-

İç Mimarlık Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Yazar:

20.03.2022

Kişi Okumuş

0 Yorum

İç Mimarlık Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


İç Mimarlık Nedir?

İç mimarlık,  mimarlıkla dekorasyonculuk arasında bir çizgide konumlanmıştır. Yarı açık ve kapalı alanların iç düzenlemesini, kullanıcı istekleri doğrultusunda ergonomik çözümlerden ve uygun malzeme, aksesuar kullanımını gerçekleştiren bir meslek grubudur.  Hem bir bilim hem de bir sanat dalıdır diyebiliriz. Kısacası iç mekânların güvenilir, konforlu ve estetik olmasını sağlarlar. Dekorasyon projeleri hazırlarlar. Hayal dünyasının gelişmiş, iletişiminin güçlü, pratik çözümler üretecek ve kendini sürekli geliştirmeye açık kişilik yapısına sahip olmak bu meslek mensupları için önemlidir.

İç mimar nasıl olunur, ülkemizde iç mimarlık eğitimi 4 yıllık lisans düzeyinde bir disiplindir.  Yetenek sınavıyla ya da üniversite sınavı puanıyla bu 4 yıllık eğitime hak kazanılabilir. Başarılı şekilde mezun olanlar İç Mimar unvanına sahip olurlar.

 

İç Mimarlık Dersleri

İç mimarlık tasarım ve uygulama ağırlıklı bir bölümdür. Mimarlık eğitimiyle benzerlik gösterir. Tasarım ağırlıklı olduğu için çizim eğitimin büyük bir kısmını oluşturur. Çizime yetenekli olmak bu eğitimde daha rahat etmenize olanak sağlar. Günümüzde birçok fakülte yetenek sınavıyla bu bölüme öğrenci almaktadır. Teknik resim ve malzeme bilgisi lisans eğitiminde öğrenciye verilir. Pratik özümler sunmak ve uygun malzemeyle bunu gerçekleştirmek bu bölümün misyonlarındandır. Bu kapsamda proje dersleri her dönem verilmekte eğer başarısız olunursa dönem başarısız sayılmaktadır. Çizim programları iç mimarlık gibi tasarım gerektiren disiplinlerde oldukça önemlidir. Gerçekçi çizimler yaparak kullanıcıya proje sonunda yapılacak olan alan tanıtılır ve fikir alınır. Bu sebeple 3dsmax, Autocad, Sketchup, Lumion gibi programlar iyi öğrenilmeli gerekirse kursa gidip sertifikası alınmalıdır.

Teknik resim, iç mekânda tasarım ve malzeme, mekân tasarım tarihi, renk ve doku gibi dersler verilmektedir. İç mimarlık bölümü zor mudur eğitim sırasında çizimlerle sık sık uğraşırsınız, proje derslerinin yoğunluğu sebebiyle teslim haftasında sabahlamalar olabilir. Emek ve sabır isteyen bir bölümdür.

 

İç Mimar Ne İş Yapar?

İç mimarlar bir mekânın tasarımının her noktasından sorumludur. Bu mekânı tasarlarken kullanıcının isteklerini dinlemeli o isteklere bağlı kalarak çözümler üretmelidir. Mekânın aydınlatmasından, ısıtmasından, çevreyi düzenli hale getirerek sağlı yapılanmadan ve ekonomik fırsatlar sunarak gelenek görenekleri yaşatmak gibi birçok unsurdan iç mimar sorumludur. Gelişen yaşam anlayışıyla birlikte insanlar konforlu ve güzel mekânlarda yaşamak istiyorlar bu isteklerinin sonucunda iç mimarlık popüler bir meslek dalı haline gelmiştir. Güzel ve konforlu mekânlar insanın yaşam kalitesini de artırır. İç mimarlık nasıl bir meslek diye düşünürsek şunları rahatlıkla söyleyebiliriz insanlarla iletişiminin güçlü olması, pratik ve fonksiyonel düşünmeli, yere göre çözümler üretmeyi bilmeli ve analitik düşünmeli ve malzeme bilgisi üst düzeyde olmalıdır.

Çalışma alanları genelde kapalı alanlardadır. İç mekânların tasarımından sorumlu olduğu için kafe, restoran, iş yeri, fuar alanları gibi alanlarda çalışabilir. Ayrıca dış mekânlarda çevre tasarımında da görev alabilir. Kamu kurumlarında da bina planlaması gibi alanlarda çalışabilir.  Mimarlar, İnşaat Mühendisleri, Ressamlar v birçok meslek grubuyla iş birliği içindedir.

İç mimarlar pek çok farklı sektörde tasarımcı olarak çalışabilir. İş ilanları bu sebeple pek çok alanda olabilir. Güncel internet sitelerini takip etmek bu noktada önemlidir.

 

İç Mimarlık İş İmkânları

İç mimar iş olanakları tasarım boyutundan dolayı çeşitlidir. İç mimarlık ofislerinde özel sektörde iş bulabilir. Dekorasyon üzerine mağazalar açabilir. Tasarlama işinin olduğu her alanda iş imkânı bulabilir.

Peki, hangi kurumlarda iş bulabilir Mobilya firmalarında, çevre düzenlemesi yapan büyük şirketlerde, aydınlatma üzerine özelleşen şirketlerde çalışma şansı bulabilir. Kamuda da istihdam edilebilir. Belediyelerde, tasarım ihtiyacının olduğu kurumlarda hizmet verebilir.

Ayrıca lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlayarak profesörlüğe kadar yükselen bir akademik kariyere sahip olabilirsiniz. Ülkemizde pek çok üniversitede lisansüstü eğitim verilmekte olup yurtdışında da bu alanda pek çok kurumda eğitim verilmektedir.

 

İç Mimarlık Maaşları

İç mimar özel sektörde ya da kamuda çalışabilir. Özel sektörde pek çok alanda uzmanlaşabilir ve farklı kurumlarda görev alabilir.  Özel sektörde ne kadar maaş alır konusu tecrübeyle paralellik göstermektedir. Deneyimin artmasıyla birlikte bilgi birikim de artacağından aranan eleman konuma gelmektedir. Genel olarak asgari ücretle başlayan ücretler 10.000 TL gibi yüksek rakamlara da çıkmaktadır. Özel sektördeki maaş konusunda kişinin kendini geliştirmesi oldukça önemlidir. İyi bir üniversiteden mezun olmak, birçok yabancı dil bilmek ve uzmanlaşmak için sertifikalara sahip olmak bu noktada önemlidir. Devlet maaşları özel sektöre göre değişkenlik göstermeyip genelde sabit ilerlemektedir. Kamudaki ücretleri 11000-12500 TL arasında değişkenlik gösterir.

Yeni mezun maaşları ise firmadan firmaya değişiklik gösterir fakat genelde en az az maaş oranına yeni mezunlar sahiptir. Yoğun çalışma saatleri altında çalıştırılıp emeklerinin karşılığını alamazlar. Deneyim sahibi olamadıkları için pek çok is veren tarafından sömürülürler.

Kamu Mühendis ve Mimar Maaşları – 2022 

Mühendis  ve mimar (1/4) 2022 ocak maaşı 11.349 TL olarak belirlenmiştir. Bu en düşük derecenin maaşıdır derece arttırkça maaş artmaktadır.  Ayrıca, maaş hesaplamasında eşi çalışmayan memura ödenen aile yardımı ile 0-6 yaş grubu 2 çocuk yardımı esas alınmıştır.

  Orman Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Mimarlık Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  İnşaat Teknikerliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Devlette Çalışan Mimar ve Mühendislerin Maaşını Etkileyen Faktörler :

 • Derece/Kademe
 • Hizmet Yılı
 • Medeni Durum (Eşin çalışıp çalışmaması)
 • Varsa çocuk ve çocuk sayısı
 • Sendika üyeliği (3 ayda 1 kesilir, 3. ayda kesilen iade edilir)
 • Görev yapılan şehir/ilçe
 • Görev yolluğu – Harcırahlar
 • Yabancı Dil Tazminatı vb.

Özel Sektör Maaşlarına Dair Açıklamalar :

Şunu belirtmekte fayda var, maaş  firmaya, kuruma, şehirlere, ülkelere, kişinin tecrübe ve donanımına, yol,yemek,sigorta,konaklama gibi diğer imkan şartlarına  göre de  farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin, aynı tecrübede, aynı firmada  Moskova şehrinde çalışan ile; Irak’ta çalışan veya, İstanbul’da çalışanla Siirt’te çalışanın, aynı tecrübede, aynı pozisyonda, kurumsal bir firma ile daha az kurumsal firmada çalışanların maaşı aynı olmaz.  Bu nedenle net olarak bir maaş söylenemeyeceği için, yukarıdaki gibi aralıklar ile ifade edilir. Minium ve maksimum değerleri bilmek, mesleğin çalışma şartları ve hayat konforu açısından size fikir verecektir. 1500 tlye çalışan yeni mezun mimar mühendis olduğu gibi, 3000 tlye çalışan yeni mezunlarda bulunmaktadır. Ayrıca 20 yıllık tecrübesiyle 4000-5000  tl alan mimar mühendisler olduğu gibi aynı tecrübeye sahip olup 20000-30000 tl alanlar da vardır.

Özel Sektörde Maaşı Etkileyen Faktörler:

 • Tecrübe (Yüksek Tecrübe= Yüksek Maaş)
 • Yaş (Çok doğru olmasa da, bazen etkili olabilmektedir.)
 • Çalışılan Firma (Firmaların maaş skalaları önemli etkendir.)
 • Çalışılan Pozisyon (Aynı firmada aynı tecrübede, pozisyona bağlı farklılıklar olabilir, daha üst düzey pozisyon daha yüksek maaş alır, şantiye çalışanları; kısmen ofisten daha yüksek maaş alabilir, aynı ofiste, planlama müh. benzer tecrübede proje mühendisinden yüksek maaş alabilmektedir. )
 • Çalışana sağlanan mesai şartları ve sosyal imkanlar (Bir firma 2500 tl maaş + yol + yemek + özel sigorta + ev verebilir, diğer firma 3000 tl verir ama sigortayı asgariden yapar)
 • Çalışılan şehir, ülke (Aynı firma, aynı pozisyon, Moskova-Irak maaşları farklıdır, Bkz: Enka)
 • Mezun olunan üniversite (Mezun olunan üniversite, doğrudan olmasa da dolaylı olarak etkiler, üniversitenin seçkinliği size daha yüksek maaşlı kapılar açabilir.)
 • Yabancı Dil (Firmanın bu şartı aradığı durumda, bilenle bilmeyen bir olmaz)
 • Yüksek Lisans ( Yüksek lisans daha fazla tecrübe ve bilgi dolayısı ile daha yüksek maaş olabilmektedir. Enka, İş Bankası gibi  gibi kurumsal firma ve kurumlarda, kamuda, yüksek lisans maaş artışı demektir.)
 • Yurtdışı Tecrübesi (Farlılık yaratan bir etkendir)
 • Çalışılan alandaki diğer yetkinlikler (program bilgisi, eğitim vb.)
 • Referenslar ( Halk dilinde torpil denilmektedir.)
 • Kişisel Beceriler ( Başlıcası tabir-i caizse; kendini nasıl sattığınızdır. Bunun dışında iletişim gücü, takım çalışmasına yatkınlık, pratik düşünme ve hareket edebilme, ikna yeteneği vb. çeşitli pozisyonlarda önem arzettiğinden kişiyi seçkin kılıp yüksek maaş almasına yardımcı olabilir.

 

İç Mimarlık Atama Puanları

İç mimarlık bölümü kamuda ataması çok az olan bir bölümdür.  Son 2-3 yılda iç mimarlara yönelik kadro açılmamıştır. 4751 nitelik koduna sahip olan bu bölüm için KPSS puanına göre atamalar normal şartlarda gerçekleşir. Açılan kadronun minumum düzeyde olması sebebiyle atama puanlarının bir hayli yüksek olduğunu belirtmeliyiz.

 

İç Mimarlık Taban Puanları ve Sıralamaları

Her sene bölümün kontenjanlarıyla birlikte taban puan ve sıralamalar da değişmektedir.

puan tablosu güncellenmektedir.

  Çevre Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Yazılım Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Harita Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

 

kaynak : https://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/kategori/muhendislik-maaslari

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS