-

İnşaat sektöründe kadın müteahhit sayısı arttı

Yazar:

11.05.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaat sektöründe kadın müteahhit sayısı arttı

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Adım attıkları her sektörde merdivenleri hızlı çıkan kadınlar şimdi de şantiyelere girdi. Erkek egemen sektörde, projelerin harcına, kadının estetiği, zarafeti ve anne şefkati katıldı

İkinci kuşak müteahhitler arasında kadınların sayısı arttı. Baba mesleğine gönül veren kadınlar başlarına baretlerini, ayaklarına botlarını, sırtlarına inşaat yeleklerini geçirip şantiyelerde işbaşına geçti.

Dumankaya İnşaat projelerine Yönetim Kurulu Üyesi Ayla Dumankaya’nın, Mesa projelerine Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Tokatlı’nın, Rönesans projelerine Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak’ın ve Limak projelerine Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in bilgisi, tecrübesi, estetik ve zarafeti eklendi. Türkiye Müteahhitler Birliği’nin yönetimine de ilk kez bir kadın müteahhit seçildi.

Farklı mesleklerde deneyim kazandılar Sonradan baba mesleğine giren kadın müteahhitler arasında önemli bir isim olan Aslı Tokatlı her
küçük kız gibi prenses olarak hayatına devam edeceğini hayal ettiğini, belirterek, “Şaka bir yana “büyüyünce inşaat işinde kariyer yapayım” diye bir hayalim yoktu. İş hayatıma farklı bir noktada başladım. Ama zamanla ‘baba mesleği’ne döndüm” bilgisini verdi.

Uzun yıllar otomotiv sektöründe görev alan Ayla Dumankaya’da, “Babam şantiyelere gittiğinde bizi de hep yanında götürürdü. Ufak tefek meselelerde biz de konuya dahil olurduk. Mesleğe ilgim ve sevgim hep vardı” dedi.

Mesa Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Tokatlı

Sektör ekonomi çarklarını döndürüyor

İnşaat sektörünün geleceği hakkında bilgi veren Aslı Tokatlı, şöyle konuştu: “Sektör Türkiye için ekonomik olduğu kadar sosyal açıdan da çok önemli. Büyüyen nüfusumuz ve içindeki gençlerin oranı, hızlı kentleşme, 3,7 kişiye kadar düşen aile birey ortalaması gibi birçok demografik özelliğimizden kaynaklanan ihtiyacı inşaat sektörü karşılıyor.

Bununla birlikte sektör, deprem riskine karşı sağlıksız konutların dönüştürülmesi, çarpık kentleşmenin rehabilite edilmesi açısından da çok önemli görevler üstleniyor.

Satışta öne çıkıyor

Konut tercihinde son sözü kadınlar söyleyince, kadın eli değen projelere de ilgi artıyor. Aslı Tokatlı, bir projenin oluşumunda kadın katkısının satışları artırdığını dile getiriyor.

Mesleğe ilgi duyan kadınlara tavsiyeler

1.Bu alanda eğitim alsınlar

2.Mesleğin inceliklerini bilsinler

3.İkili ilişkilerini kuvvetli tutsunlar

4.Cesaret olmazsa olmazlardan

5.Kendilerine güvensinler

Toplum eril dile sahip

Sektörde kadın olmanın zorluklarına değinen Ayla Dumankaya, “Kızgınlığımız, kırgınlığımız, kültürümüz, heyecanımız, nezaketimiz hep eril bir dil ile ifade ediliyor.

Böyle bir egemenlik sahası içerisinde tüm kadınlar olarak var olma çabası içerisinde olduğumuzu söylersem abartmış olmam sanırım.

Çünkü buradaki duruş, iş yapma biçimleri hep erkeğin egemenliğini hissettiriyor. Fakat kadın müteahhitlere de alışılıyor artık. Bizim başarılarımız ile birlikte ön yargılar kırılıyor” ifadelerini kullandı.

Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ayla Dumankaya

Yabancılar konut alıyor

Kentsel dönüşümün sektöre ivme kattığını aktaran Ayla Dumankaya,yabancı alımlarının arttığını söyledi.

Yüzde 5 büyüme öngörülüyor

Gayrimenkulde bu yıl en az yüzde 5 büyüme öngördüğünü belirten Dumankaya, balon tehlikesinden bahsetmenin ise gerçekçi gözükmedİğine dikkat çekti.

Yuvayı dişi kuş yapıyor

Ayla Dumankaya “Yuvayı dişi kuş yapar derler. Bu bağlamda bir kadın, başka bir kadının elinden çıkan projeyi bilebiliyor ve buradaki kadın izlerini görebiliyor. Hal böyle olunca da dünyayı hemen hemen aynı şekilde algılayabilen iki kadının bir ev üzerindeki mutabakatı söz konusu oluyor.”

Kaynak: Bugün

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS