İnşaat sektörü risk yönetimi konusunda bilinçleniyor

07.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaat sektörü risk yönetimi konusunda bilinçleniyor

Risklerini yönetmek için uzman risk mühendislerinden faydalanma gereksinimiyle beraber, hem yerel hem de yabancı uzmanlardan yararlanmanın önemini de anlıyorlar. ACE bu bağlamda, her yıl, toplam değerleri yaklaşık 3 trilyon dolar olan 700 tesisi inceleyip etüt eden küresel ekiplerinin ortak deneyimlerini paha biçilemez buluyor.
ACE Türkiye Yangın ve Mühendislik Sigortaları Müdürü Ömer Aşkın, inşaat şirketleriyle yatırımcıların riskler ve risk yönetimi konusunda gitgide bilinçlendiğini ifade etti. “Risklerini yönetmek için uzman risk mühendislerinden faydalanma gereksinim duyuyorlar” diyen Aşkın, ACE’in bu bağlamda, her yıl, toplam değerleri yaklaşık 3 trilyon dolar olan 700 tesisi inceleyen küresel ekiplerinin deneyimlerini paha biçilemez bulduğunu kaydetti.
2012’de, Türk müteahhitlerin yurtdışındaki operasyonlarının 26.6 milyar dolara ulaştığını belirten Aşkın, Orta Doğu Bölgesi’ndeki projelerin, Türk müteahhitlerin yurtdışında gerçekleştirdiği projelerin yüzde 40’ını temsil ettiğini aktardı. Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin 2020 yılına kadar yalnızca enerji projelerine 300 milyar dolardan fazla harcama yapmasının beklendiğini söyleyen Aşkın, sözlerine şöyle devam etti: “Mevcut havaalanı projelerine 313 milyar dolar harcandı. İnşaat sektöründeki bu hareketlilikten aslan payını alan ülke olan Suudi Arabistan’da, yalnızca 2013’ün ilk çeyreğinde 13 milyar dolarlık inşaat ihalesi yapıldı.”

‘ÇEVRESEL SORUMLULUK SİGORTASI YÜKSELECEK’
ACE European Risk Briefing 2012 araştırmasının, risk yöneticilerinin yüzde 30’unun çevresel riski bir numaralı endişe kaynağı olarak gördüğünü ortaya çıkarttığını ifade eden Aşkın, “Şirket, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin çevresel düzenlemeler konusundaki duruşu açıklık kazanmaya devam ettikçe, önümüzdeki yıllarda çevresel sorumluluk sigortasının akıllı bir inşaat risk yönetimi programının anahtar bileşenlerinden biri olacağına inanıyor” diye konuştu.
“Orta Doğu’nun dünyanın en rekabetçi pazarlarından biri olması, zaten yumuşak olan fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor. Kesinlikle bir kapasite fazlası mevcut. Pazar çapında sigorta disiplini henüz oluşturulamamış durumda. Nitekim, inşaatı ve bir diğer ilgili sektör olan enerji üretimini orta ve uzun vadede en büyük fırsatlar olarak görüyoruz” diyen Aşkın, ACE’in bu branşta dünya çapında, farklı pazarlara sunulabilecek önemli bir bilgi birikimine sahip olduğunu vurguladı. Türkiye ve bölgedeki faaliyetlerinin yerel müşterilerin ihtiyaçlarına göre özel düzenlenmiş çözümler sunduğuna dikkat çeken Aşkın, bu durumun bölgedeki pazarlara katkıda bulunma yolundaki kararlılıklarını kanıtladığını belirtti.

kaynak: sigortacigazetesi.com.tr

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ