yakan aydınlatma


İmar Yasa Taslağına “İnşaat Yüksekliği” İtirazı!

Yazar:

14.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

İmar Yasa Taslağına “İnşaat Yüksekliği” İtirazı!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın, son Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı, ‘İmar Yasa Taslağı’ sunumuna; Başbakan Tayyip Erdoğan ile bazı bakanlar itiraz etti. İtirazın temel nedeni olarak, Çukurambar’da yaşanan inşaat yoğunluğunun ‘görüntü kirliliği’ ve ‘arsa sahiplerine avantaj’ sağladığı örneği gösterildi.

Hürriyet’in haberine göre, Bakan Bayraktar, uzun süredir üzerinde çalıştığı İmar Yasa Taslağı’nı, yaptığı bir sunumla anlattı. Bayraktar’ın sunumu sırasında ‘inşaat yoğunluğu’ ve ‘inşaat yüksekliği’ konusunda Bakanlığa verilen yetkileri düzenleyen madde, eleştirilere neden oldu. Bu kararların, ‘parsel’ olarak değil, ‘pafta’ olarak alınması gerektiği dile getirildi. Bazı bakanlar, bölgesel olarak alınacak kararların, bir kişi ve gruba ayrıcalık yapıldığı iddialarını ve buna bağlı sakıncaları da ortadan kaldıracağını dile getirdi. Bakanlar, çoğunlukla AK Partili siyasetçilerin yaşadığı Çukurambar semtinden örnek verdi.

 

Alt yapısız planlanmamalı

Yapılacak imar değişikliklerinin, şehrin o bölgesinin ihtiyaçları da dikkate alınarak, sosyal donatılar, yollar, parklar, eğitim kurumları, nüfusun bölgede yoğunlaşmasının gerektireceği alt yapı olanakları da dikkate alarak planlanması gerektiği dile getirildi. Bakanlar Kurulu’nın bazı üyeleri, “Tek bir parsele değil, paftaya inşaat yoğunluğu kararı çıkmalı. Parsel parsel izin çıkınca, sahiplerine avantaj sağlandığı tepkileri yaşanıyor ve görüntü kirliliği ortaya çıkıyor. Ankara Çukurambar buna en iyi örnek” dedi.

Düzenlemeyle ilgili başka bir öneri ise inşaat yoğunluğu ve yüksekliği kararıyla avantajlı konuma giren arsa sahiplerinden alınacak katkı payının yüzde 25’inin kentsel dönüşüm için bakanlığa aktarması oldu. Taslakta bu miktarın “daha küçük alanlar için” yüzde 45 oranında olduğu, ancak düzenlemenin pafta olarak yapılması ve çok geniş bir bölgeyi kapsaması nedeniyle yüzde 25’in yeterli olacağı dile getirildi. Başbakan Erdoğan da, eleştirilere hak verdi. Taslağın, yeniden düzenlenmesi ve daha sonra Bakanlar Kurulu toplantısında yeniden ele alınması kararlaştırıldı.

İmar taslağında neler var?

İmar Yasası’nda değişiklik yapan taslakta şu düzenlemeler de yer alıyor:

– Kamulaştırması 10 yılda yapılmayan alanlara, ilgili çevre şartları da dikkate alınarak özel mülkiyet kullanımına açılacak şekilde imar hakkı verilecek.

– Umumi hizmetlere ayrılan parseller kamuya geçene kadar sahipleri emlak vergisinden muaf olacak. Mevcutta yapı bulunması halinde ise kamulaştırma yapılıncaya kadar emlak vergisinin üçte biri ödenecek. Kamulaştırmaya kadar bu alanlara özel tesis yapan hak sahipleri ise emlak vergisi ödeyecek.

– Sosyal ve kültürel altyapı, kamu tesis veya umumi hizmet alanlarında kalan özel mülkiyete ait parsellerin terk edilmesi işlemleri en geç 3 ay içinde sonuçlandırılarak, tapuya tescil edilecek.

– Güçlendirme, ısı ve su yalıtımı, yangından koruma tedbirleri ve enerji verimliliğini sağlamak üzere yapılan tadilatlar ile bağımsız bölümlerin brüt alanını ve sayısını artırmayan, kullanım amacını, niteliklerini değiştirmeyen tadilatlarda vergi, resim, harç ve herhangi isim altında ücret alınmayacak.

*İmar planlarında talep halinde özel mezarlık alanı ayrılabilecek. Bu alanların özel mülkiyete tabi kısımları, hak sahibince özel mezarlık yapılarak işletilebilecek.

 

Kaynak: yapi.com.tr

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

27.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13100 ₺ 13000 ₺ 12750 ₺
İzmir 12350 ₺ 12200 ₺ 12000 ₺
Karabük 12600 ₺ 12400 ₺ 12200 ₺
Biga 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Payas 12350 ₺ 12200 ₺ 12000 ₺
Gebze 12850 ₺ 12750 ₺ 12500 ₺
Samsun
Ankara 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Bursa 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Kütahya
Sivas 12400 ₺ 12250 ₺ 12050 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS