-

İnşaat Mühendisleri Odası: Sinanpaşa Hayalet Şehir Gibi

Yazar:

11.01.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaat Mühendisleri Odası: Sinanpaşa Hayalet Şehir Gibi

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi, kentsel dönüşüm sonucu vatandaşın mağdur olmaması için mahallelerde halkı bilgilendirme toplantılarına devam ediyor. İMO Kentsel Dönüşüm Komisyonu, Sinanpaşa Mahallesi sakinleriyle görüştü. Yıllardır kentsel dönüşüm gerekçesiyle ev ve iş yerlerinin pek çoğu boş olan Sinanpaşa, hayalet şehir görüntüsünde.

Yerel seçimlerde genişletilerek iç deniz yapılması, yat limanları, oteller, AVM’lerin olduğu çılgın projelerin konusu olan Seyhan Nehri kenarında bulunan Sinanpaşa Mahallesi, yıllardır kentsel dönüşüm belirsizliğinin içerisinde. Şimdiden mahallede bir AVM ve bir otel var. Başladığı yıllarda Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Paranızı alın gidin, dönüşümden sonra burada ev almaya gücünüz yetmez’ dediği mahalle sakinleri, AVM ve otelin yapılması ile fiyatı artan evlerinin ve arsalarının dönüşümden sonra alacağı değeri istiyor.

24 Ocak’ta Seyhan Kültür Merkezi’nde kentsel dönüşüm paneli gerçekleştirecek olan İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi, kentsel dönüşüm sonucu vatandaşın mağdur olmaması için mahallelerde halkı bilgilendirme toplantılarına devam ediyor. Sinanpaşa Mahallesi Yardımlaşma Derneği’nin konuğu olan İMO Şube Başkanı Nazım Biçer ve İMO Yönetim Kurulu Üyesi Hıdır Çak, mahalle sakinleri ile görüştü. 7 yıldır sonucu ne olduğu belli olmayan bir projenin içerisinde olduklarını dile getiren Dernek Başkanı Ali Özaslan, yetkililere seslenerek, “Bin 300 mesken, 2 bin 300 hak sahibi var. Ne yapacaksınız açıklayın.” dedi. Borçlandırılma, AVM ve otel yapılması ile fiyatları artan evlerinin ucuza gitmesi kaygısı taşıyan vatandaşların sorularını yanıtlayan İMO Adana Şube Başkanı Nazım Biçer; kentsel dönüşümü, sadece binaların yıkılıp yenilerinin yapılması olarak görmediklerini belirterek, içinde insan unsurunun olduğu, vatandaşın memnun olduğu bir kentsel dönüşüm olması gerektiğini söyledi. Kentsel dönüşüm sonucu ortaya çıkacak farkların vatandaşa ödetilmesini doğru bulmadıklarını ifade eden Biçer, vatandaşların tek tek pazarlık gücüne göre değil hep birlikte hareket etmeleri gerektiğini vurguladı.

İMO Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hıdır Çak, Büyükşehir Belediyesi’nin 5393 sayılı kanuna dayanarak başlattığı sürecin bir sonuca bağlanmadığını belirterek, şimdi de Yüreğir Belediyesi’nin 6306 sayılı kanuna dayanarak bölgeyi kentsel dönüşüme sokmak istediğini dile getirdi. Kentsel dönüşümün ilan edilmesi kadar sonuçlandırılmasının da önemli olduğunun altını çizen Çak, dönüşümle ilgili olarak projenin vatandaşla paylaşılması ve çalışmaların halkla birlikte yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Bu arada, onlarca kapalı iş yerinin arasında bakkal işleten Dursun Aksu, mahallenin boşalması nedeni ile esnafın da gittiğini söyledi. İdris Temel isimli vatandaş da mahalle sakinlerinin yoksul olduğunu belirterek, “Benim üç dairemi alıp bir daire vereceklerse hiç yapmasınlar.” diyerek tepki gösterdi. 50 yıldır bu mahallede olduklarını belirten Ahmet Durmaz ise “Parası olan gitti. Bizim durumumuzda olan da kaldı. Hırsızlık olmasın diye boş kalan evlere bir nevi bekçilik de yapıyoruz.” dedi.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ın seçim döneminde “En iyisini yapacağız.” dediğini belirten Durmaz, nasıl bir proje olduğundan haberdar değil. Eşi gibi proje konusunda bir bilgisi olmadığını söyleyen Gülay Durmaz, “Güzel bir semtte yaşamak istiyoruz. Sokaklarımız dar. Evlerimiz eski.” ifadelerini kullandı.

Mahalle Muhtarı Kemal Büyümez de kentsel dönüşümün Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu ancak geçtiğimiz aylarda ilçe belediyesinin kentsel dönüşüm anketi yaptığını belirterek, kimseden net bir bilgi gelmediğini ifade etti. Yol, kaldırım yaptırmak için başvurduğunda, “Orası zaten yıkılacak” diye cevap aldığını dile getiren Büyümez, mahallede kalıcı bir hizmet alamamaktan şikayetçi.

Kaynak : Cumhuriyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS