İnşaat Mühendisi Adaylarına Nükleer Santral Dersi

Yazar:

07.03.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaat Mühendisi Adaylarına Nükleer Santral Dersi


Gazi Üniversitesi Yapı Topluluğu tarafından (GÜYAP) Mühendislik Fakültesi’nde düzenlenen ve üç gün süren buluşmanın bir bölümü de nükleer enerjiye ayrıldı.

Gazi Üniversitesi Yapı Topluluğu tarafından (GÜYAP) Mühendislik Fakültesi’nde düzenlenen ve üç gün süren buluşmanın bir bölümü de nükleer enerjiye ayrıldı.Türkiye ve KKTC’deki 36 üniversiteden 320 inşaat mühendisliği öğrencisinin oluşturduğu Türkiye inşaat mühendisliği öğrencileri buluşması(TİMÖB),Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş ve Enerji Bakanlığı yöneticilerini mühendis adaylarıyla bir araya getirdi.

Buluşmada konuşma yapan Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinin başında inşaatın geldiğini belirterek, “Günümüzde Türk inşaat şirketleri bazı ülkeleri neredeyse yeniden inşa ediyor” dedi.

-“TARİHE TANIKLIK EDECEKSİNİZ”-

Kasumov, Türk inşaat sektörünün 2013 yılında bedeli 31,3 milyar dolar olan 374 proje gerçekleştirdiğini vurgulayarak, 2023 yılı için bu rakamın 100 milyar dolar olarak hedeflendiğini söyledi. Öğrencilere, “Sizleri şimdiden kutluyorum çünkü bu hedefi sizler gerçekleştireceksiniz” diye seslenen Kasumov, 2023 yılında 100 milyar dolarlık hedefin yakalanmasında 20 milyar dolarlık katkısı bulunacak Akkuyu NGS’nin önemine dikkat çekti.

Akkuyu NGS inşaatının yaklaşık yüzde 80’inin Türk firmalarınca yapılacağını anımsatan Kasumov, “Okulunuzu başarıyla bitirip inşaat mühendisi olduğunuz zaman sizler de bu firmalarda çalışacaksınız ve Türkiye’nin ilk nükleer santralinin yapımında hem görev alacaksınız. Ayrıca bir tarihe de tanıklık edeceksiniz” dedi.

-“NÜKLEER SANTRALİ İÇİN TEKNOLOJİ TRANSFERİ”-

Rauf Kasumov, nükleer santral için teknoloji transferinin önemine de işaret ederek, Akkuyu için her yıl 100 öğrenciyi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhİ’ye burslu ve iş garantili eğitim için gönderdiklerini hatırlattı. 2023 yılına kadar 600 öğrencinin Moskova’da nükleer mühendislik eğitimi alacağını bildiren Kasumov, bu öğrencilerin tamamının Akkuyu NGS’de görevlendirileceğini söyledi.

-“72 SANTRAL İNŞAAT HALİNDE”-

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanı Necati Yamaç da öğrencilere dünyada nükleer santrallerin kullanımı ve sayılarına ilişkin bilgiler verdi. Türkiye’nin, Türkiye Atom Enerjisi Kurumunu (TAEK) 1957 yılında kurduğunu hatırlatan Yamaç, aradan geçen yarım yüz yıla yakın sürede bir türlü santral kurulamadığını söyledi. Dünyada 435 nükleer santralin elektrik ürettiği bilgisini veren Yamaç, 72 santralin de inşaat halinde olduğunu bildirdi.

-“NÜKLEER SANTRALLERİN TARIM VE TURİZMİ OLUMSUZ ETKİLEDİĞİ SIKÇA DİLE GETİRİLİYOR”-

Dünyada en çok nükleer santrale sahip ülkenin ABD olduğunu ve 4 santral inşaatının da devam ettiğini anımsatan Yamaç, şu ifadeleri kullandı:

inşaat yapma oyunu

“Nükleer santrallerin tarım ve turizmi olumsuz etkilediği sıkça dile getiriliyor. Bu kesinlikle doğru değil. 100 santrali bulunan ABD, dünyanın en büyük tarım ürünü ihracatçısı. Fransa’da daha ilginç bir durum var; nükleer santraller hem yaşam merkezleri hem de tarımsal alanlarla iç içe. Paris’e sadece 75 km uzaklıkta nükleer santraller var. Dünya Mirası listesine girmiş Louir Nehrinin üzerinde kurulu 14 adet santral var. Londra, Paris ve Madrid Dünyanın en önemli turizm kentleri ve hepsinde nükleer santraller var.”

Çernobil ve Fukuşima kazalarından sonra nükleer santrallerde güvenlik konusunun tekrar gözden geçirildiğini bildiren Yamaç, petrol, doğal gaz ve kömür zengini ülkelerde de nükleer santral bulunmasına dikkat çekti. Nüfusu İstanbul’dan az ülkelerde 45 nükleer santral bulunduğuna işaret eden Yamaç, bütün gelişmiş ülkelerde nükleer santral bulunduğunu anlattı.

-“NOVOVORENEJ-2 NÜKLEER SANTRALİ MUTLAKA ZİYARET EDİLMELİ”-

Necati Yamaç, Türkiye’nin enerjide yüzde 72 oranında dışa bağımlı olduğunu ve yılda 60 milyar dolar ödediğini belirterek, “Artan elektrik enerjisi talebi göz önüne alındığında nükleer santraller Türkiye için bir zarurettir” dedi.

Akkuyu ve Sinop Nükleer Santrallerinin devrede olması halinde Türkiye’nin daha az doğal gaza ihtiyaç duyacağını ve yıllık 7, 2 milyar dolar tasarruf edeceğini kaydeden Yamaç, nükleer santrallerin yıllık yakıt maliyetinin 720 milyon dolar olduğunu ifade etti. Türk firmalarının yeterlilik ve kapasitelerini belirlemek için bir çalışma yürüttüklerini anlatan Yamaç, Türk firmalarının hem Türkiye hem de yurt dışındaki nükleer santral inşaatlarında tedarikçi olarak görev almalarını sağlayacaklarını bildirdi. Yamaç, öğrencilerin bu firmalarda iş bulacaklarını hatırlatarak, Rusya’da Akkuyu’nun referansı olan Novovorenej-2 Nükleer Santrali’ni mutlaka ziyaret etmelerini istedi.

-“TÜRKİYE’NİN NÜKLEER ENERJİ ALANINDA KALİFİYE ELEMANI İHTİYACI VAR”-

Enerji Bakanlığı’nın nükleer enerji ile ilgili bölümlerinde 40 yıl çalıştıktan sonra AkkuyuNGS Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi’nde görev alan Lütfi Sarıcı da Akkuyu Sahası’nda 1976 yılından bu yana yürütülen çalışmaları anlattı.

Akkuyu NGS’nin dünyanın en gelişmiş ve en güvenli santrali olacağını belirten Sarıcı, santralin güvenlik sistemine ilişkin ayrıntılı bilgiler verdi. Akkuyu bölgesininTürkiye’nin en az deprem riski taşıyan bölgesi olduğunu belirten Sarıcı, atık yakıtlar ve diğer nükleer atıkların nasıl bertaraf edileceği anlattı. Nükleer santrallerle ilgili pek çok yanlış bilgi verildiğini kaydeden Sarıcı, bütün gelişmiş ülkelerde nükleer santraller bulunduğunu, bu ülkelerin kalkınmasının temelinde de bu santrallerin görev aldığını söyledi. Sarıcı, öğrencilere seslenirken, “Türkiye’nin nükleer enerji alanında kalifiye elemanı ihtiyacı var. Her duyduğunuza inanmayın. Mutlaka araştırın. Artık elinizin altında internet gibi bir imkan var” diye konuştu. Sarıcı, güvenlik tedbirleri hakkında bilgi verirken, 10 bin yılda bir olması muhtemel olayların bile göz önünde tutulduğunu belirtti.

-“FUKUŞİMA’DA JENERATÖR YOKTU”-

Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanı Necati Yamaç, öğrencilerin sorularını yanıtlarken, Akkuyu ve Sinop Nükleer SantrallerininTürkiye’nin yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 33’ünü karşılayacağını söyledi. Yamaç,İngiltere’de Hinkley Point’te Fukuşima kazasından bir hafta sonra yapılan ankette halkın yüzde 60’ından fazlasının nükleere evet dediğini, Litvanya’da ise halkın yüzde 70’inin nükleerden yana olduğunu belirterek, “Nükleer güç santralleri hem ulusal hem de uluslararası kurumlar tarafından 24 saat denetleniyor. Bir nükleer santralin güvenliği aslında şeffaf olmasına bağlıdır” dedi.

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş’nin Genel Müdür Yardımcısı Andrey Gurlenov, Akkuyu NGS projesini hakkında bilgi verirken, Moskova Mephi Üniversitesi’ne her yıl 100 Türk öğrenci gönderdiklerini hatırlatarak, “Cevaplarınızın bir bölümünü orada eğitim alarak da bulabilirsiniz” dedi. Gurlenov’un sözlerine öğrenciler alkışlarla karşılık verdi.

Akkuyu’da depreme karşı her türlü tedbirin alındığını anlatan Gurlenov, “hatta öyle tasarlanıyor ki deprem sırasında bile santral elektrik üretmeye devam edecek. Santralin içinde elektrik kesintisine karşı jeneratörler bulunacak. Örneğin,Fukuşima’da jeneratör yoktu” diye konuştu.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EYLÜL AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

28.09.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4290 ₺ 4270 ₺ 4250 ₺
İzmir 4225 ₺ 4205 ₺ 4160 ₺
Karabük 4220 ₺ 4190 ₺ 4160 ₺
Biga 4260 ₺ 4240 ₺ 4220 ₺
Payas 4220 ₺ 4190 ₺ 4160 ₺
Gebze 4220 ₺ 4200 ₺ 4180 ₺
Samsun 4290 ₺ 4290 ₺ 4230 ₺
Ankara 4280 ₺ 4250 ₺ 4220 ₺
Bursa 4290 ₺ 4270 ₺ 4225 ₺
Kütahya 4290 ₺ 4270 ₺ 4225 ₺
Sivas 4370 ₺ 4340 ₺ 4310 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ