İnşaat sektörü 2015’e kadar hız kesmeyecek

Yazar:

27.12.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaat sektörü 2015’e kadar hız kesmeyecek


İnşaat sektörünün 2013’ü büyümeyle kapatacağını belirten Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, büyümenin 2014’te de devam edeceğini belirterek, “Sektör arz-talep dengesine bağlı olarak 2015’e kadar rahat ilerleyecek” dedi

Kentsel dönüşüm, Mütekabiliyet Yasası gibi etkenlerle 2013 senesine hızlı bir giriş yapan inşaat sektöründe, hareketlilik yıl boyunca devam etti. Bu kapsamda sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, inşaat sektörünün arz-talep dengesine bağlı olarak 2015 yılına kadar rahat ilerleyeceğini söyledi.
Özkök, “Kentsel dönüşüm kapsamında nitelikli projelerin yanı sıra alt yapı ve ulaşım olanaklarının da iyileştirilmesi İstanbul’un marka değerini artıracaktır” dedi. Ekonominin lokomotif sektörlerinden inşaat sektörünün 2013 yılını büyümeyle kapatmaya hazırlandığını ifade eden Özkök, “Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4.4 büyürken inşaat sektörü 8.7 büyüme oranıyla üçünü sırada yer aldı” diye konuştu.

Marka değeri yükselir
Gayrimenkul sektöründe yaşanan büyümenin 2014’te de devam edeceğini öngördüklerini belirten Özkök, “İnşaat domino etkisi yaratan sektörlerden biri, 200’den fazla alt sektörü besleyen, istihdam yaratan bir sektör olarak ekonomik büyümeye katkısı büyük. Arz-talep dengesine bağlı olarak sektörün 2015’e kadar rahat ilerleyeceğini düşünüyoruz. Konut stoğu açısından dikkat edilmeli ancak konut satışlarında bir balon söz konusu değil” dedi.
Kentsel dönüşüm kapsamında yeniden yapılandırılan binaların şehrin çehresini muhakkak değiştireceğini ifade eden Özkök, şunları söyledi:
“Kentsel dönüşüm altyapı, ulaşım, çevre, sosyal yaşam, ekonomik ve fiziksel planlamayla bir bütün olarak ele alınmalı. Binaların yenilenmesi ve nitelikli projeler bulunduğu lokasyonun da değerini artırıyor. Ancak İstanbul’un sınırları çok genişledi. Bu yeni yaşam alanlarında konut üretiminin yanı sıra bölgedeki ulaşım ve altyapı çalışmalarının da çözümlenmesi gerekiyor. Sektör temsilcilerinin de şehrin marka değerini artıracak projeler üreterek İstanbul’u cazibe merkezi kılması kaçınılmaz.”

Yabancıya satış grafiği artacak…
Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisini daha da artırmak gerektiğini belirten Özkök, mütekabiliyetle ilgili açıklamalar yaparak, “2013 yılında yabancı yatırımcıya 3 milyara yakın bir satış gerçekleşti ancak bu rakam sektör içerisinde yüzde 4-5 oranına tekabül ediyor. Türkiye’nin yatırım yapılabilir bir ülke olduğu algısını oluşturmalıyız. Gerçekleştirilecek düzenlemelerle önümüzdeki dönemde yabancıya satış artacak ve ekonomi için bir girdi oluşturacaktır.

Dolardaki yükseliş fiyatlara yansımaz
İstanbul’da azalan araziler nedeniyle fiyatların artış gösterdiğini kaydeden Özkök, “Arazi geliştirici firmaların önemi artıyor, sektörde finansmanı kuvvetli, tüketici beklentilerine cevap verebilen, nitelikli konut üreten şirketler kalıcı olabilecek” diye konuştu. Konutta fiyatlamayı talebin belirlediğini söyleyen Özkök, dolardaki artışın satışlara yansıtılmadığını, esas maliyet kalemlerinin işçilik ve servis olmasından ötürü dolardaki yükselişin maliyet rakamlarını çok fazla etkilemediğini aktardı.

Bodrum’da üç yeni arazi aldı
Mar Yapı’nın 2014 yılında Güneşli bölgesinde iki yeni projeyi hayata geçireceği bilgisini de veren Özkök, şu ifadeleri kullandı:
“Konut satışlarının tamamlandığı Divan Residence at G Plus’ı bitirme noktasına geldik. Bir-iki ay içerisinde yaşam başlayacak. Bayramoğlu’nda hayata geçirdiğimiz G Marin managed by Divan projesinde de ilk etap inşaatı tamamlandı. Tapu teslimlerine hazırlanıyoruz. İkinci etabı da 2014 yılsonunda teslim edeceğiz. Ayrıca Güneşli bölgesinde üzerinde çalıştığımız iki yeni projemiz var. Yatırım yapacağımız başka bir bölge ise Bodrum. Bu yıl aldığımız 3 arazide Bodrum’un doğasıyla bütünleşen konutlar üreteceğiz.”

Ankara’nın çevreci konutuna ‘tam kalite’ anlayışını getirdi

Başkent’te çevreci konut kulesi olarak bilinen Paladyum Beytepe, bir süre önce Türkiye’de ilk kez geliştirdiği konut sertifikasına, müşteri memnuniyetini maksimum ölçüde hedefleyen ‘tam kalite’ anlayışını da ekledi.
Avrupa inşaat sektöründe sıkça başvurulan kalite kontrol sistemini Ankaralılarla tanıştıran Paladyum Beytepe’de kaba inşaatın yanı sıra yapılan her iş, kullanılan malzeme, hatta alınan hizmet bile uzman mühendislerden oluşan kalite kontrol ekibinin elinden geçiyor.
Gelişmiş ülkelerde oldukça yaygın olan, buna karşın ülkemizde henüz yeni yeni tanınan ‘tam kalite’ anlayışını uygulamayı başardıklarını dile getiren Uzaltaş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, Paladyum Beytepe’nin her alanda sektörün öncü firmalarından biri olmaya devam ettiğini söyledi.

Kalite kontrol ekibi
Pala, inşaatı yapan teknik ekipten tamamen ayrı 3 mühendisten oluşan kalite kontrol ekibinin sadece inşaatın kabası veya sıva, boya gibi detaylarla ilgilenmediğini, müşterilerin en fazla şikâyet ettiği konularda olan malzeme ve kullanılan araç gereç konusunda da çalışma yaptıklarını ifade ederek, ‘Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat sektöründe her geçen gün artan kalite, insanları sorunsuz konut arayışına yönlendiriyor. Müşteri memnuniyetinin maksimum seviyeye yükseltilmeye başlandığı sektör, Avrupa’daki gelişmeleri de yakından takip ediyor” dedi.
Pala, “Kalite kontrol ekibimiz sıfır hata ile inşaat çalışmasını yürütmek için tüm detaylara özen gösteriyor. Bizi ayrı bir göz gibi denetliyor. En küçük hatada bile koca duvar yıkılıyor, yeniden örülüyor” diye konuştu.

Konut sertifikası dağıttı
Ünal Pala, gelişen sektörün bundan da fazlasını hak ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Biz Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, projeden konut alanlara uzun yılları kapsayan konut sertifikası dağıttık. İnşaattaki kalitenin ötesine geçmeliydik. Alınan her malzeme ve araç gerecin konusunda uzman ekibin süzgecinden geçmesi gerekiyordu. Bu kapsamda kalite kontrol ekibimiz her malzeme, hatta alınan her hizmeti inceliyor, yaptığı değerlendirme sonunda kararını veriyor.”

Ünlü mimar engelliler için çağrı yaptı

Evrenol Architects Kurucusu Y. Mimar Mehpare Evrenol, engelli olan bireylerin yaşam alanlarını genişletmek ve bu konu ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla  “Mimarım Engelinin Farkındayım” isimli bir hareket başlattı.
Bu kapsamda Özürlüler Kongresi’ne katılarak ‘Mimarım Engelinin Farkındayım’ın duyurusunu yapan Evrenol, “Engeliyle yaşayan bireyin yanlış üretilmiş mekânlarda büyük zorluklarla karşılaştığı bir çevrede yaşıyoruz. Oysa hem kentsel hem de bina ölçeğinde, yaşam alanlarını dönüştürebilme olanağına sahip bir mesleğin mensubuyuz. Yönetmeliklerinde üzerine çıkacak projeler üretebilmesi için titizlikle çalışılması gerektiğini düşünüyorum. Farkındalık yaratmak için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

inşaat yapma oyunu

‘En değerli mirasımız’
‘Mimarlık matematiksel büyüklüklerden değil, yaşamın içinden türetilmelidir’ diyen Evrenol, “Mesleğimizin şu andan itibaren gelecek kuşaklara bırakacağı en değerli miras, engelli bireyin hakkını koruyan, sosyalleşmeyi herkes için eşitlikçi kılan anlayışı olmalıdır” diye konuştu.

Sektörün devleri Kazlıçeşme arsası için kapışacak

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), portföyünde önemli bir yere sahip olan Zeytinburnu Kazlıçeşme’deki 111 bin 262 metrekare yüzölçümüne sahip taşınmazını arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı ihalesi ile bugün satışa çıkarıyor.
İstanbul’da proje yapılabilecek en büyük arsalardan biri olan arsanın ilk ihalesi yoğun talep görüyor. Bugün 14.30’da gerçekleştirilecek ihale ile ilgili Emlak Konut GYO, inşaat firmalarının büyük ilgi gösterdiğini ve çok sayıda dosya alındığını açıkladı. Sektörün önde gelen firmaları ihale dosyasını alırken, ihaleye çok sayıda teklifin verilmesi bekleniyor.
Ticaret+konut, turizm+ticaret, dini ve eğitim tesis alanlarını kapsayan taşınmazların inşaat alanı 225 bin 906 metrekare. Arsada ticaret ve konut alanı olarak belirlenen alanda iş ve alışveriş merkezleri, toptan ve perakende ticaret, ofis, büro, konut, rezidans, özel sosyal ve kültürel tesisler, restoran, otopark, spor, eğlence, dinlenme, kapalı havuz, balo-konferans-sergi salonları, sinema hizmet alanlarını yer alabilecek. Bu alanın emsali 2 olarak belirlenirken maksimum yükseklik 70 metre olarak belirlendi.
Turizm ve ticaret alanında ise iş ve alışveriş merkezleri, toptan ve perakende ticaret, ofis, büro, özel sosyal ve kültürel tesisler, restoran, otopark, spor, eğlence, dinlenme, kapalı havuz, balo-konferans-sergi salonları, sinema, özel eğitim ve özel sağlık tesis alanı yer alabilecek.

Maltepe’deki konutları sıfır faizle satışa çıkardı

Dumankaya İnşaat tarafından Maltepe’de hayata geçirilen Dumankaya Ritim İstanbul’da kampanya başladı. Sıfır faizli satışların devam ettiği projede peşin ve vadeli alımlarda yüzde 12 indirim yapılıyor.
İki etap halinde inşa edilecek olan Dumankaya Ritim İstanbul’da, 36-37 metrekare stüdyolar, 60-72 metrekare 1+1, 73-77 metrekare 1,5 +1,  95-111 metrekare 2+1 ve 156-162 metrekare 3+1 daire seçenekleri bulunuyor. 176 dairenin yer aldığı projede konutların dışında 35-116 metrekare arasında değişen  31 adet mağaza, 42-121 metrekare arasında değişen 33 adet ofise de yer veriliyor.

Su yalıtımı binaları daha dayanıklı kılıyor

Ev sahipleri evlerinde bir su yalıtım problemi yaşanması halinde zor bir süreçle karşılaşırken, maddi ve manevi sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalıyorlar. Bu sorunları önlemenin en kolay yolu ise ev satın alırken su yalıtımı yapılmış binaları tercih etmekten geçiyor. KYK Yapı Kimyasalları Yönetim Kurulu Başkanı Onur Sürmeli, su yalıtımının sağladığı avantajlar nedeniyle, halkın bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu belirtiyor.
Su yalıtımının en önemli avantajlarından bir tanesinin binaların depreme dayanıklılığını artırdığını belirten Onur Sürmeli, “Temel, perde beton, mahzen, bodrum, kapalı otopark gibi toprak altında kalan mekanlardaki kullanım, korozyonu engelleyerek binanın depreme dayanıklılığın artırılmasında önemli rol oynuyor” dedi.

Peşin ödemelerde % 15 indirim yapacak

Esenyurt’ta yükselen Life in Vera projesinden kampanya haberi geldi. Buna göre, projeden konut sahibi olmak isteyenlere peşin ödemelerde yüzde 15 indirim yapılıyor.
Vera Group imzası taşıyan projenin, Haziran 2014 tarihinde teslimleri gerçekleştirilecek. Life in Vera Evleri’nde Ocak 2014 itibariyle tapu teslimleri başlayacak.
3+1 daire satışlarının tamamlandığı Life in Vera Esenyurt projesinde yüzde 25 peşinat verildiği takdirde kalan miktar 30 ayda sıfır faizle tamamlanıyor. Proje içerisinde alışveriş merkezi de yer alıyor.

Projede 84 aya kadar vade imkânı sunuyor

Global Yatırım Holding iştiraklerinden Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından Denizli’de hayata geçirilen Sümerpark Evleri’nden ev sahibi olmak isteyenlere yılbaşı fırsatı sunuluyor.
Denizli’nin yükselen değeri Sümerpark Evlerinde, 84 aya kadar vade imkânı sunan kampanyayla günde 50 liraya,vade farkı ve ara ödeme olmadan ev sahibi olma imkânı sağlanıyor.
Sümerpark AVM’ye 100 metre mesafede bulunan, ana caddeye, otogara ve Denizli-İzmir hızlı tren istasyonuna yürüme mesafesinde olan ve yaşamın başladığı Sümerpark Evleri’nde 3. blok satışları tamamlanmak üzere. Projede 4. blok inşaatı da kısa süre içinde başlayacak.

Kaynak: ekonomi.milliyet.com.tr

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

05.12.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5130 ₺ 5100 ₺ 5070 ₺
İzmir 4995 ₺ 4970 ₺ 4920 ₺
Karabük 5100 ₺ 5050 ₺ 5000 ₺
Biga 5020 ₺ 5000 ₺ 4980 ₺
Payas 4960 ₺ 4930 ₺ 4900 ₺
Gebze 5060 ₺ 5030 ₺ 5000 ₺
Samsun 5150 ₺ 5150 ₺ 5080 ₺
Ankara 5120 ₺ 5090 ₺ 5060 ₺
Bursa 5065 ₺ 5040 ₺ 4990 ₺
Kütahya 5065 ₺ 5040 ₺ 4990 ₺
Sivas 5070 ₺ 5040 ₺ 5010 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ