-

İnşaat Firmaları İçin SEO Neden Önemlidir?

Yazar:

07.11.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaat Firmaları İçin SEO Neden Önemlidir?

Yeni Dünya Düzeninde Bütçenizi Şansa Bırakmayın

 

İnşaat sektörü rekabetin çok yüksek olduğu bir sektör. Bu nedenle yeni pazarlama stratejileri öne çıkıyor. Ajans Vadi Yeni Nesil Medya Hizmetleri kurucu ortakları Gülşah Arslan ve Egemen Güler’le siz değerli sektör temsilcilerimize faydalı olması dileğiyle bir röportaj gerçekleştirdik.  Bir inşaat firması için SEO çalışmasının önemini anlatan ajans yetkilileri bu çalışmanın artan arama sıralamaları, artan organik trafik, artan telefon görüşmeleri, artan satışlar ve artan kar anlamına geldiğini belirtti.

 

Öncelikle Ajans Vadi Yeni Nesil Medya Hizmetleri neler yapar? Sizi tanıyabilir miyiz?

Gülşah Arslan: Biz iki kurucu ortağız. Markalara, ajanslara ve perakendecilere hizmet veriyoruz. İstanbul merkezli dijital performans ajansıyız. Sürecimiz müşterilerimizin hedefleri, hırsları ve hayalleriyle başlar. Müşterilerimiz için satışları ölçülebilir şekilde artırma hedefli çalışıyoruz. Başarılı pazarlamanın kazanan bir strateji gerektirdiğine inanıyoruz. Web tasarım, SEO, online pazarlama çalışmalarıyla müşterilerimizin marka bilinirliğini ve satışlarını artırma yolları arıyoruz.

Egemen Güler: Günümüzde pazarlama stratejileri çok değişti. Bizim her zaman söylediğimiz bir söz var. Yeni dünya düzenine ayak uydurun. Değişime direnmek yerine parçası olun diyoruz. Eski düzen kolaydı. Gazete reklamları, birkaç televizyon kanalına çıktığınızda marka bilinirliğiniz direkt olarak yükseliyordu. Rekabetin bu kadar yükseldiği günümüzde eski düzen tahtını çoktan terk etti.

 

“Süreç İş Yapma Biçimlerini Tamamen Değiştirdi”

Okuyucularımızın merak ettiği kısma gelmek istiyorum. İnşaat sektöründe dijital çalışma ne anlama geliyor?

Gülşah Arslan: İnşaat sektörü çok büyük bir paya sahip. Haliyle bu da rekabeti üst seviyelere taşıyor. Teknolojik dönüşüm her geçen gün artan bir hızla geliyor. Bu dönüşüm süreçleri, disiplinleri ve iş yapma biçimlerini tamamen değiştirdi.

Bu yeniliklere uyum sağlamak için şirket stratejisini ve iş modellerini geliştirir. Ancak inşaat sektörü, dijital dönüşüm söz konusu olduğunda diğer sektörlerin çok gerisinde kaldı. Sektörün demografik ve yapısal durumu nedeniyle dönüşüme direnç oluşabilmekte veya dijital yatırımlara ayrılacak finansman yetersiz kalabiliyor.

Egemen Güler: Biz bu zorluğu kırmanın yolunun doğru örnekleri, sektör odaklı çalışmaları ve faydaları markalara göstermekten geçtiğine inanıyoruz. Bu faydalar arasında rekabetçi kalabilmek, marka bilinirliğini artırmak, pazar payını korumak ve artırmak ve artan verimlilik bulunuyor. İnşaat sektörü bu dönüşüm sürecinde yavaş olsa da dijital dönüşüme yatırım yapan şirketler yıllardır bunun faydasını görüyor. Özellikle pandemi döneminde bu dönüşüme yatırım yapan firmaların önünü açtı. İster yapı malzemesi satan bir firma olsun, ister yapılar inşa eden bir şirket olsun hepsinin arama motoru optimizasyonuna ve işlevsel bir web sitesine ihtiyacı vardır. Bu işimizin ilk adımıdır. Bu artan arama sıralamaları, artan organik trafik, artan telefon görüşmeleri, artan satışlar ve artan kar anlamına gelir.

 

“Bütçenizi Şansa Bırakmayın”

Bir inşaat şirketi için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ne anlama geliyor?

Gülşah Arslan: Bakın, SEO basit bir kavram dersek yalan söylemiş oluruz. İyi yürütülen bir SEO stratejisine giren pek çok faktör var. Ajansımız özellikle inşaat sektöründe çok deneyimli olduğu için, Google’ın algoritması ve sürekli değişen ortama uyum sağlama konusunda çevik bir yapıya sahibiz. Bu özelliğimiz arama motoru sonuç sayfasında görünmenizi sağlarken temel yetkinliklerinize odaklanmanıza olanak tanır.

Egemen Güler: Değişen pazarlama ortamıyla birlikte, doğrudan posta, broşürler ve televizyon reklamları gibi daha önce kârlı olan pazarlama teknikleri, SEO gibi dijital pazarlama stratejileri tarafından ele geçirildi. Eski pazarlama tekniklerine harcadığınız paranın hedef müşteriniz olduğunu, satış hunisinde sizden satın almak için yeterince uzakta olduğunu umarak pazarlama bütçelerini şansa bırakmamalarını söylüyoruz. SEO ile huninin hangi aşamasında olurlarsa olsunlar ideal müşteriyi hedeflerler. Sayfanın içeriğini web sitenin ziyaretçi ve potansiyel müşterileriyle eşleştirmek için anahtar kelime araştırmasını kullanıyoruz.

Bir inşaat şirketi için SEO neden iyi bir yatırımdır?

Egemen Güler: Size çok basit bir şey söyleyeyim. Bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcıları ki bu da bütün dünya anlamına geliyor. Yüzde 96’lık bir kesim firma aramalarını bu cihazlardan yapıyor. Yüzde 64’ü de yerel işletmeleri bulmanın birincil yöntemi olarak arama motorlarını ve işletme dizinlerini kullanıyor. Mobil aramaların yüzde 50’si de adres veya telefon numarası gibi işletme bilgisi sorgulanıyor. Mobil aramaların yüzde 78’i de çevrimdışı bir işlemle sonuçlanıyor. İşte tüm bu sebepler nedeniyle SEO inşaat firmaları için iyi bir yatırımdır.

Bir SEO çalışmasında iyi sonuçlar alabilmek için neler yapıyorsunuz?

Gülşah Arslan: Arama motorlarının sıralama faktörlerini anlayarak ve maksimum sonuçlara ulaşmak için dengeli ve 3 yönlü bir yaklaşım kullanıyoruz. Teknik SEO, sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO. Pek çok müşterimiz bize nasıl en özelleştirilmiş, estetik açıdan hoş siteye sahip olduklarını ancak neden iyi sıralamada olmadıklarını ve analiz raporlarının neden önerilenden daha iyi performans göstermediklerini anlayamadıklarını görüyoruz. Cevabımız basit, internetteki en güzel siteye sahip olabilirsiniz, ancak SEO düşünülerek tasarlanmadıysa hiç kimse onu arama motoru sonuçlarında bulamaz. Web sitelerimiz dönüştürmek için optimize edilmiş estetik açıdan hoş bir tasarımla birlikte tüm cihazlarda yanıt verecek şekilde oluşturulur. Ajans Vadi Yeni Nesil Medya Hizmetlerinin amacı web sitenizin gurur duyabileceğiniz bir varlık olmasını ve müşterilerinizin her ziyaretlerinde olumlu bir kullanıcı deneyimi yaşamalarını sağlamaktır.

Bir web sitesinden en iyi performansı alabilmenin başka unsurları var mı?

Egemen Güler: Google, web sitelerinin nasıl sıralanacağını belirlerken hızlı web sitelerini tercih eder. Bu özellikle bir mobil cihazda arama yapanlar için geçerlidir. Siteniz şu anda üç saniye veya daha uzun bir sürede yükleniyorsa, muhtemelen önceki web sitesi ziyaretçilerini ve satışları kaçırdığınız anlamına geliyor. Site hızının web sitenizin SEO’su üzerinde ne tür bir etkisi olabileceği konusunda oldukça bilgiliyiz.

Gülşah Arslan: Arama Motoru Optimizasyonu, uzun vadeli bir taktik ve öngörü stratejisidir. Bu stratejilerin veriye dayalı olması da bir diğer temel mesele halini alıyor. Bilgili internet müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmeniz gerekir. Bu da bir işletmenin kimin neyi, nerede ve neden istediğini sıkı bir şekilde kavramasını çok önemli hale getiriyor. Bir inşaat şirketi SEO ajansıyla ortaklık yapmak, arama motoru sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olur.  Bu, sizi ilgili bir kitlenin önüne çıkarmanıza yardımcı olacağı için çok önemlidir.

Peki, gelelim bir diğer önemli konuya. Bu çalışmanın maliyeti nedir?

Gülşah Arslan: Dijitalin en büyük artısı ölçeklendirilebilir bir yatırım yapmaya olanak tanımasıdır. Müşterilerimizin kendilerini nerede görmek istediğine uygun olarak bir maliyet belirliyoruz. Bütçelerini aşma durumunda başka planlar yapıyoruz. Hiç başlamamak küçük başlamaktan daha iyi değildir. Ücretsiz marka analizi yaptırmak isteyen ya da dijital çözümlerimiz hakkında bilgi almak isteyen firmaları www.ajansvadi.com üzerinden bize ulaşmaya çağırıyoruz.

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS