Havzada inşaata suç duyurusu

Yazar:

18.10.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Havzada inşaata suç duyurusu

Gaziemir’de Tahtalı Barajı koruma havzasında yer alan eski fabrika binasında aylardır süren inşaat çalışmalarının ardından buraya Gaziemir Belediyesi tarafından ruhsat verilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Binadaki mevzuata aykırı inşaat çalışmaları daha önce de yargı tarafından incelemeye alınırken Gaziemir Belediyesi’nin son iç tadilat ruhsatı verme kararıyla ilgili de yargı yolu gözüktü.

‘Herkesin hakkı var’

İzmir Barosu avukatlarından Yusuf Akın, tüm İzmirliyi ilgilendiren Tahtalı Barajı’ndaki yapılaşmayla ilgili olarak hem idare hem de ceza sorumluğu bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirttti. Avukat Akın, “İzmir’de yaşayan herkesin bu şikayette bulunma hakkı var. Çünkü o barajdaki su tüm İzmirlilerin kullanımına ait” dedi.

Çevre kirliliği de var

İzmir’in su ihtiyacının önemli bir kısmını sağlayan Tahtalı Barajı Havzası’nda okul haline getirilmeye çalışan depoya ruhsat verilmesiyle başlayan tepkiye hukukçular da katıldı. İzmir Barosu avukatlarından Yusuf Akın, Yeni Asır Gazetesi’nden takip ettiğini belirttiği konuyla ilgili İZSU abonesi olan yani bu barajın suyunu kullanan kendi müvekkillerinden de sık sık telefonlar aldığını ve havzadaki yapılaşmanın durdurulması, verilmiş ruhsatın iptali için hem şahsi olarak hem de müvekkilleri adına savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Akın, havzadaki yapılaşmanın sadece idari açıdan bir suç teşkil etmediğini aynı zamanda çevre kirliliğine neden olduğu için cezai sonuçları olduğunu da belirtti.
Avukat Akın, “Ortada kirlenen su, İzmir’de yaşayan 4 milyon kişiyi ayrı ayrı ilgilendiren bir sorun. Herkesin bu anlamda kişisel olarak kirlenmeyi yaratan ve kirlenmeye neden olanlar hakkında suç duyurusunda bulunma hakkı var. Gelecekte oradaki suyun kirlenme ihtimali dahi varsa burada çevre açısından kirlenme var demektir. Bu da suç. Bu kirlenmeye neden olanlar kadar kirlenmenin olmasına izin ve ruhsat verenler de suç işlemişler. Onlar hakkında da görevi kötüye kullanmak suçundan dava açılabilir” dedi. ALİ EYCE

Sorumlu olan herkes hesap verecek 
Çevreci müvekkilleri ve arkadaşlarıyla bir grup oluşturduklarını ve toplantılar yaparak yapılacaklar hakkında yol haritası hazırladıklarını belirten avukat Yusuf Akın, “Havzada inşaat yapandan tutun da, inşaatın yapılmasına göz yuman, inşaatın yapılmasına izin veren herkes yargı önünde bu şehirde yaşayan insanlara karşı çevre kirliliği içinde hareket ettikleri için hesap verecekler” dedi.

kaynak: yeniasir.com.tr

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.05.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3480 ₺ 3480 ₺ 3510 ₺
İzmir 3420 ₺ 3455 ₺ 3485 ₺
Karabük 3390 ₺ 3430 ₺ 3430 ₺
Biga 3440 ₺ 3465 ₺ 3490 ₺
Payas 3400 ₺ 3430 ₺ 3460 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ