-

yakan aydınlatma


Hulusi Belgü: AVM ve ticari kiralama ile ilgili kanun hazırlanmalı!

Yazar:

04.03.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Hulusi Belgü: AVM ve ticari kiralama ile ilgili kanun hazırlanmalı!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Belgü, “8. AVM Yatırımları” konferansının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de alışveriş merkezi (AVM) sayısının 365’e ulaştığını, geçen yıl 10 milyon 500 bin metrekare kiralanabilir alanda AVM’lerin 90 milyar lira ciro elde ettiğini belirterek, bu yıl 110 milyar lira ciro beklediklerini kaydetti.

Borçlar Kanununun yeniden yapılması gerektiğini ifade eden Belgü, “Burada 8 madde var, bunu incelerseniz kritik şeyler söz konusu. Bunlardan biri yabancı döviz ile kiralanan gayrimenkullerde enflasyon oranlarının yansıtılmaması ile ilgili karar. Alışveriş merkezlerinde veya ticari şeylerde kiralayana kiraladığı yeri istediği zaman terk etme serbestisi veriyor, bunun yanı sıra istediğine devretme yetkisi veriyor. Böyle olduğunda marka karması ve onların konumlandırılması gibi ciddi problem getirecektir. Burada bir problem olduğunun hükümetimiz de biliyor, bu yüzden 8 sene ertelenmişti, bunun tamamen kalkması lazım. Alışveriş merkezleri ve ticari kiralama ile ilgili kanun hazırlanması lazım” diye konuştu.

Türkiye’de alışveriş merkezlerinde yaklaşık 15 milyar dolarlık bir yabancı yatırımcıdan bahsedildiğine dikkati çeken Belgü, şunları kaydetti:

“Son 1-2 senedir yabancı yatırımcının iştahı kaçmış vaziyette, bunun sebeplerinden biri de Borçlar Kanunu. Yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye daha fazla getirebilirsek daha hızlı büyüyeceğimizi, gelişeceğimizi düşünüyorum. Türkiye’de hala alışveriş merkezi ihtiyacı var. Alışveriş merkezi olmayan 20’ye yakın il var. Bu arada artık Güneydoğu’daki olaylar da ne olursun bitsin, nihayete ersin, biz ülkemizde barış ve huzur içinde yaşayalım. Oraya da yatırım yapalım, oradaki insanlar da bu yatırımlardan faydalansın ve ülkeye barış gelsin. Önümüzdeki 3 sene içerisinde toplam kiralanabilir alanı 2 milyon metrekarelik alışveriş merkezi yapılacak.”

“Müşteri yüksek katlı AVM istemiyor”

Konuşmasının ardından Belgü, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yatırımlarını donduran yabancı yatırımcıların olup olmadığına ilişkin soru üzerine Belgü, alışveriş merkezi sektörüne bakıldığında yatırımın büyüdüğünü ancak yabancı yatırımcının çok fazla yer almadığını kaydetti.

Belgü, her yerde enflasyon bulunduğunu, kiralanan yere enflasyondaki oranın yansıtılmadığında gayrimenkullerin değer kaybedeceğini vurgulayarak, Türk lirasıyla yatırım imkanı sağlandığı takdirde yatırımcının Türk lirasına geçebileceğini söyledi.

2,5-3 sene içerisinde yaklaşık 40 yeni AVM açılacağını ifade eden Belgü, kiralanabilir alanın 10,5 milyon metrekareden 12,5 milyon metrekareye çıkacağını bildirdi.

Belgü, kapanan AVM’lerin bulunup bulunmadığına yönelik soruya Belgü, “Tabii ki oluyor. Her yapılan işte hatalı yatırım yapan oluyor. Bizim işlerde manevra yapmak da çok zor. AVM’lerde 6-7 katlıları da yapıldı artık çalışması mümkün değil. Müşteri yukarı çıkmak istemiyor. Yürüyen merpen de yapsanız, asansör de koysanız müşteri işini 2-3 katta bitirmek istiyor” dedi.

“Güneydoğu’ya AVM yatırımı olacak mı?” sorusu üzerine Belgü, İstanbul’un büyük bir pazar olduğunu belirterek, “Aslında doğuya yatırım yapmak daha kolay ama son 1 senede yaşanan olaylar yatırımcının oraya yönelmesini zora sokuyor. Böyle olaylar olduğunda insanlar alışverişi düşünmüyor” dedi.

“Bizim bir enstrüman bulmamız lazım”

Asgari ücretteki artış ve kurdaki dalgalanmanın karlılıklara etkisine ilişkin soruya Belgü, “Asgari ücretteki artış perakende sektörünün maliyetini artırdı ama bunun da geri dönüşü olarak ticaret artacaktır. Kurdaki oynaklık bizim alışa geldiğimiz bir şey oldu. Artık herkes bununla yaşamayı öğrendi, perakendeci gelip bize bununla ilgili serzenişte bulunmuyor” yanıtını verdi.

Belgü, sektördeki kiraların yüzde 30’unun avro, yüzde 30’unun Türk lirası, yüzde 40’ının dolar olduğunu aktararak, “Borcunu ödeyen AVM’lerin bazıları ve yatırımcısı Türk olanlar Türk lirası kullanıyorlar ama borcunu ödemeyenler yapmazlar. Bizim bir enstrüman bulmamız lazım. Buna perakendeci ve AVM’ci olarak bakmamak lazım. Bankalarla oturup kurlar konusunda ne onların zarar göreceği ne bizim spekülatif bir oluşum karşısında ezileceğimiz çözüm bulmamız lazım. Bankaların bize önermesi önemli. Kiracı veya yatırımcı kendini hedge (güvenceye almak) etmeli. Güvencede hissedecekleri bir şey olması gerekiyor, bunun için çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

AA

Haber PR ajansı tarafından şu şekilde servis edildi;

52 milyar dolarlık yatırım değerine sahip Alışveriş Merkezi (AVM) sektörü temsilcisi Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) düzenlediği AVM Yatırımları Konferansı 3 Mart 2016’da Wyndham Grand İstanbul Levent Otel’de sekizinci kez sektör bileşenlerini biraraya getirdi. AVM sektörüne yön veren AYD ve sektörün eğitim, bilgi ve gelişim merkezi SOYSAL işbirliği ile hayata geçirilen konferans, AVM yatırımcıları ve perakendeciler başta olmak üzere, AVM merkez yöneticilerini, sektöre destek veren firmaları ve dünyaca ünlü duayenleri ağırladı. AVM Yatırımları Konferansı’nda sektörün gündemindeki Perakende Yasası’ndan , sektörün büyüme rakamlarına, hedeflerine ve sektörde dünya trendlerine varan geniş bir ilgi yelpazesinde oturumlar düzenlendi.

Moderatörlüğünü Melda Yücel Kocaalp’in üstlendiği AVM Yatırımlari Konferansı, AYD Başkanı Hulusi Belgü ve Multi Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya’nın açılış konuşmaları ile başladı.

“Türkiye’de AVM sayısı 365’in üstüne çıktı, geçtiğimiz yıl 10 milyon 500 bin metrekare kiralanabilir alanda AVM’ler 90 milyar TL ciro elde etti. Geçen yıl yaşanan iki seçim, ekonomideki belirsizliklere rağmen AVM’lerde yapılan ticaretin hacmi yüzde 15 oranında arttı. 2016 yılında ise sektör hacminin 110 milyar TL seviyesine çıkması bekleniyor. Bizim bu aşamada oldukça önemsediğimiz konuların başında Perakende Yasası geliyor. Geçtiğimiz yıllarda biz sektör bileşenleri ve temsilcileri olarak bir araya gelip bir örnek çalışma yaptık ve mutabakata vardık ve bakanlıklar da çalışmamızı yüzde 97-98 oranında yasaya aldı. Şimdi yasanın kalanı ile ilgili yine benzer bir işbirliği sergilemeyi arzu ediyoruz.” dedi. Belgü konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yine sektörün en sıcak konu başlıklarından bir diğeri de Borçlar Kanunu’na ilişkin ertelenen sekiz madde. Bizim bu sekiz madde için de çalışmamız gerekiyor. Özellikle Türkiye’de kiralama yasaları kiralayanı koruma maksadıyla hazırlanmış ancak ticari kiralamalarda bu yasa yabancı yatırımcının iştahının kaçmasına yol açıyor. Yabancı yatırımcının Türkiye’ye gelmesinin büyüme hızımız üzerindeki etkileri düşünülürse bu konu çok daha önem kazanacak. Önümüzdeki dönemde bu konu da dikkatle takip ettiğimiz gündem maddelerinden biri olacak. Diğer yandan Türkiye’de hâlâ AVM ihtiyacı var, 20’ye yakın AVM’si olmayan şehir var ve bu şehirler ağırlıklı olarak Güneydoğu Anadolu bölgemizde. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu olaylar da artık lütfen son bulsun, ülkeye tekrar barış hakim olsun ve bizler de gidip o illerimizde de yatırımlarımızı yapalım. Üç yıl içinde hedeflerimizin de altını da çizeyim. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de toplam kiralanabilir alanı 2 milyon metrekareye varan alışveriş merkezi daha yapılmasını hedefliyoruz. Perakende sektörü ve Türkiye ekonomisi alışveriş merkezlerine yapılan yatırımlarla birlikte büyümeye devam edecek. Konuşmamı Che Guevera’nın bir sözüyle tamamlamak istiyorum, yağmur komünisttir ben sosyalist diyorum, herkese yağar. Rüzgar ise kapitalisttir zayıf olanı yıkar. Yağmurunuz bol olsun, diyorum.”

Belgü’nün ardından söz alan Multi Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya ise sözlerine “Hareketli bir yılın ardından sektör hedeflerini konuşacağız. Geçen yıl ilginç bir yıldı, iki seçim, artan terör olayları, global piyasalardan çıkış ve TL’nin yaşadığı değer kaybına rağmen, yüzde 3.5 büyüme bekleniyor. Perakende bu büyüme oranının yakalanmasında önemli itici bir güç oldu. Cirolar geçtiğimiz yıla göre yüzde 15 oranında arttı, endeks her ay arttı ve metrekareye düşen verimlilik oranları rekor kırdı, ziyaretçi oranları yüzde 4 artış gösterdi ve sektör büyüdü.” başladı ve “Biz Multi Türkiye olarak yönetimimizdeki 15 AVM’nin geçtiğimiz yıl boyunca 170 milyon kez ziyaret edildiğini gördük. 1 milyon metrekare kiralanabilir alan 5.5 milyon TL ciro ve yüzde 5 büyüme demek bu rakam aynı zamanda. Bu demek oluyor ki perakende, organize perakende ile büyüyor. Bugün AVM’ler bundan 10 yıl öncekinden farklı bir anlam taşıyor insanlar için. Gençlere sosyalleşme imkanı sunan, insanların gitmekten keyif aldığı, işlerini hallettiği, çevreyle uyumlu, yeme içme alternatiflerinin çok olduğu yapılar daha çok tercih ediliyor. Fiziksel mekanın önemi giderek artıyor. Bu da demek oluyor ki bizim de bu paralelde gelişme kaydetmemiz gerekiyor. AVM’leri kendimize uygun değil, tüketiciye uygun şekilde inşa etmeli, yatırım yapmalıyız.” dedi.

Mall Income Group, Genel Müdürü Damian Lewis “Kira Dışı AVM Gelirlerini Artırmak” başlıklı oturumunda “Kira dışı gelirler nelerdir, nasıl artırılır?”, “Dünyada ve Türkiye’de kira dışı gelirin, toplam gelire oranı nedir?” vb. gibi sorulara yanıt verdiği konuşmasında AVM gelirleriyle, AVM’nin değeri arasındaki ilişki, AVM gelirleri artırılırken müşteri memnuniyetini geliştirmenin yolları gibi önemli konuların da altını çizdi. Damian Lewis, Türkiye’de AVM dışı gelirlerin yüzde 3 seviyesinde olduğuna işaret ederken bu anlamda Türkiye pazarının Avrupa, Amerika ve Avusturalya pazarlarındaki yüzde 8 ile 15 arasında değişen oranları yakalayabilmesi için ilk hedefin yüzde 5 olduğunu anlattı. Mucizevi 5’i nasıl yakalarız, sorusunu soran Lewis, bunun sırrını Kiosk ve perakende satışlarının artırılması, kira ortaklıkları sağlanması, hediye kartları ve toplam/entegre tesis çözümleri sunulması olarak verdi.

“Müşteri Odaklı AVM’ler” başlıklı oturumda Açıkkart İş Geliştirme ve Müşteri İlişkileri Direktörü İdil Laslo, müşteri bağlılığı sağlamanın püf noktalarını anlattı. İş partnerleri olan AVM’lerin 2015 yılı verilerini analiz ettiklerini kaydeden Laslo, bu 17 tane AVM’nin datasından çıkan sonucu şu sözlerle aktardı: “500 bin tekil müşteri ziyareti ve bin 200 markadan yapılan alışveriş çıktı karşımıza. Bu müşterinin ise sadece yüzde 30’u cironun yüzde 70’ini sağlamış. Değerli müşteri bu yüzde 30’luk kitle. Bu insanların etki alanını da hesaba katarsak yüzde 35 gibi bir oran çıkıyor karşımıza ve esas amacımız bu yüzde 30’luk müşteri kitlesinin sadakatini kazanmak”

TEPAV İcra Direktörü Dr. Güven Sak “Türkiye’ye Ezber Bozan Bakış” başlıklı oturumuyla katılımcıları yol gösterici bir yolculuğa çıkardı. Sak bugüne kadar Türkiye’nın sergilediği hızlı büyüme ivmesinin yavaşladığını ve yüzde 3 seviyelerine indiğini işaret ederken, kısa bir sürede kişi başına düşen milli geliri 10 bin dolar seviyesine çıkardık ancak şimdi 25 bin doları hedefliyorsak bunun için yeni politikalara ihtiyacımız olduğunu belirtti. Bugün 1990 yılıyla kıyaslandığında Almanya ve Türkiye arasındaki şehirleşme farkının oldukça azaldığını aktaran Sak, 2020’de bu farkın kapanacağını işaret etti. Sak, konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Her şeye rağmen büyük resme bakarsak Türkiye’nin normalleşme süreci başarıyla devam ediyor. Günlük hadiselerle çok fazla ilgilenmeden resmin geneline bakmak daha faydalı. BU anlamda iki trend önem kazanıyor biri Türkiye ekonomisinin küresel ekonomiye entegre olması diğeri de Türkiye’nin tarihi ve coğrafyasıyla barışma süreci.”

İlk kahve molasının ardından “Alışveriş Merkezleri Hizmet Başarı Ödülleri”nde, Alışveriş Merkezleri Hizmet Kalitesi Benchmark Projesi’nde 2015 yılında en yüksek notu alan AVM yöneticilerinin ödülleri takdim edildi. Ardından “Yeni Nesil AVM’ler” başlıklı oturumda Via GYO Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar söz aldı.

Bayraktar, “Biz Türkiyeli yatırımcılar olarak yurtdışındaki pazarlara da açılma hedefindeyiz. Amerika’da AVM sektöründe doymuş bir pazar var ama yenilik yok. Biz Türkiyeli alışveriş merkezi yatırımcıları olarak, bu yatırım kalitesiyle, yenilikçi bakış açımızla Amerikan pazarına girsek çok başka işler yaparız. Bunu özellike eyaletler bazında ele alınca beş-altı eyalette yatırımlarımız devam ediyor ve New York ve California eyaletlerinden çıktığımızda diğer Amerika eyaletlerinde çok daha hızlı ilerlediğinizi görüyorsunuz. Önemli olan konu şu ki biz dünyadaki birçok markadan birçok yatırımcıdan daha fresh’iz” şeklinde konuştu.

Alışveriş Merkezleri ve Güvenlik Algısı başlıklı oturumda Pronet Genel Müdür Yardımcısı Melih Niyego “Geçen yıl her gittiğim toplantıda daha çok güvenlik kamerası ve daha az görünür güvenlik talebiyle karşılaşıyordum oysa Türkiye’de bir yıl içinde yaşananların ardından bugün gittiğim her toplantıda daha görünür güvenlik talebiyle karşılaşıyorum. Bir yılda güvenlik algımızı 180 derece değiştiren neydi peki? Biz yaptığımız çok çeşitli veri analizleri sonucunda sosyal medyada ve medyada AVM’ler ve güvenlik tehdidi yönünde çıkan haberlerin sürekli artmasına karşın halkın AVM’lere güven duyduğunu fark ettik. Bu güven  Ankara  saldırısından sonra Ankara’da AVM ziyaretinin bir önceki yıl aynı güne göre yüzde 10 arttığını gösteriyordu. Oysa Paris saldırılarından sonra AVM’ler kapılarına iki gün kilit vurdu.

Pronet Genel Müdür Yardımcısı Melih Niyego, “Alışveriş Merkezleri ve Güvenlik Algısı” başlıklı oturumunda AVM’lerin yaşamsal konusu olan güvenliği yeni ortam, yeni kararlar ve yeni aksiyon planları doğrultusunda masaya yatıracak.

Marka ve Pazarlama Dâhisi Martin Lindstrom ise katılımcılarla iş dünyasının markalara ve müşteriye bakışını değiştirecek ipuçlarını paylaşacak. Lindstrom, Time Dergisi’nin “Dünyanın En Etkili 100 Kişisi” listesinde ve Bestseller listelerinden inmeyen “Buy.ology / Satın Almaya Dair Bildiğimiz Her Şey Neden Yanlış?” ve çok sayıda kitabın da yazarı. Lindstrom ise aslında gündelik detaylarda, müşterilerin gözlemlenebilir davranışlarında yani küçük data’da gizli olduğunu ve bunu “duygusal DNA olarak tanımladığını anlattı. Lindstrom “Bu tıpkı bir insanın hasta olup olmadığını anlamak için ondan alınan bir damla kanın analiz edilmesine benziyor. Mesela bu tip bir tıbbı test için litrelerce kan vermezsiniz. Müşterileri analiz etmek içinde büyük data değil, onlar hakkında ufak tefek bilgilere ihtiyacınız var” dedi.

kaynak:emlakkulisi.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS