İnşaat Sektörü İlk Yarıda Yüzde 6,6 Büyüdü

Yazar:

04.10.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaat Sektörü İlk Yarıda Yüzde 6,6 Büyüdü

Türkiye’de inşaat sektörü yılın ilk yarısında yüzde 6,6 büyüdü.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) açıkladığı İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörü 2013 İlk Yarıyıl Değerlendirme Raporu’na göre, inşaat sektörü yılın ilk yarısında yüzde 6,6 büyüme kaydetti. İnşaat sektörünün ilk yarıdaki büyümesini değerlendiren Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener,”Yakın coğrafyamızda bir türlü durulmayan siyasi gelişmeler, kapımıza kadar gelen savaş tehdidi, ülkeler arasında dengelerin sürekli değişimi kuşkusuz global ekonomiyi her zamankinden daha da fazla etkiliyor” dedi.

İnşaat sektörünün yılın ilk yarısında yüzde 6,6 oranında gerçekleşen büyümeyle ekonominin üzerinde performans gösterdiğini belirten Dündar Yetişener, inşaat sektöründeki büyümenin kamu yatırımlarından kaynaklandığını özel sektör yatırımlarında ise üst üste beş çeyrektir daralma görüldüğüne işaret etti.

Türkiye İMSAD tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen geleneksel ekonomi toplantısı bu kez “Global Ekonomi Nereye Gidiyor” konusuyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) konferans salonunda gerçekleştirildi. Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener’in açılış konuşmasını yaptığı toplantıya,Okan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy, Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin ve Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr. Can Gürlesel yanı sıra çok sayıdaTürkiye İMSAD üyesi ve üye derneklerin yöneticileri katıldı.

YAKIN BÖLGEMİZDEKİ GELİŞMELER EKONOMİDE GLOBAL RİSKİ ARTIRIYOR

Türkiye’nin yakın bölgesinde yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelere değinenTürkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener, “Yakın coğrafyamızda bir türlü durulmayan siyasi gelişmeler, kapımıza kadar gelen savaş tehdidi, ülkeler arasında dengelerin sürekli değişimi kuşkusuz global ekonomiyi her zamankinden daha da fazla etkiliyor. Bu nedenle, işdünyası olarak bizler, her zaman olduğu gibi dünyadaki ekonomik ve siyasi gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki, hangi sektörde olursak olalım geleceğimizi inşa etmemiz ancak bugünü doğru analiz etmemiz ve doğru öngörüler doğrultusunda planlama yaparak mümkün olacaktır” dedi.

ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARINDA DARALMA DEVAM EDİYOR

Konuşmasında Türkiye ekonomisinin 2013 yılı ikinci çeyreğinde yüzde 4,4 büyüyerek mevcut iç ve dış koşullar dikkate alındığında olumlu bir performans gösterdiğini belirten Yetişener, 2013’ün ilk yarısında inşaat sektörünün beklentilerin üzerinde büyüdüğünü belirtti. İnşaat sektörünün yılın ilk yarısında yüzde 6,6 oranında gerçekleşen büyümeyle ekonominin üzerinde bir performans gösterdiğini ve bu gelişmeden son derece memnuniyet duyduklarını ifade eden Dündar Yetişener, sözlerine şöyle devam etti: “Ancak Türkiye İMSAD olarak bugün paylaştığımız raporda görüldüğü üzere, inşaat sektöründeki büyüme kamu yatırımlarından kaynaklanmakta, özel sektör yatırımlarında küçülme görülmektedir. Öyle ki, özel sektör inşaat yatırımları 2013’ün ilk çeyrek döneminde yüzde 13,9, ikinci çeyrek dönemde yüzde 3,4 oranında küçülmüş ve özel sektör inşaat harcamaları üst üste beş çeyrektir daralma seyrini sürdürmektedir. Belirtmek gerekir ki, inşaat sektöründe sağlıklı büyüme için, özel sektör inşaat harcamalarında da büyümenin başlaması, ekonominin ivmesini artırması bakımından önemlidir.” – İstanbul

kaynak: haberler.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

22.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3340 ₺ 3340 ₺ 3370 ₺
İzmir 3300 ₺ 3325 ₺ 3350 ₺
Karabük 3300 ₺ 3340 ₺ 3340 ₺
Biga 3280 ₺ 3305 ₺ 3330 ₺
Payas 3250 ₺ 3280 ₺ 3310 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ