‘İnşaat ruhsatını yine biz vermeye devam edeceğiz’

Yazar:

30.01.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

‘İnşaat ruhsatını yine biz vermeye devam edeceğiz’

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Büyükşehir Yasası’nın uygulanması ile ilgili kamuoyunda yanlış bir algının oluştuğunu belirterek, inşaat ruhsatı ve kapanan belde belediyelerinde çalışan taşeron işçilerin durumu hakkında önemli açıklamalar yaptı.

ALANYA Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu haftalık encümen toplantısının ardından 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek Büyükşehir Yasası’nın uygulanmasına ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 1 Nisan’dan sonra inşaat ruhsatlarının Antalya’dan verileceği yönünde kamuoyunda yanlış bir algı olduğunu söyleyen Başkan Sipahioğlu, iskân ve yapı ruhsatının eskiden olduğu gibi Alanya Belediyesi bünyesinde devam edeceğini kaydetti. Sipahioğlu, “Sadece 25 binlik nazım imar planları ve 18. madde gibi uygulamalar Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde yapılacak. Bu amaçla hizmet noktalarına ulaşma kapsamında şehri 5 kademeye ayırdık. Haritada bulunan her bir kademede Antalya Büyükşehir’in hizmet yerleri ve Alanya Belediyesi’nin bütün birimlerinin hizmet yapabilecekleri bir sistemin alt yapısını oluşturduk” diye konuştu.
‘ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEKLER’
Kapanan belde belediyelerinde halen çalışmakta olan taşeron işçilerin durumuna da açıklık getiren Başkan Sipahioğlu, “16 beldemizde çalışan taşeron işçilerimiz için de bir çalışma yapıyoruz. Belde belediye başkanlarından bu işçilerin reel sayılarını, yaptıkları işin niteliğini istiyoruz. Yasa gereği 1 Nisan’dan itibaren işçilerin belediye ile olan ilişiği kesilecek. Ancak tedirgin olmalarına gerek yok. Beldelerden bize gelen listeler doğrultusunda 1 Nisan 2014’ten itibaren geçerli olmak üzere ihalelerini Şubat ayında yapacağız. Herkes şu an hangi işi yapıyorsa o tarihten itibaren de yapmaya devam edecek. Bunları yapmak zorunda değiliz ama kul hakkı olarak bunu gerekli görüyoruz” dedi.
‘ÖNEMLİ OLAN TOPLUMUN İSTEKLERİ’
2000’li yıllardan itibaren yatırım ve hizmetlerde tek tek bireylerin değil, kolektif bir yaklaşımla toplumun ortak istekleri ve değerlerine inanarak hareket ettiklerini belirten Başkan Sipahioğlu, “Önemli olan toplumun bu ortak isteklerini yerine getirebilmek. Biz buna inandık. Bu inancımızdan dolayı da çok eleştirildik. Ama toplumun yararına olduğuna inandığımız çalışmalardan asla taviz vermedik. 2000’li yıllarda çarşı düzenlemelerinde esnaf ayağa kalktı. Ancak biz işin teknik altyapılarını yaparak başarılı olduk. Sonunda esnaf elinde bir tablo ile teşekküre geldi. Burada bir vizyon ortaya koymak gerekiyor. Çok okuyan ve araştıran bir toplum değiliz. Daha çok göz algısına dayanan bilgiye sahibiz” diye konuştu.
‘60 KÖYÜN TALEBİNİ KARŞILADIK’
Büyükşehir Yasası çıktıktan sonra arkasında ilk duran belediyelerden birisi olduklarını ifade eden Başkan Sipahioğlu, “Doğrularına inandığımız uygulamalar var. Aksayan yönleri elbette zaman içinde düzeltilir. Bu yasa çıktıktan sonra köy muhtarlarımızla birlikte Öğretmenevi’nde bir toplantı yaptık. Hem yasayı anlattık, hem de ‘Seçimlerden sonra taleplerle boğuşmaktansa bugünden sorunlarınızı ve taleplerinizi ortaya koyun, bütçemiz ölçüsünde taleplerinizi yerine getirelim’ dedik. Çünkü bu öngörülmeyen bir harcamadır. Köy muhtarlarımız taleplerini yazılı olarak ilettiler. Bu taleplerin yüzde 100’üne yakın ihtiyaçları karşılandı” dedi.
‘KÖYLERE HİZMETE HER ZAMAN HAZIRIZ’
Başkan Sipahioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çalışmaların bazılarını İl Özel İdare ile bazılarını da Alanya Belediyesi’nin imkânları ile yerine getirdik. Köylerimizin yol, sıcak asfalt, yama ve drenaj gibi taleplerini karşıladık. Şu an asfalt ihalemiz var. Ardından, kalan köylerin de asfaltını yapacağız. Bundan başka yaptığımız teknik alan çalışması ile 1 Nisan 2014 tarihinde köylünün, yani yeni mahallelinin neler talep ettiğini çok iyi biliyoruz ve bunlar da envanterimizde hazır. Büyükşehir Yasası’nın köylere ve köylülere neler getirip getirmeyeceği noktasında Alanya Belediyesi dört dörtlük hazırdır.”
‘KAZANILMIŞ HAKLAR KORUNACAK’
Ulaşım sisteminin 1 Nisan’dan sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin tasarrufunda olacağına vurgu yapan Başkan Sipahioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Antalya Büyükşehir Belediyesi farklı bir alternatif sunduğu zaman kazanılmış haklar muhafaza edilecek. Alara Çayı ile Demirtaş arasında tek bir hat yapmak şu an için imkânsız. Çünkü 45 dakika yolcuları ayakta bekletmek ne kadar doğru olur. Ulaşımda birlikteliği sağlamak adına uzak yerlere farklı model, yakın yerlere farklı model araçlar düşünülebilir. Ulaşım konusunda bizim Alanya’da yaptığımız hizmetler ve kurduğumuz sistem Antalya’da olumlu karşılık buldu. Daha önce bu işi yapan insanların haklarını koruma kaydıyla nitelikli bir ulaşım birlikteliğini sağlarsan Alanya’nın tüm bölgelerinin ulaşım sorunu çözülmüş olur. Tüm bunları biz Antalya’da anlattık.”
Kaynak: yenialanya.com

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.05.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3480 ₺ 3480 ₺ 3510 ₺
İzmir 3420 ₺ 3455 ₺ 3485 ₺
Karabük 3390 ₺ 3430 ₺ 3430 ₺
Biga 3440 ₺ 3465 ₺ 3490 ₺
Payas 3400 ₺ 3430 ₺ 3460 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ