İHALE TAMAM STAT YOLDA

Yazar:

29.01.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

İHALE TAMAM STAT YOLDA


Karşıyaka’nın yıllardır özlemle beklediği stat hayali için dün Ankara’da ilk adım atıldı. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından 15 bin kişilik inşa edilecek Karşıyaka Stadı’nın ihalesi dün Ankara’da yapıldı. Büyük ilgi gören ihaleye 14 firma katıldı ve tekliflerini sundu. İdarenin 62 milyon 817 bin 776 lira muhammen bedelle çıkılan ihaleye Ali Acar İnşaat, Veron Dış Ticaret-Vera İnşaat AŞ ortaklığı, Kayasan Yapı-Doğa İnşaat ortaklığı, Sarıdağlar İnşaat AŞ, Aksoy İnşaat AŞ, Çakır İnşaat AŞ, Nuhoğlu-Dalgıç İnşaat ortaklığı, Özyurt İnşaat, Özoğuz İnşaat-Namık Kemal Yücel İnşaat ortaklığı, Alver İnşaat AŞ, İZKA İnşaat, Demas İnşaat LTD, Elit İnşaat-Oze İnşaat ve Doyap İnşaat katılıp, teklif verdi.
Tekliflerin büyük çoğunluğunun 50 milyon lira civarında olduğu öğrenilirken TOKİ’nin 1 hafta içinde teklif veren firmalar hakkında yapacağı inceleme sonrası kararını açıklaması bekleniyor. İhaleyi kazanan firmanın açıklanmasından sonra Karşıyaka Stadı için ilk kazma vurulacak. 700 günde tamamlanması planlanan 15 bin kişi kapasiteli stadın 2015-16 sezonunda kullanılmaya başlanacağı açıklandı. Stadın etrafına kamp merkezi, il müdürlüğü binası da yapılacak. 158 kişilik loca, 881 kişilik VIP, 482 kişilik protokol, 813 kişilik basın ve engelli tribünlerinin bulunacağı stadın kuzey, güney ve doğu yönü seyirci, batı yönü sporcu, basın, protokol ve loca girişleri için ayrıldı. Statta 4 soyunma odası, hakem, teknik adam odaları ve revir yer alacak.

KSK için çıkış kapısı
KARŞIYAKA KULÜP BAŞKANI FATİH DİNİZ:
 “Bu stadın yapılması kadar etrafında yer alacak binalar ve iş yerlerinin kulübe kazandırılması önemli. İşletemeler kulübe ait olması çok önemli bir husus. Tek başanı stadın yapılması birşey ifade etmiyor. Eğer bunlar olacaksa bu stat bir anlam ifade eder. İki haftada bir maç oynanması yeterli olmaz. Bu stat doğru işletilirse KSK için bir çıkış ve gelir kapısı olur. Stadı kimin yaptığı değil, Karşıyaka Kulübü’nün işletim varlıkları arasına girebilmesi önemli.”

Gelirlerimiz artacak
KARŞIYAKA 2. BAŞKANI GÖKHAN ŞENSAN: “Yapılacak Karşıyaka Stadı’nın ticari ünitelerinin mutlaka kulübe devredilmesi ve kulübe gelir getirecek şekilde dizayn edilmesi lazım. Stadın her türlü masrafı buradan kulübe yük olmadan karşılanmalı. Aksi taktirde kulüplere daha büyük bir yük olur. Alsancak Stadı gibi olmaması önemli. Karşıyaka için bu stat çok olumlu bir gelişme. Taraftarın rakiplere baskı sağlaması açısından da bu stat çok büyük kazanç olur. Alsancak’ta 5 bin kişiye oynayıp borçlu çıkıyorduk. Yeni stat yapılınca kombine gelirleri ve reklam gelirleri olacak, kaçak seyirci önlenecek. Ancak bunları mutlaka kulüp organize etmeli.”

Sıra şimdi Göztepe’de

inşaat yapma oyunu

KSK’nin ardından Göz-Göz’ün, Gürsel Aksel Stadı’nın yerine yapılacak 15 bin kişi kapasiteli stadın ihalesi yapılacak

İzmir’in bir diğer incisi Göztepe’nin stat ihalesi ise bugün gerçekleşecek. Mevcut Gürsel Aksel Stadı’nın yerine yapılması planlanan 15 bin kişi kapasiteli stadın ihalesi bugün yetkililer tarafından Ankara’da yapılacak. Sarı-kırmızılı kulüp için yapılacak statta, 300 kişilik protokol, 500 kişilik VIP, 250 kişilik basın tribünü ve engelli vatandaşlar için 75 koltuğun olması planlanıyor. 12 asansörün bulunduğu statta 500’ü kapalı olmak üzere 600 araçlık otopark ve 10 otobüslük park yeri bulunucak. UEFA standartlarında inşa edilecek stat, futbol müsabakalarının yanı sıra, ekonomik anlamda eğlence merkezi ve olası doğal afetlerde sığınak olarak da kullanılabilecek. Öte yandan seyirci fuayelerinin ve çimlerin doğal yollarla havalandırılabilmesi, doğal ışık alabilmesi için cephelerde ve çatıda yarı geçirgen malzemeler kullanılacak. Yağmur suyunun çatıdan kanallarla tahliye edilerek bodrum katta havuzlarda arıtılıp tekrar sistemde kullanılması amaçlanıyor.

Kapasitesi 19 bine çıkabilir
Sarı-kırmızılı taraftarların düzenlediği taslak tasarımda kale arkalarındaki tribünler koltuksuz yapılması halinde stadın kapasitesi 15 binden, 19 bine çıkabiliyor. Göztepeli taraftarlar kendilerine 15 binlik stadın yetmeyeceği ve bu formül ile kapasitenin 4 bin kişi daha artacağını ifade ettiler. Öte yandan yapılacak stadın çatıda özel paneller kullanılarak sürdürülebilir enerji kaynaklarından faydalanılacak. Çok amaçlı stadyumda, restoran, büfe gibi sosyal alanların yanı sıra çoklu bilet satış gişeleri bulunacak. Stat çevresi yaya dolaşım alanı olarak tasarlandı.

METİN GÖKALP
Huzuru bozacak!

Rio’ya gidiniz… Sahilin olduğu caddenin büyük bir kısmı kaldırıma, hemen paralelelinin de, bisikletçilere ayrılmış olduğunu görürsünüz. İnsanların, pazar günleri kendilerini ‘özgür’ hissedebilmesi için, o koca caddeyi araç trafiğine kapattıklarını da, büyük bir hayranlıkla izlersiniz.
Keza; Kiev’de… Beş gidiş, beş geliş o devasa bulvar, yine her pazar, insanlar yürüsün, çocukları bisiklet binsin, oyun oynasın diye, kesinlikle vasıta geçişine izin verilmez.
Arkadaşlar, dün ve bugün ihaleye çıkacak stadlarla ilgili fikrimin, hala ne olduğunu soruyor. Karşıyım(!)
İlk sebebi; cumartesi- pazar günleri zaten rezil olan trafiği, daha bi açılmaz hale dönüştürecektir.
İkincisi; taraftar gruplarının, iki sokakta karşılaşmıyacaklarının garantisini, kim verebilir? Ha, Aziz Başkan’ın ‘alternatif olarak sunduğu projeye de sözüm, kendisine inanmıyor artık bu millet! Bu iki projenin, kentin göbeğine bir ‘mıh!’ gibi gömüldüğünü görüyorum ben… Ammaa! Her türlü girişimde, ‘istemezükçü!’ davranan, tepki koyan bi dolu meslek odaları var bu memlekette! Neden sesleri çıkmaz, hani nerdeler?

GÜRKAN ERTAÇ

Evimize geliyoruz

Karşıyaka’da oturduğum için futbolseverlerin nabzını sık sık yokluyorum. Genel kanı, eski stadın yerine yapılacak 15 bin kişilik stadın son derece olumlu seçim olduğu yönünde birleşiyor. Yeşil-kırmızılı renklerin sempatizanları ve tutkunları maçlara bundan böyle deplasman gibi değil, evlerinden çıkıp en çok 100-200 metre yürüdükten sonra varacakları ve gerçek evinde oynamanın hazzını yaşacaklarını söylediler, “Eşimizi, çocuğumuzu alıp bir futbol maçına değil, bir pazar eğlencesine gideceğiz” dediler. Stada ilk kazmanın yakında vurulacak olmasının heyecanını yaşarken, futbolseverler “Bundan böyle Alsancak’a, Atatürk’e taşınmayacağız, Örnekköy’de bize sapa gelirdi” diyorlar. Bu nedenle Karşıyaka’ya yapılacak butik stadın ilçeyi tamamen kucaklayacağına inanıyorum. Bundan sonra basketbolda KSK Arena vardı, futbolda da KSK Arena olacak.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EYLÜL AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

30.09.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4340 ₺ 4310 ₺ 4280 ₺
İzmir 4225 ₺ 4205 ₺ 4160 ₺
Karabük 4250 ₺ 4200 ₺ 4150 ₺
Biga 4250 ₺ 4230 ₺ 4210 ₺
Payas 4200 ₺ 4170 ₺ 4140 ₺
Gebze 4250 ₺ 4230 ₺ 4210 ₺
Samsun 4310 ₺ 4310 ₺ 4250 ₺
Ankara 4270 ₺ 4240 ₺ 4210 ₺
Bursa 4290 ₺ 4270 ₺ 4225 ₺
Kütahya 4290 ₺ 4270 ₺ 4225 ₺
Sivas 4310 ₺ 4280 ₺ 4250 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ