-

yakan aydınlatma


İnşaat en az 10 yıl daha kazandıracak

Yazar:

18.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaat en az 10 yıl daha kazandıracak

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Şirket, bundan böyle İstanbul merkezli büyümeyi sürdürecek. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’a göre, Türkiye’de en az 10 yıl daha inşaat sektörü kazanacak ve yatırımcılarına da kazandıracak.

SON 5 yılda Avrupa’da yapılan en büyük gayrimenkul halka arzını gerçekleştiren Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), 20 ülkeden 100’ün üzerinde yatırımcıdan ilgi gördü. Halka arzın büyüklüğü 1.6 milyar dolar, yani 3 milyar 250 milyon lirayı buldu. Şirket, arzdan sağlanan gelirin yanında kasasındaki 1.5 milyar lira ve projelerinden gelecek kâr oranı ile 10 milyar liralık nakite ulaşacak. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bunun 30 milyarlık iş hacmi anlamına geldiğini ifade etti. Arsa alımı için TOKİ ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelere başladıklarını belirten Kurum, “Sermayemizin yüzde 80’ini İstanbul için kullanacağız. Önce şehrin merkezi noktalarına odaklanıp sonra Avrupa ve Anadolu Yakası’ndaki yeni şehir alanlarında büyümeye devam edeceğiz. Şirketimizin mevcut 8.5 milyon metrekare arsası da var” dedi. İnşaatın Türk ekonomisi için lokomotif sektör olduğuna dikkat çeken Kurum, yapacakları yatırımlarla sektöre katkı sağlayacaklarını dile getirdi. Kurum, arsa aldıklarında yüklenici şirketlerin ve yan sektörlerin de hareketleneceğini ifade etti.

KISA VADEDE SORUN YOK

“Konutta balon var” iddialarına karşı çıkan Kurum’a göre, inşaat sektörünün önü açık. Kısa vadede sektör için bir risk olmadığını söyleyen Kurum, “Kişi başı geliri 20 bin dolara gelen İspanya, ABD, Almanya gibi ülkelerde konut fiyatı tavan yaptı ve düşüşe geçti. Altyapı ve sosyal donatılarını tamamlamış, nüfus artışı olmayan bu ülkelerde fiyatlar enflasyon oranının altında yükseliyor. Bizde nüfusun yarısı 30 yaşın altında. Yıllık 600 bin konut açığımız var ve İstanbul’da yenilenmeyi bekleyen yaklaşık 2.5 milyon konut mevcut. Bu noktada risk var demek doğru değil” dedi. Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda kişi başına gelirinin 20-25 bin dolarlara gelmesinden sonra risk olabileceğini söyleyen Kurum, kentsel dönüşüm tamamlanıp nüfus artış hızı düşünce gayrimenkul taleplerinin azalacağını belirtti. Kurum, en yakın ihtimalle 10 yıl sonra başlayacak süreçte önce fiyatların tavan yapıp sonra yatay seyirde gideceğini ve son aşamada düşüşe geçeceğini ifade etti.

EVİ OLAN DA EV ALSIN

Kurum, evi olan kişilerin de yatırım için ev almasını tavsiye etti. Konut fiyatlarının enflasyon üzerinde arttığını belirten Kurum, doğru projelere yatırımların sermaye piyasalarındaki çoğu araçtan daha kârlı olduğunu belirtti. Türk insanının konuta bakışının Avrupa’ya kıyasla farklı olduğuna dikkat çeken Kurum, Türklerin örf ve âdetinde konuta yatırım olduğunu dile getirdi. Güvenilir firmaların satış sorunu yaşamadığını söyleyen Kurum, kura ile satışları yapılan Emlak Konut Başakşehir Evleri Projesi’nde bin konut için 25 bin talep, Kayabaşı’ndaki Bahçekent Emlak Konutları Projesi’ndeki 700 konut için 3 bin 234 talep aldıklarını kaydetti.

Duygulandıran mektubun sırrı

EMLAK Konut GYO talep toplama sürecinde New York ve Londra merkezli çalıştı. Bu zaman diliminde ABD’li büyük bir yatırımcının kendilerine Türkçe mektup yazdığını belirten Kurum, “2 kişi bizi ayakta karşıladı ve çok ilgilendi. Bu mektubu görünce bu iş olacak dedik” diye konuştu. Emlak Konut GYO’da yüzde 5’in üzerinde 3 şirketin hisse aldığını belirten Kurum, mektubu yazan yatırımcının bu 3 gizemli şirketten biri olduğunu belirtti. Yahoo, Fedex, Nokia gibi şirketlerin ortağı olan ABD’li yatırımcı Dan Loeb’in Emlak Konut’un ikincil halka arzından 150 milyon dolarlık hisse aldığı ve mektubu da Loeb’in yazdığı iddia edildi. Kurum, mektubu Loeb’in yazmadığını, hisse alan fonlara ortak olup olmadığını da bilmediğini söyledi. Kurum’un büyük gururla okuduğu mektup şöyle;
“Sizi New York’ta ofisimizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Emlak Konut ile ortaklık ilişkisine gireceğimiz için çok heyecanlıyız. Nisan 2013’te Emlak Konut’u ofisinde ziyaret ettiğimizden beri, iş modeli, kamu stratejisi doğrultusundaki vizyonu ve hedefleri konusunda çok heyecanlıyız. Kuvvetli bir Emlak Konut, şehir planlamasında ve konut üretiminde global liderlerden biri olacaktır. Bunun sonucu yatırımın gayri safi milli hasılaya oranının artması, Emlak Konut’a çok önemli bir misyon vermektedir. Biz Türkiye’nin makro hikayesine çok inanıyoruz ve Emlak Konut’a yatırım yaparak aslında size, üst yönetime yatırım yapmış oluyoruz. Biz, hissedarlarına tam güven veren ve iş planını kusursuz şekilde uygulayan üst yönetim ve yetkili yönetim kurulu olan şirketlere yatırımlar yapmayı seven bir kurumuz, siz de bu kategoride en ön sıradasınız.”

Zeytinburnu ihalesi Ocak 2014’te

EMLAK Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Zeytinburnu sahilde 126 dönümlük arsa için ihaleyi aralık ayında ilan edip 2014 Ocak’ta gerçekleştireceklerini söyledi. Kurum, 635 milyon TL’ye aldıkları arsanın değerli bir lokasyonda olduğuna dikkat çekti. Kurum, yakın zamanda İstanbul’da Hoşdere ve Kayabaşı’nda ve Bursa  Osmangazi’de ihaleler olacağını ifade etti.

Başbakan’dan tebrik telefonu

EMLAK Konut halka arzı, Orta Doğu Avrupa ve Afrika bölgesinde sermaye artırımı şeklinde yapılan yılın en büyük halka arzı oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine konuşmasında sağlanan başarıdan bahsettiğini hatırlatan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Başbakanımız ve başbakan yardımcımız bizzat arayıp tebrik etti. Biz bu konuyu milli mesele olarak görüyoruz ve sonuçtan gurur duyuyoruz” dedi.

3 sır yatırımcının payı yüzde 5-10 arasında

HALKA arzda yüzde 5’in üzerinde yatırım yapan 3 firma, isimlerinin açıklanmasını istemiyor. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bu esrarengiz yatırımcıların paylarının yüzde 5-10 arasında olduğunu ifade etti. Hisse senetlerine 2.3 kat talep geldiğini söyleyen Kurum, “Yabancılardan 10 milyon dolar isteyen de oldu, 50 milyon dolar isteyen de. Ancak biz, gelen talebin tamamına cevap vermedik” dedi.

Düşen tokmak baş köşede duruyor

EMLAK Konut GYO’nun ikincil halka arzıyla ihraç edilen hisseleri, 13 Ekim Çarşamba günü Borsa İstanbul’da gong töreniyle işlem görmeye başladı. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, açılış töreninde gongu çalmak için kullandığı tokmağı düşürdü. Günün hatırası olarak aldığı tokmağı odasında baş köşeye koyan Kurum, ”Ucu sabitlenmediği için tokmak elimde kaldı. Ben de aldım odama getirdim. Neyse ki kimseye zarar gelmedi” dedi.
814 bin konut açığı doğacak

TÜRKİYE’de nüfus artışına paralel olarak gelecek yıl konut ihtiyacının 814 bine ulaşması bekleniyor. Hükümet bu çerçevede 2014 yılı içinde konutu açığının kapatılması ve konut piyasasında arz talep dengesinin kurulmasını amaçlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu çerçevede kamu kaynaklarının kullanılmasında dar gelir gruplarının konut ihtiyacını karşılamaya yönelik sosyal ve kiralık konut projelerinin kredilendirilmesine öncelik sağlayacak. Bankaların ve yapımcıların dar gelirlilere yönelik projelerini destekleyici mekanizma ve finansman modelleri geliştirecek. Hükümet bunun için gelecek yıl içinde gerekli mevzuat düzenlemeleri yapacak. Bakanlık önümüzdeki 20 yıllık süreçte 6.5 milyon binanın yenileneceği kentsel dönüşüm projelerinde kullanılacak inşaat makinelerinin ülke içinde üretilmesi için de çalışmalar yapacak. Bu amaçla, akıllı bina teknolojilerinin, dayanıklılığı geliştiren uygulama araçlarının ve yüksek teknik özelliklere sahip inşaat makinalarının yurt içinde üretilmesi için adımlar atılacak. Erdinç ÇELİKKAN

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS