İnşaat bu yıl da ekonomiyi sırtlayacak

23.01.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaat bu yıl da ekonomiyi sırtlayacak

Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Kazım Şimşek, gayrimenkul ve inşaat sektörünün, mevcut büyüme potansiyeliyle bu yıl da Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörleri arasındaki yerini koruyacağını kaydetti.

Sektöre ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Şimşek, gayrimenkul ve inşaat sektörününgeçmiş yıllarda olduğu gibi 2013 yılında da ekonominin lokomotif sektörü olma özelliğinikoruduğunu anlattı.

Şimşek, güven ve istikrar ortamının etkilenebileceği unsurların varlığına karşın öncüsektörlerde kısa ve uzun vadede alınan yatırım kararları ve büyüklük verilerinden, olumlu ve olumsuz gelişmelerden nasıl etkilendiğini okumanın mümkün olduğunu dile getirdi.

Bu anlamda, mevcut yatırım kararlarına ve büyüklüklerine bakıldığında sektörün ekonomiyedestek olmaya devam edeceğini ifade eden Şimşek, ayrıca doğru lokasyonda yer alan doğruprojelere yatırım yapmanın, sektörün gelişimine her zaman katkıda bulunacağını ve yatırımcıaçısından geri kazanımların hızlı olacağını belirtti.

Şimşek, “Bu anlamda, şirketimizin yapımına devam ettiği Referans Bakırköy projesini örnek olarak verebiliriz. İstanbul’un tüm ulaşım yollarına yakınlığıyla tercih edilen, en eski ve tarihisemtlerinden Bakırköy’de yaptığımız bu yatırımın olumlu geri dönüşlerini çok kısa sürede aldık” dedi.

– “Prim yapacak projeler üretmek önemli…”

Şimşek, bu yılın gerek arz eden gerekse talep eden taraflar açısından geçen yıla oranlasektörde maliyetlerin daha yüksek seyredeceği bir yıl olacağı beklentisinin yaygınlaştığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Ancak gayrimenkul ve inşaat sektörünün, mevcut büyüme potansiyeliyle 2014 yılında daTürkiye ekonomisinin lokomotif sektörleri arasındaki yerini koruyacağını düşünüyoruz. Gayrimenkul sektöründe birçok diğer faktörler sebebiyle talebi her daim canlı tutmak mümkün olmasa da gerek teknik özellikleri gerekse konumu itibariyle prim yapması muhtemel projelerüretmek önemlidir. Şirketimizin büyüme potansiyeli yüksek olan Eskişehir’de inşasına başladığı Panorama Plus konut projesi bu stratejiyle yapılan bir yatırım olup, Kasım 2013’tegerçekleştirdiğimiz tanıtım sonrası oluşan ilgi bizi yeni yatırımlar için cesaretlendirdi.”

– “Portföyümüzün büyüklüğünün 3 milyar liraya ulaşmasını bekliyoruz”

Nüfus artışı, mevcut demografik yapı, göç, yabancı talebi ve merkez şehirlerin il dışınagenişlemesi gibi pek çok sebeplerle sektörün büyümesinin devam edeceğini ve büyümenin altyapı yatırımları, ofis ve konut gibi alanlardaki yatırımları sürdüreceğini tahmin ettiklerini aktaran Şimşek, Halk GYO olarak düzenli kira geliri elde ettikleri 21 binaya ek olarak portföylerini önemli lokasyonlarda, yüksek gelir getirmesi beklenen ofis, otel ve konut projeleriyle büyütmeye devam ettiklerini vurguladı.

“2013 yılı Şubat ayında gerçekleşen halka arzımız sonrası, Haziran ayında İstanbul Bakırköy’de ‘Referans Bakırköy’ projesiyle ilk konut projesine imza attık. Levent arsamız üzerinde inşasına başladığımız otel için Dedeman Grubu ile 10 yıllık kira anlaşması imzaladık. KocaeliŞekerpınar’daki arsamızı ise banka operasyon merkezi olarak değerlendirilmek üzereprojelendirdik ve birinci kısmının inşasına başladık” diyen Kazım Şimşek, en büyük paydaşlarından oldukları İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi’nin tasarımı için AECOM – SEYAŞ ile işbirliği yaptıklarını ve proje çizimlerinin tamamlanmasıyla yakın zamanda inşa sürecini başlatmayı hedeflediklerini bildirdi.

Şimşek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen İstanbul Uluslararası FinansMerkezi projesi kapsamında, 46 ve 34 katlı iki kule ile 8’er katlı 3 bina inşa edeceklerini, projenintamamlanması ile şirketin gayrimenkul portföy büyüklüğünün 3 milyar lirayı aşacağını kaydetti.

Kaynak: AA

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

20.10.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3420 ₺ 3420 ₺ 3460 ₺
İzmir 3320 ₺ 3345 ₺ 3350 ₺
Karabük 3330 ₺ 3400 ₺ 3400 ₺
Biga 3330 ₺ 3340 ₺ 3350 ₺
Payas 3300 ₺ 3325 ₺ 3350 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ