yakan aydınlatma


Hendek’te Kentsel Dönüşümün İlk Binaları Yükseliyor

Yazar:

17.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Hendek’te Kentsel Dönüşümün İlk Binaları Yükseliyor

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Hendek Belediyesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Hendek Kemaliye Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesinin temelleri atıldı. Bin 100 kişinin yaşadığı 63 dönümlük alanda gerçekleştirilen dönüşüm projesinin yüzde 30’u konut, yüzde 70’i ise sosyal donatı alanlarından oluşacak.

Ocak 2013’te Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edilen ve Nisan ayındaBaşbakan Erdoğan’ın İstanbul Gaziosmanpaşa’dan gerçekleştirdiği canlı bağlantı ile ilk yıkımın yapıldığı Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Kemaliye Mahallesi’nde yerinde dönüşüm çalışmaları kapsamında temel atma töreni gerçekleştirildi.

Temel atma törenine Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar, Ak Parti Hendek İlçe Başkanı AliKemal Sofu, Ak Parti Hendek Kadın Kolları Başkanı Fatma Gülşen Dursun, Ak Partiİl Yönetim Kurulu Üyesi Şenay Sakal, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, hak sahipleri ve vatandaşlar katıldı.

Hendek Belediyesi Bando Takımı’nın çaldığı İstiklal Marşı ile başlayan program, Hendek Belediyesi FOLKEM ekibinin Geyve Oyunları gösterisiyle devam etti. Temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, 6 bin 306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin uygulandığı Kemaliye Mahallesi’nde örnek bir şehirleşme olacağını söyleyen Başkan İnci, “Biz yıkmaya değil yapmaya, üzmeye değil yaşamaya sevinci kazandırmaya geldik. Hedefimiz her alanda yıldızlaşan olan bir ilçe inşa etmek. Bizim logomuzda 5 tane yıldız var. Bunlardan birisi şehirciliği temsil ediyor ve bugün şehircilikte bir çığır daha açmak için buradayız” dedi.

Bin 100 kişinin yaşadığı 63 dönümlük alanda yapılacak yeni kentsel dönüşüm projesinin yüzde 30’u inşaat, yüzde 70’si ise yeşil alan, meydan, park gibi sosyal donatı alanlarından oluşacağını belirten Başkan İnci, “Kemaliye Mahallesi’nde toplam 18 bin metrekarelik tabanlı inşaat alanı içerisinde tüm binaların Bodrumkatları otopark olarak dizayn edildi. Otoparklarda ayrıca egzoz gazının temizlenmesi ile ilgili de iklimlendirme çalışmaları yer alacak. Çevreci bir anlayışla tasarlanacak binalarda apartman sakinleri evsel atıklarını evlerinden çıkarmadan Bodrumkatında bulunan çöp deposuna gönderebilecekler. Şehircilik dendiği akla Hendek gelecek. Turizm dendiğinde akla Hendek gelecek. Akarsu dendiğinde akla Hendek gelecek. Bütün güzelliklere örnek Hendek’te olacak” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen de yaptığı konuşmada, “5 Nisan da Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın startını verdiği Kentsel Dönüşüm projesinin temel atma töreninde bir araya geldik. Kısa bir sürede Hendek’te temel atma başladı. Hendek Belediye Başkanı Ali İnci gibi başkanlar olduğu sürece, Türkiye’de dönüşüm projeleri çok hızlı bir şekilde başarıyla tamamlanır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bugün itibari ile yüz alanda dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. Bu uygulamada bizlere destek veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bugün Hendek’te başlatmış olduğumuz temel atma törenini inşallah kısa sürede konut olarak taçlandıracağız” şeklinde konuştu.

Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise, “Böyle güzel bir programda bulunmaktan mutluyum. Türkiye’deki gelişmelerden ilimizden de faydalanıyor. Sakarya’nın ilçelerinden Hendek bu alanda liderlik eden, çok ciddi gelişmeleri, kalkınmayı, büyümeyi istikrarlı bir şekilde sürdüren bir ilçe olarak konumunu sürdürüyor. Bu gelişmede herkesin emeği vardır. Uyumlu işbirliğine açık kurum ve kuruluşlarının uyumlu bir şekilde götürdüğü bu çalışmalar vatandaşımıza hizmet olarak yansıyor. Hendek Belediyesi’nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sorumluluğunda yürütülen Hükümetimizin Kentsel Dönüşüm Projesinde yine liderlik yaparak ilimizde ilk dönüşümü başlatan belediye oldu. Kısa sürede de mesafe almaya başladı. Bugün temel atmada inşallah daha sonra da anahtar tesliminde yine bir arada olacağız” diye konuştu.

Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, 1999 yılında yaşanan depremde çok büyük can kayıplarının yaşandığını ve bu can kayıpları yaşanana kadar Türkiye’de mühendislik birimini unutmuş durumda olduğumuzu belirterek, “1999 yılında yaşanan bu coğrafyada yaşanan çok ciddi bir deprem oldu ve çok büyük can kayıpları yaşandı. Biz bununla ilgili olarak bu can kayıpları yaşanana kadar biz Türkiye’de neredeyse mühendislik birimini unutmuş durumdaydık. Şu anda binalarımızın 1999 depreminden sonra 2007’deki revizyonlardan sonra bizTürkiye’de sağlam ve güçlü binalar yapmayı öğrendik. Biz bu binaların içinde vatandaşımız emniyetle oturabilir. Bu konuda kimsenin tereddütü ve endişesi olmasın. Türkiye’de özellikle 2007’den sonra yapılan binalar gerçekten sağlam binalardır. 1999 yılındaki o kötü tecrübenin sonunda yapı denetim kuruluşları kuruldu. ve Türkiye’de artık yapılan tüm binalar ve özel binalarda yapı denetim kuruluşları yani devletin denetimi altında yapılıyor. Şuanda malzeme üretimi, yapı aşaması, üretim aşaması denetim altındadır. Dolayısıyla iyi proje denetim ve sonuçları dolayıyla sağlam binalar olacak” dedi.

Konuşmaların ardından protokol sahne de hayırlı olsun dilekleri ile “Ya Allah, bismillah” diyerek hep birlikte butona bastı. Program sonunda katılımcılara Hendek Belediyesi tarafından aşure ikram edildi. – Sakarya

kaynak: haberler.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13500 ₺ 13400 ₺ 13150 ₺
İzmir 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Karabük 12900 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Biga 13250 ₺ 13100 ₺ 12900 ₺
Payas 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Gebze 13250 ₺ 13150 ₺ 12900 ₺
Samsun
Ankara 13050 ₺ 12900 ₺ 12700 ₺
Bursa 12950 ₺ 12800 ₺ 12600 ₺
Kütahya
Sivas 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS