılarından dolayı hayırsever iş adamı Agah Bursalı’ya da teşekkür etti.

Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk de Mudanya’nın yapılan tarihi canlandırma çalışmaları ve hizmetleriyle Türkiye’nin parlayan yıldızı olacağını bildirdi.

İlçe Belediye Başkanı Hasan Aktürk ise 1,3 milyon liraya ihale edilen restorasyonun, 365 günde tamamlanacağını söyledi.

”Mudanya ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen büyük projeleri birleştirdiğimiz zaman görüyoruz ki Mudanya, devletten de aldığı destekle bu dönem itibariyle çok şanslı” diyen Aktürk, ”Hasan Paşa Kültür Merkezi restore edilerek, 1 yıl içerisinde hizmete girecektir. Yine Büyükşehir belediyemizin desteğiyle eski adıyla Tahir Paşa günümüzde Nur Hamamı olarak bilinen hamamın da restorasyonuna, önünüzdeki günlerde başlayarak, halkımıza bir sosyal alan daha oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Zaman

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ