İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ VE KADINLAR

08.03.2018

Kişi Okumuş

1 Yorum

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ VE KADINLAR

Bugün 8 Mart. Dünya çalışan kadınlar günü. Bu vesileyle önce tüm kadınların bu gününü kutlamak isterim.Kutlu olsun.

Kadın olmak zor, Türkiye de kadin olmak daha da zor. Tam erkek egemen toplumuz. Adam öldürmek, adam etmek, adam gibi, iş adamı, insanoğlu, işinin eri, elinin hamuru, baba evi,adam kesmek, erkek sözü, erkek gibi davran, erkek mesleği vs. vs. vs. Deyimlerimiz, kavramlarimızda, terimlerimizde bile hep erkek, hep adam ismi geciyor.

Devlet adamlarimızda da zihniyet kadın’ın ikinci planda görülmesi üzerine. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ne demisti:”kadın iş aradıği için işsizlik yüksek”. Eski Saglık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ne demisti:”kadınlar için tek kariyer anneliktir”. Orman ve Su Işleri Bakani Veysel Eroglu iş isteyen kadina ne demisti:” evdeki işler yetmiyor mu?”. Eski milletvekili Ugur Işılak ne demişti:”kadın’ın fıtratinda köle olmak var”.

Bunlarin yaninda birde ilahiyatçi gecinen yobazlar var. Bunlar bir sürü. Her gün biri çıkıyor, kadıni aşağilayan, kadının calısmasini uygun bulmayan fetvalar veriyor.Ahmak bilmiyor ki Hz Muhammed’in eşi Hz Hatice ticaret ile ugraşan bir iş kadıni.

Bütun bunlarin oldugu bir ulkede çalısan kadinlar gününü kutluyoruz, kutlamaya çalısıyoruz. Kamu ve özel kurumlar bugün icin yine bir sürü toplanti, sempozyum, toren duzenleyecek.Konusmacilar yine hep erkek.Bu nasıl işse…

Ülkedeki kadinlara bakıs acısi bu. İnşaat Mühendisligi özelinde durum farkli mi. Yok degil.Herşeyi sahiplenen erkekler karar vermiş: insaat mühendisliği bir erkek mesleğidir, kadinlar yapamaz. Erkek jinekolog oluyorda, kadın insaat muhendisi niye olmasın, mantıkli mi bu. Kadinlardan da insaat mühendisi olur, hem de pek guzel olur.Bunun bir cok ornegide var.

Kizlarımizı mutlaka okutalım. Kadını hor gören bu sakat bu yobaz zihniyete musade etmeyelim.Kızlarda okumak icin ellerinden geleni yapsinlar.Kızlar icin egitim ve ekonomik özgürluk, erkeklerin egitiminden, ekonomik özgurlugunden daha onemli.Kizlar okusun, ilkokul, ortaokul, liseyi bitirsunler.Buda yetmez, universiteyi de bitirsinler. Buda yetmez iş bulup çalışsinlar.Mutlaka calışsinlar.Diploma alıp duvara asacaksaniz ne anlami var. Sadece çalismakta yetmez.Bir işte en az 5 yıl calismadan, ekonomik özgurlüklerini kazanmadan, kendi ayaklarınin üzerinde durmadan evlenmesinler. Koca kıtlıği mi var! Ancak böyle erkeklerle eşit seviyeye gelebir kadınlar…

Boyle bir Türkiye de, bir erkek olarak, utanarak, emekci kadinlarin, “calışan kadınlar günü”‘nü kutluyorum. Kutlu olsun.Ne kadar kutlu olacaksa!

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Burçin
17 Mart 2018 - 21:50

Kaleminize sağlık Ahmet BeyGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

20.01.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2910 ₺ 2910 ₺ 2930 ₺
İzmir 2850 ₺ 2880 ₺ 2910 ₺
Karabük 2820 ₺ 2890 ₺ 2890 ₺
Biga 2870 ₺ 2880 ₺ 2890 ₺
Payas 2800 ₺ 2825 ₺ 2850 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ